Pátek 16. duben 2021
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Zataženo, déšť se sněhem 6°C

Opozice vidí v pandemickém zákonu chybu. Fiala po jednání s vládou: Nemáme dobrý pocit

Autor: ČTK - 
23. února 2021
15:23

Opozice po dnešním jednání s vládou uvedla, že je v pandemickém zákonu chyba ze strany ministerstva zdravotnictví, kterou je potřeba v Senátu opravit. Opoziční strany podle předsedy ODS Petra Fialy jednají se svými senátory, aby měnily předpis jen tam, kde je to nutné. Podle Pirátů je chyba pouze technická.

Senát projedná návrh zákona ve středu. Pokud jej vrátí Sněmovně, poslanci by mohli předlohu znovu posoudit v pátek, uvedli zástupci Pirátů a Starostů po dnešním jednání s vládními představiteli. Navzdory tomu hrozí, že zákon nebude účinný před sobotním ukončením nouzového stavu, na který jsou navázány nynější protikoronavirové restrikce.

Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek tvrdí, že dohoda mezi vládou a většinou opozice na pandemickém zákonu byla taková, že opatření budou možná jen za pandemické pohotovosti. „To je dohoda, kterou ctíme, kterou respektujeme,“ řekl. Sněmovní znění předlohy ale provázání restrikcí s pohotovostí neobsahuje, opatření by byla možná i mimo ni.

Důležitější než zákonný rámec je podle předsedy Starostů Víta Rakušana to, zda vláda má plán ke zvládnutí čtvrté vlny epidemie. Nynější situaci označil Rakušan za „nesmírně vážnou“.

Piráti a Starostové navrhují řešit zejména omezení přenosu covidu na pracovištích. Vláda by podle nich měla poskytnout testy a umožnit i samotestování. „Ve fabrikách pracují dva miliony lidí, tam je třeba řešit nemoc,“ uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Je také třeba podle dvojice opozičních stran, které se dohodly na volební koalici, připravit masivní očkování lidí proti covidu a věnovat se tomu, aby lidé dodržovali karanténu a izolaci. Kabinet by se podle Pirátů a Starostů měl věnovat také standardu antigenních testů a dostupnosti testovacích míst.

Skoro jako by nevěděli, co dělají, zní od trojkoalice

Lídři koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nehodnotili dnešní online schůzku s vládou příliš příznivě. Novinářům ve Sněmovně řekli, že mezi ministry pozorovali nesoulad a čekali větší vizi pro další boj s epidemií covidu-19.

Fiala odmítl, že by opoziční strany nedodržovaly dohodu s vládou ohledně pandemického zákona. „V návrhu je legislativní chyba, což není chybou opozice. Tu legislativní chybu chtějí senátoři napravit, a to je dobře,“ uvedl. V předpisu nejsou správně provázány paragrafy, dodal. „Pokud by Sněmovna rozhodla, že končí pandemický stav, v rámci kterého ministerstvo vyhlašuje opatření, tak ta opatření by automaticky nepřestala platit,“ vysvětlil. Snížilo by to úroveň parlamentní kontroly, míní.

Úprava je podle Fialy nutná, strany podle něj jednají se svými senátory, aby v předpisu dělaly jen takové změny, které jsou nutné. „Kdyby se to takto udělalo, nemusely by se upravovat další termíny, protože se to celé stihne,“ uvedl. Sněmovna by se k předpisu vrácenému Senátem mohla vrátit v pátek. Hrozí, že zákon nebude účinný před sobotním ukončením nouzového stavu, na který jsou navázány nynější restrikce. Fiala z jednání získal dojem, že pokud Senát chybu opraví, vláda to bude akceptovat.

Video Povinné respirátory, prodloužený Antivirus i nejistý návrat školáků. O čem rozhodla vláda? - ČTK

Lídři koalice Spolu zmínili, že z jednání s ministry celkově neměli pozitivní pocit. Fiala neměl dojem, že by vláda věděla, co, jak a kdy dělat. „To je špatná zpráva ve chvíli, kdy čísla ukazují, že čelíme mimořádně vážnému problému,“ uvedl. Opozice je však podle něj připravená dál jednat, schůzka by se měla znovu uskutečnit koncem tohoto týdne nebo po víkendu.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová novinářům řekla, že koalice Spolu na jednání přišla s konkrétními návrhy, jak zrychlit očkování či testovat ve firmách. „Já bych čekal, že v takové situaci přijde vláda a vypálí prvních pět minut prezentaci a řekne, jaké udělá v příštích třech týdnech kroky. Tohle bych čekal, že racionální vláda a krizový manažer v čele vlády udělá. Ale ne, že se potkáme, řekneme si něco k pandemickému zákonu a potom – co máte vy?“ kritizoval předseda lidovců Marian Jurečka.

Od vlády postrádal vizi konkrétních kroků, jak nynější krizovou situaci řešit. Fiala doplnil, že mezi některými ministry panoval nesoulad, stejně jako mezi některými ministry a premiérem Andrejem Babišem (ANO). „Neslyšeli jsme od vlády zatím analýzu, proč jsou ta čísla tak špatná a co dělat jinak,“ podotkl.

1951 ( 23. února 2021 17:34 )

Už, aby byla ve vládě paní Pekařová Madamová z TROP 009, je zkušená, vzdělaná a mnoho už toho pro svou zemi udělala. Andrej FUJ!

HajkovaVlasta ( 23. února 2021 16:14 )

Opozice z demoklubu a piráti by se měli spojit a odtáhnout na smetiště dějin.

ferrys ( 23. února 2021 16:07 )

Fiala je pouze hospodský politolog třetího řádu, s titulem od Klause, jakých je, jak říkají slováci v každé hospodě neúrekom a bez titulů.Absolutně žádná odbornost, soudný člověk by mlčel a šoupal nohama.

gejsovic ( 23. února 2021 15:44 )

Už by ty vydřiduši měli koukat na lidi a né jenom na sebe a svá koryta

Zobrazit celou diskusi
Další videa