Sobota 17. duben 2021
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Zataženo, déšť 7°C

Senát zřejmě přepíše pandemický zákon. Do konce nouzového stavu se ale změny asi nestihnou

Autor: ČTK - 
22. února 2021
14:49

Senát pravděpodobně upraví pandemický zákon v návaznosti na pondělní verdikt Ústavního soudu, podle něhož musí být protiepidemická opatření řádně zdůvodněna a kompenzována. „Mezi senátory na tom panuje shoda,“ řekl novinářům pirátský senátor Lukáš Wagenknecht. Senát má zákon projednávat ve středu. Senátní úpravy by musela znovu projednat Sněmovna. Hrozí tak, že zákon nebude přijat před sobotním ukončením nouzového stavu.

Dohodu na nutnosti úprav pandemického zákona potvrdil také Tomáš Goláň z klubu ODS a TOP 09. Podle něj by Sněmovna mohla zákon schválit v pátek a zákon by po podpisu prezidenta mohl být vyhlášen ve Sbírce zákonů počátkem příštího týdne. Podle senátorů by vláda v mezidobí mohla postupovat podle krizového zákona.

Pandemický zákon není možné podle Michaela Canova z klubu Starostů schválit v podobě přijaté Sněmovnou. Důvodem je ustanovení o pandemické pohotovosti, které není propojeno s vládními opatřeními, uvedl Canov. Znamenalo by to, že případným zrušením pandemické pohotovosti by nebyla automaticky zrušena i vládní opatření. Lidé by se pak nemohli proti opatřením soudně bránit a nemohli by uplatnit ani nárok na náhradu škody.

Rozhodnutí se týká opatření z 28. ledna

Verdikt Ústavního soudu k omezení maloobchodu a služeb podle Wagenknechta ukázal, že vláda protiústavně diskriminuje podnikatele. „Měla by to napravit ještě na dnešním zasedání,“ míní senátor.

Ústavní soud v pondělí zrušil část omezení pro maloobchod a služeb zavedených kvůli šíření koronaviru. Vláda podle soudu dostatečně nevysvětlila, proč přikročila k zákazu u některých provozoven, zatímco jiné mají ze zákazu výjimku. Rozhodnutí se týká opatření zavedených 28. ledna, která přestala platit 14. února, kdy je nahradila nová. Verdikt tak neznamená otevření provozoven.

Pandemický zákon má dát ministerstvu zdravotnictví a hygienikům pravomoci vydávat širší restrikce proti covidu-19. Výslovně budou moci i mimo nouzový stav omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně, nebo regionálně. Opozice do vládní předlohy prosadila pravidla soudního přezkumu mimořádných opatření k omezení šíření epidemie koronaviru nebo možnost odškodnění podnikatelů či firem.

fakytr ( 22. února 2021 19:32 )

Za to, že v senátu jsou takový paznechti si můžeme sami. Kdyby chodili všichni k volbám i ti co se senátem nesouhlasí, tak by se tam nedostávali tykoví šmejdi jako je ten thajwanec.

gejsovic ( 22. února 2021 16:29 )

To se nedivme,dyť tam zalejzá samí politický vydřiduch

rapid15 ( 22. února 2021 15:46 )

Líbí se mně, jak se vlastně nikdo s nikým nezná,nečte, nemá názor, mlčí, vyčkává. A pak najednou před cílovou čárou vidí samé nedostatky. Hlavně ať se to zdržuje co nejdéle . Ovšem případě, že by nějaký zákon ale nahrával jednotlivcům ho plusu, tak se bez připomínek schválí, nikdo překvapivě chybičku nezachytí a známí a příbuzní už druhý den jedou ve svůj prospěch podle té nezachycené ( a výnosné) chybičky.

fico ( 22. února 2021 15:28 )

Toho Wagenpaznechta kopnout do kaďáku. Ten Senát, to je teda sebranka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa