Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, sněžení -3°C

Odpůrci pandemického zákona přinesli Hamáčkovi před dům rakev a mrazák. „Porušení ústavy,“ volají

Aktualizováno -
20. února 2021
17:51
Autor: ČTK, jza - 
20. února 2021
15:47

V Mratíně u Prahy před domem ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se v sobotu v poledne sešla demonstrace proti vládním koronavirovým opatřením. Akci uspořádala iniciativa Chcípl PES, která sdružuje protestující podnikatele. Před dům mu přivezli symbolický mrazák nebo také rakev. Demonstranti odmítají pandemický zákon. 

„Akce začala za pět minut 12:00. Kolegové ze Chcíplého Psa z Mladé Boleslavi dovezli před dům pana Hamáčka tzv. mrazák, kterým tento politik vyhrožoval, že bude plný mrtvol,“ uvedl za iniciativu Jiří Janeček. Podobná akce se uskutečnila před týdnem v Brně v bydlišti ministra školství Roberta Plagy (za ANO) a v polovině ledna u domu ministra zdravotnictví Jan Blatného (za ANO). Další demonstraci chystají na neděli 7. března na Staroměstském náměstí.

Přímo přede dveřmi na pozemek předsedy sociální demokracie vztyčili demonstranti transparent s nápisem „Právo na vzdělání bez podmínek“. Kromě transparentů si přinesli české vlajky. Demonstranti nesouhlasí s protipandemickými opatřeními, které podle nich nikam nevedou a likvidují podnikatele v České republice.

Přinesli si i rakev

Kromě mrazáku si přivezli i rakev, která se už objevila i například před domem premiéra Andreje Babiše (ANO) a do které iniciativa už dříve zatloukala pomyslné hřebíky do rakve podniků a restaurací.

„Nesouhlasíme s odsouhlasením pandemického zákona. Nesouhlasíme s porušováním naší Ústavy,“ uvedli demonstrující. Podle iniciativy byl vyvolán všeobecný strach a pak přišly návrhy na posílení „akceschopnosti vládnoucí garnitury ve jménu boje za záchranu vystrašeného národa“. „Porušení ústavy, pokud se národ neozve, se stane pravidlem,“ míní.

Iniciativa vyzývá občany, že je třeba se ozvat, aby Senát pandemický zákon nepodpořil. „Musíme bohužel do ulic, tak jako 1989, klíče  s sebou, budou se hodit!,“ uvedl Chcípl PES. Demonstraci plánuje na 7. března od 14:00 na Staroměstském náměstí.

Policie tu byla už v pátek

Celou akci sledují policisté, kteří na místě byli už v pátek večer. Podle agentury Aktu.cz večer s baterkami prohledávali zahradu Hamáčkova domu kvůli tomu, že se údajně spustil alarm. Nikoho tam ale nenašli.

Za hranicí všeho

Hamáčka se na twitteru zastal starosta sousedních Líbeznic a místopředseda ODS Martin Kupka. „Nesouhlas s kroky politika lze vyjádřit různými způsoby, ale zatahování jeho rodiny do politického boje je daleko za hranicí všeho, co je možné považovat za přijatelné,“ napsal.

Politici se na zákonu shodli 

Na podobě takzvané pandemické normy se vláda dohodla s většinou opozičních stran, Sněmovna zákon odsouhlasila ve čtvrtek. Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice tak zřejmě dostanou pravomoci vydávat širší restrikce proti covidu-19.

Výslovně budou moci omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně. Nebude nutný nouzový stav. Předlohu, jejíž stěžejní část má být účinná do konce února příštího roku, nyní posoudí Senát.

Chcípl PES vznikla jako výzva podnikatelů z gastronomie s cílem ukázat na nesmyslnost vládních opatření. Snaží se propojit podniky ze všech oborů a hledat společné cesty řešení situace kolem pandemie. Chcípl PES má již podanou žádost o založení politického hnutí, chce kandidovat v podzimních sněmovních volbách.

lubos slovacek ( 21. února 2021 18:10 )

To je ono.Jen to chce víc lidí a demonstrací.

paralenka ( 20. února 2021 22:36 )

A čip už máte?

paralenka ( 20. února 2021 22:32 )

Oni si raději udělají davový výlet, vyřvou se a namíchnou všechny lidi, co tam bydlí, v té řiti by alespoň neohrožovali ostatní! Cirkus s trapnými relvizitami od rakve po mrazák? Jen aby je brzy nepotřebovali sami!

paralenka ( 20. února 2021 22:25 )

Politika se nedělá doma u sporáku, takže padejte tam, kde je jejich pracoviště, ministerstva, parlament, vláda ...! Jen otravujete život rodinám a sousedům, a nepřiznáte, že sice máte plné huby ústavy, ale jde vám o sebe samé a vaše kšefty! Nechutné, nevkusné! Za vším hledej hospodské? Pánové, i jiní padají na ústa a musí vydržet! Ráda si dám to vaše předražené kafe, až budu mít jistotu, že bude prostředí bezpečné, na sudu s prachem fakt nemám chuť posedět. Ti poldové už po nělikáté jen přihlížejí, místo aby bezroučkové bezmozky hnali rychlým krokema předtím je zkasírovali za porušenívládních nařízení? Vždyť se přece nic tak moc neděje, jen postupně trapně obtěžují další a další rodiny a okolní občany!

Citronel ( 20. února 2021 19:24 )

Nerozumim, moch byste to do podrobna rozepsat?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud