Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Koalice už hledají kádry do vlády: Bartoš a Fiala líčí na premiéra, kdo bude ministrem?

Autor: Jakub Veinlich - 
16. června 2021
05:10

Volební koalice už se chystají na vládní posty. V případě volebního vítězství chtějí mít vytipované lidi, kteří obsadí jednotlivé rezorty, včetně postů náměstků. Podle informací Blesk Zpráv koalice Pirátů a hnutí STAN zveřejní jména kandidátů na ministry v pondělí 21. června. Zatím je jasné, že kandidátem na premiéra je šéf Pirátů Ivan Bartoš, šéf Starostů Vít Rakušan by měl mít v případné vládě post mistra vnitra. Všichni zájemci procházeli testováním odborných týmů. Jména adeptů na členy případné vlády představí během kampaně také koalice SPOLU tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

„Vraťme zemi budoucnost,“ volební slogan, se kterým jdou do parlamentních voleb v letošním roce Piráti v koalici s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). I proto se obě uskupení chystají na vládní posty už teď, kdy voliči ještě ani nerozdali nové politické karty.

„Projekt příprava na vládu jsem zahájil někdy před rokem a půl,“ řekl Blesk Zprávám předseda České pirátské strany Ivan Bartoš, který je kandidátem této koalice na post nejvyšší – tedy premiérský. Přípravný proces u pirátů finišuje. „Kandidáty představíme 21. června,“ řekla redakci jedna z kandidátek na vládní post. „Máme doporučenou sadu asi dvaceti kandidátů. Možná i víc. Třeba i tři na rezort. Někde jsou to dva, někde jen jeden,“ doplnil Bartoš k procesu výběru u Pirátů.

U Pirátů tvrdě testují

U Pirátů mohou nominovat lidi do vlády i na další posty různé orgány. Republikové předsednictvo, republikový výbor anebo člen svým členským podnětem. „V tuto chvíli už proběhly tři direkt TV, kdy se všichni mohou dívat na prezentaci jednotlivých kandidátů a mohou jim pokládat dotazy. A jsou s nimi vedené diskuse na Pirátském fóru, kde má každý své vlákno, kde se prezentoval,“ popsal proces příprav a výběru Ivan Bartoš.

O post ministryně práce a sociálních věcí se tak u Pirátů uchází například místopředsedkyně strany a poslankyně Olga Richterová. Poslanec Jan Lipavský by byl rád ministrem zahraničí. „Chceme být pro naše voliče maximálně čitelní, dopředu tak již chceme zveřejnit jména, profily a vize těch, kteří by se případně mohli na vládě podílet, pokud nám voliči dají důvěru,“ dodal Bartoš pro Blesk Zprávy.

Richterová už má grilování za sebou

„Vypracovala jsem svou vizi rozvoje rezortu, přeložila jsme životopis a prezentaci. Kdybych neměla vystudované překladatelství, konal by se i pohovor v angličtině,“ popsala celý proces schvalování kandidátů na ministerské posty pro Blesk Zprávy kandidátka na ministryně práce a sociálních věcí za pirátskou stranu Olga Richterová.

Její vize posuzoval nominační tým, ve kterém usedl například filantrop a manažer Jiří Hlavenka, HR specialistka Nikola Mrázová, předseda nominačního týmu Tomáš Martínek a nezávislý expert a ekonom Filip Matějka.

Video  Opozice o nedůvěře Babišově vládě: Je pro ni mnoho důvodů, nejen střet zájmů  - PSP ČR
Video se připravuje ...

Ambici usednout ve vládě má i šéf pirátských poslanců Jakub Michálek, který si podle všeho brousí zuby na post ministra spravedlnosti. Ondřej Dostál, který několikrát úspěšně žaloval současnou vládu Andreje Babiše za její nařízení omezujících život kvůli pandemii koronaviru, by zas mohl být ministrem zdravotnictví.

Babišův „nepřítel“ na finance? 

Nominaci na post ministra financí podal senátor Lukáš Wagenknecht, kterému se má současný premiér Babiš podle nepravomocného rozsudku omluvit za výrok, kterým ho označil za psychopata a udavače. Wagenknech dělal v minulosti Babišovi náměstka na ministerstvu financí.

Všechny kandidáty na post ministra bude schvalovat na doporučení předsednictva republikové fórum.

STAN: Rakušan vnitro, Půta místní rozvoj

„U Starostů bude schvalovat kandidáty celostátní výbor,“ řekl Blesk Zprávám člen vedení hnutí STAN. Celostátní výbor přestavuje v hnutí 42 lidí včetně vedení, jeho členy jsou i poslanci, či hejtmani a další volení zástupci z regionů. Starostové mají ambice obsadit ministerstva vnitra, financí, životního prostředí a pro místní rozvoj. Kandidátku chtějí představit i na post ministryně práce a sociálních věcí.

Uvažuje se ale také o postu ministra školství pro Petra Gazdíka. MMR by mohl vést Liberecký hejtman Martin Půta, životní prostředí pak současný šéf poslaneckého klubu a volební lídr hnutí ve volbách v roce 2017 Jan Farský.

„Zatím mohu prozradit jen to, že já bych byl nominant na ministra vnitra,“ řekl v dubnu Právu šéf Starostů Vít Rakušan.

