Komentář: Koalice Pirátů a STAN i Spolu vytáhly na vládu. Bartoš jako premiér pořád děsí
Dvě antibabišovské volební koalice, Piráti a Starostové a Spolu, představily své volební programy. A vyrazily do říjnových sněmovních voleb, po nichž chtějí sesadit z postu premiéra Andreje Babiše (ANO) a sestavit společnou vládu. Jejich programy ale potvrdily, že to nebude snadná práce. A nejen zahájení jejich volebních kampaní ukázalo, proč šéf Pirátů Ivan Bartoš pořád děsí jako příští premiér.
Piráti a Starostové představili svůj společný program v Praze u Vltavy. Spíš než jako volební kampaň to ale celé působilo jako nízkorozpočtové představení nové kolekce konopného oblečení. Bartoš i šéf STAN Vít Rakušan všechno četli z bloků, které drželi v ruce - dokonce i své krátké úvody. Víc než možného budoucího premiéra a vicepremiéra proto oba připomínali dva konferenciéry, které za chvíli čeká další komerční štace, a proto se ani ty tři úvodní věty nestačili naučit nazpaměť.
Komerční akce s pevnou dramaturgií
Ještě strašidelnější ale bylo to, co v případě Bartoše zahájení volební kampaně předcházelo. Na šéfa Pirátů prasklo, že v roce 2009 napsal na Pirátské fórum, že nemá problém s muslimskou Evropou. Bartoš to odbyl s tím, že mu tehdy bylo pouhých dvacet devět let a šlo o „mladickou nerozvážnost“. Ano, každý dospíváme různě rychle. Jenže o dva roky později Bartoš na stejný server pro změnu napsal, že odmítá naše členství v NATO. A to samé v podstatě zopakoval i před posledními sněmovními volbami v roce 2017.
Tehdy na otázku Seznam Zpráv, jak by hlasoval v případném referendu o našem členství v NATO, upřímně odpověděl následovně: „Já nevím, já nad tím nepřemýšlel“. Jen dodejme, že tehdy mu bylo už sedmatřicet let. Možná právě proto se teď zahájení volební kampaně koalice Pirstan radši neslo v duchu komerční akce s pevnou dramaturgií, která hlavně nepřipouští žádné přemýšlení, aby se lídr a „presumptivní premiér“ náhodou znovu neuřekl.
I díky tomu působilo zahájení volební kampaně Spolu jako politika. Trojkoalice ODS, TOP 09 a lidovců na Strakovu akademii symbolicky vytáhla v Brně, „domácím“ městě svého lídra a šéfa ODS Petra Fialy. Pravda, ani on není zrovna fontána spontánnosti, vedle dvou lídrů Pirstanu ale působil i brněnský profesor přirozeněji. A vlastně nejen on: i když akci spláchl „boží“ déšť, vypadali lídři všech tří partají aspoň jako politici, co se nebojí sem tam něco říct i spatra. To obvykle znamená, že jim aspoň se zásadními geopolitickými věcmi nemusí radit PR poradci.
A teď k programům. Ten Pirstanu je stylem věrný zahájení volební kampaně, i on připomíná PR text, co nesmí nikoho znejistět. Hlavně ale obsahuje některé klíčové věci, co moc nepotěší trojkoalici Spolu a hlavně ODS, její nejsilnější stranu. Na rozdíl od ní se totiž Piráti a Starostové netají zvyšováním či zaváděním nových daní a Česko taky chtějí připravit na přijetí eura; Spolu ale zvyšovat daně odmítá a dokonce slibuje tzv. daňovou brzdu. A pokud jde o euro, tak právě ODS pořádala petici pro českou korunu.
Možná ale najdeme rozřešení problému v závěru programu Pirstanu. Tam se doslova píše, snad aby lidi viděli, že i dlouhovlasí ajťáci můžou mít smysl pro humor, že „žádný člen vlády není Harry Potter a nemá k ruce ministerstvo kouzel, aby vyrobil něco z ničeho“. Koalice Pirátů a STAN nás tím nejspíš předem varuje, abychom její volební sliby nebrali zbytečně vážně, protože něco do toho programu přece dát museli. Takže třeba nakonec ve společné vládě nebude ani to euro i jiné věci.
Vy jste taky nezklamala - furt jedno a to samé jak flašinet, stačí hodit minci.