Sobota 19. června 2021
Svátek slaví Leoš, zítra Květa
Polojasno 32°C

Komentář: Koalice Pirátů a STAN i Spolu vytáhly na vládu. Bartoš jako premiér pořád děsí

Autor: Petr Holec - 
21. května 2021
05:20

Dvě antibabišovské volební koalice, Piráti a Starostové a Spolu, představily své volební programy. A vyrazily do říjnových sněmovních voleb, po nichž chtějí sesadit z postu premiéra Andreje Babiše (ANO) a sestavit společnou vládu. Jejich programy ale potvrdily, že to nebude snadná práce. A nejen zahájení jejich volebních kampaní ukázalo, proč šéf Pirátů Ivan Bartoš pořád děsí jako příští premiér.

Piráti a Starostové představili svůj společný program v Praze u Vltavy. Spíš než jako volební kampaň to ale celé působilo jako nízkorozpočtové představení nové kolekce konopného oblečení. Bartoš i šéf STAN Vít Rakušan všechno četli z bloků, které drželi v ruce - dokonce i své krátké úvody. Víc než možného budoucího premiéra a vicepremiéra proto oba připomínali dva konferenciéry, které za chvíli čeká další komerční štace, a proto se ani ty tři úvodní věty nestačili naučit nazpaměť.

Komerční akce s pevnou dramaturgií

Ještě strašidelnější ale bylo to, co v případě Bartoše zahájení volební kampaně předcházelo. Na šéfa Pirátů prasklo, že v roce 2009 napsal na Pirátské fórum, že nemá problém s muslimskou Evropou. Bartoš to odbyl s tím, že mu tehdy bylo pouhých dvacet devět let a šlo o „mladickou nerozvážnost“. Ano, každý dospíváme různě rychle. Jenže o dva roky později Bartoš na stejný server pro změnu napsal, že odmítá naše členství v NATO. A to samé v podstatě zopakoval i před posledními sněmovními volbami v roce 2017.

Tehdy na otázku Seznam Zpráv, jak by hlasoval v případném referendu o našem členství v NATO, upřímně odpověděl následovně: „Já nevím, já nad tím nepřemýšlel“. Jen dodejme, že tehdy mu bylo už sedmatřicet let. Možná právě proto se teď zahájení volební kampaně koalice Pirstan radši neslo v duchu komerční akce s pevnou dramaturgií, která hlavně nepřipouští žádné přemýšlení, aby se lídr a „presumptivní premiér“ náhodou znovu neuřekl.

Piráti a STAN představili program a kandidátky pro podzimní sněmovní volby (18. 5. 2021) Piráti a STAN představili program a kandidátky pro podzimní sněmovní volby (18. 5. 2021) | ČTK / Říhová Michaela

I díky tomu působilo zahájení volební kampaně Spolu jako politika. Trojkoalice ODS, TOP 09 a lidovců na Strakovu akademii symbolicky vytáhla v Brně, „domácím“ městě svého lídra a šéfa ODS Petra Fialy. Pravda, ani on není zrovna fontána spontánnosti, vedle dvou lídrů Pirstanu ale působil i brněnský profesor přirozeněji. A vlastně nejen on: i když akci spláchl „boží“ déšť, vypadali lídři všech tří partají aspoň jako politici, co se nebojí sem tam něco říct i spatra. To obvykle znamená, že jim aspoň se zásadními geopolitickými věcmi nemusí radit PR poradci. 

A teď k programům. Ten Pirstanu je stylem věrný zahájení volební kampaně, i on připomíná PR text, co nesmí nikoho znejistět. Hlavně ale obsahuje některé klíčové věci, co moc nepotěší trojkoalici Spolu a hlavně ODS, její nejsilnější stranu. Na rozdíl od ní se totiž Piráti a Starostové netají zvyšováním či zaváděním nových daní a Česko taky chtějí připravit na přijetí eura; Spolu ale zvyšovat daně odmítá a dokonce slibuje tzv. daňovou brzdu. A pokud jde o euro, tak právě ODS pořádala petici pro českou korunu.

Možná ale najdeme rozřešení problému v závěru programu Pirstanu. Tam se doslova píše, snad aby lidi viděli, že i dlouhovlasí ajťáci můžou mít smysl pro humor, že „žádný člen vlády není Harry Potter a nemá k ruce ministerstvo kouzel, aby vyrobil něco z ničeho“. Koalice Pirátů a STAN nás tím nejspíš předem varuje, abychom její volební sliby nebrali zbytečně vážně, protože něco do toho programu přece dát museli. Takže třeba nakonec ve společné vládě nebude ani to euro i jiné věci. 

ingmarie ( 23. května 2021 16:47 )

Vy jste taky nezklamala - furt jedno a to samé jak flašinet, stačí hodit minci.

ingmarie ( 23. května 2021 16:42 )

No jo, podporu vaší úchylky zatím žádná strana v programu nemá

denisz ( 22. května 2021 15:45 )

S Piráty je to těžké, natož se v nich vyznat. Lehce zapřou, co nedávno hlásali a podporovali. Ještě jsou nevyzrálí a vládnuti by nejspíše nezvládli.
Ani nevím co si mám myslet pod neurčitým sloganem „Vraťme zemi budoucnost“. To je jako „Pusťte nás na ně“ a víme jak to dopadlo, pronásledovali hlavně Babiše. Přicházejí s plánem na moderní a efektivní stát. Máme na to dost odborníků, atd. Samé fráze. Dost pochybuji hlavně o těch odbornících se zkušenostmi, co rozumí fungování státu, ekonomice, jako členové dnešní vlády. Kde ty zkušeností nabrali?
Hřib v Praze je ukázkou? Je třeba před volbami opět projevit snahu Pirátů o legalizaci konopí. Na to většina jejich mladých voličů slyší a nekriticky je tedy volí. Není to sice nerozumná věc, ale měla by být na okraji zájmu volebního programu. Jinak mají líbivé deklamace, které nejspíše po volbách vyšumí. Takové borce Piráti zase nemají, ujde snad jen Bartoš, možná Michálek. STAN se s Farským moc nepředvedl. Udivuje tedy stoupající preference koalice. Vzbuzuje to dojem, že jsou asi ty průzkumy účelově nějak ciknuté. I většina medii, zpravodajství jsou k nim hodně vstřícní. Asi tam nastoupila nová mladá novinářská generace.
Do sněmovny přicházeli s nepropracovanými návrhy, vztekali se když jim je zamítali. Bojím se, že to dopadne jako vždycky a digitalizace vše nezachrání. S děsnými exekucemi nezatočili. Kde je právo každého na spravedlivý soud. Dnešního premiéra odsoudili už sami jak inkvizitoři a jeho obhajobu neuznávají. Ještě na něj poštvali laické bruselské europoslance, co jim, pro svůj klid, tupě vše odsouhlasili. Kde je obava z migrace a islámu, která už se vymkla kontrole a komplikuje život v Evropě. Vládnutí asi nepovažují za nic těžkého. Najmou si stovky poradců, když mnohému nerozumí, nezasloužené zásluhy si přisvojí a nezdary svedou na bývalou vládu, viz „daň za Babiše“ Dlouho jim to takto nevydrží. Dnes spíše mluví ke svým mladým voličům, kterým slibují hory doly. Vědí, že je nekriticky obdivují. Důchodcům moc

kuromrd ( 21. května 2021 14:21 )

Staré lumpáky což jsou KDU-ČSL, ODS, TOP 09, STAN, nemá cenu volit, to je pakáž zdiskreditována minulými vládami, kde na vrchol vládních blbostí a hovadin vyšplhal pouze Mírek Topolánek, stačiv ještě udělat miminko poslankyni Talmanové. Zbývá tedy aby se procpal do čela republiky dredovatý Bartoš, ten ovšem chce zaplevelit Česko hordami muslimských zločinců, dále by chtěl euro místo koruny a rád by co nejvíce zvyšoval daně. Opravdu se budu velmi rozmýšleti, hodím - li mu svůj hlas.

ellaella ( 21. května 2021 13:29 )

Z hlupáka těžko něco chytrého vypadne a chcípák blamal je místní kašpar.

Zobrazit celou diskusi
Další videa