SPOLU čeká na další fázi kampaně

Ještě složitější budou mít rozdělování křesel v koalici SPOLU. Tu totiž tvoří tři strany. ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Do voleb jde uskupení s heslem: „Spolu dáme Česko dohromady.“

Jisté je jen to, že o post premiéra se bude ucházet volební lídr, předseda ODS Petr Fiala. Na ministra financí se dlouhodobě v ODS připravuje například Jan Skopeček. Ten se podle svých slov víc než myšlenkám na vládní křeslo v tuto chvíli podle svých slov věnuje především na přesvědčování voličů ve Středočeském kraji. Svou účast ve vládě ale nevyloučil. 

„Pokud bych od voličů dostal důvěru a nabídka ministra financí ležela na stole, přijal bych ji, protože považuji stabilizaci veřejných financí za stěžejní úkol, na kterém bude záviset prosperita na naší země a nezadlužená budoucnost našich dětí,“ reagoval ekonomický expert ODS Skopeček pro Blesk Zprávy. 

Video  Koalice SPOLU představuje, s čím jde do podzimních voleb  - abl
Video se připravuje ...

Ekonomické otázky ve straně ale řeší také šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura, který byl ve vládě Petra Nečase do jejího pádu v roce 2013 ministrem dopravy.

„Naše kampaň má několik fází. Postupně budeme přestavovat program, lídry i osobnosti, které náš program reprezentují a v případě, že ve volbách uspějeme, věřím, že ho budou realizovat i v praxi tak, abychom Česko dali opravdu dohromady,“ nechtěl Petr Fiala pro Blesk Zprávy prozradit, s kým by případně jako premiér počítal za koalici SPOLU do vlády.

„Sledujte naši kampaň, určitě v ní naše experty na jednotlivé rezorty dřív nebo později poznáte,“ dodal Fiala.

ODS má v každém případě své expertní týmy, které vedou jednotlivý gestoři. Zdravotnictví spadá například pod poslance – lékaře Bohuslava Svobodu. Životní prostředí pak pod šéfa Senátu Miloše Vystrčila. Obraně se pak dlouhodobě věnuje poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Silové rezorty pro šéfy

KDU-ČSL už má také zkušenosti z vlády. Šéf strany Marian Jurečka byl pod premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) ministrem zemědělství. Vrátit by se mohl na tento post. Uvnitř koalice se podle informací Blesk Zpráv ovšem mluví o tom, že by šéfové stran měli mít v případné vládě takzvané silové ministerstvo. Jurečka by tak mohl ze zemědělství přesedlat například na vnitro či obranu.

Poslanec Marek Výborný by pak mohl být jako bývalý ředitel gymnázia ministrem školství, poslanec Vít Kaňkovský jako lékař ministrem zdravotnictví.

Už třetí žena má zájem o post ministryně práce a sociálních věcí. „Přijde mi přirozené, že když se tomuto dlouhodobě věnuji, že by to měl být právě tento resort. Ale není to nic definitivního, zajíci se počítají až po honu,“ řekla vloni v listopadu v rozhovoru pro Blesk Zprávy šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.  Sociální oblasti se věnovala i před vstupem do Poslanecké sněmovny v roce 2013, kdy byla radní v Praze 8.

Kandidátem na post ministra zdravotnictví za TOP 09 by pak mohl být předseda poslaneckého kubu a lékař Vlastimil Válek.

Volby do Poslanecké sněmovny se budou v České republice konat 8. a 9. října. Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Kantar.cz pro Českou televizi by volby v květnu vyhrála koalice Pirátů a hnutí STAN s 27% hlasů. Koalice SPOLU by získala 20,7% hlasů, třetí by skončilo vládní hnutí ANO s 19,4% hlasů voličů. SPD by dalo hlas 13% voličů a do Sněmovny by se dostali ještě komunisté se ziskem 6,2% hlasů.

Než se podaří sestavit novou vládu, bude po volbách řídit zemi současný kabinet hnutí ANO a ČSSD v demisi. 

Video  Jana Maláčová o ČSSD  - Blesk
Video se připravuje ...

alenotakno ( 17. června 2021 09:02 )

Přál bych jim studenou sprchu pokud se volby uskuteční. Ono ty předvolební průzkumy jsou jen průzkumy od malého počtu dozázaných. Ale k volbám půjdou i obyčejní lidé a ti nejsou blbí. Ono to může dopadnout úplně jinak a to bude pak nářků a vyčítání stran demobloku že udělali chyby atd. Obyčejným občanům se i nelíbí, že do politiky se cpou jen samý doc,dr, ing, mvdr,atd. kteří mají k nim hodně daleko a nezastupují jejich zájmy, ale jen zájmy svoje, které prezentují jako zájmy svých voličů.....Dyd je to stará písnička.

alenotakno ( 17. června 2021 08:49 )

soudruhu, ulevilo se ti po vypusteni blabolu?

ANO_nam_bude_lip ( 16. června 2021 13:31 )

Já ne. Nejsem naprodej.

ANO_nam_bude_lip ( 16. června 2021 13:16 )

Soudruh velkokapitalista estébák Babiš bude po říjnových volbách opět premiérem. Bez ohledu na výsledek voleb soudruha Babiše opět jmenuje soudruh Zeman. Pokud nedostane důvěru sněmovny, tak jej soudruh Zeman jmenuje znova (už to tu bylo), třeba desetkrát po sobě. S nějakou ústavou a zákony si prostě opět bude vytírat (_!_). Jako obvykle.

sorgedoktor ( 16. června 2021 12:18 )

Docela by mne zajimalo, kde novinyri berou informace. Jinymi slovy je zarazejici, ze zde uvedene informace pousti politicvi ven

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa