Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Sněmovna schválila pandemický zákon, nouzový stav zkrátila. Jak se mění restrikce a kompenzace?

Aktualizováno -
18. února 2021
20:33
Autor: Jaroslav Šimáček, ČTK - 
18. února 2021
08:12

Vláda a opozice ve čtvrtek dohodly vznik nového pandemického zákona, se kterým by nebylo nutné opakované vyhlašování nouzového stavu. Následně ho schválila Sněmovna. Zahrnuje i oblast odškodňování, která byla původně předmětem sporu. Pandemický zákon má de facto nahradit současný nouzový stav, který s jeho účinností skončí. Bude to nepozději 27. února, jak prosadila ODS. Dění ve Sněmovně jsme na Blesk.cz sledovali online.

Vláda a opozice se shodly na znění pandemického zákona, který by měl nahradit nouzový stav.  „Smyslem návrhu je zajistit adekvátní nástroj pro zvládání epidemie onemocnění a to i v období po skončení nouzového stavu,“ hájil zákon ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Současný nouzový stav byl vyhlášen do 28. února. Sněmovna ve čtvrtek nerozhodla zrušit ho s okamžitou platností, nicméně nebude trvat déle než do 27. února.

Pandemická pohotovost

Účinností pandemického zákona nastane stav pandemické pohotovosti, který budou moci poslanci ukončit nebo obnovit. „Návrh předně zakotvuje stav tzv. pandemické pohotovosti, jehož vznik se pojí s nabitím účinnosti tohoto zákona, avšak obsahuje oprávnění Poslanecké sněmovny tento stav ukončit, případně znovu iniciovat,“ uvedl dnes Blatný.

Proti pandemickému zákonu hlasovali ve Sněmovně jen poslanci SPD, KSČM a nezařazení poslanci včetně Lubomíra Volného, který si opět odmítal nasadit roušku.

Co nového pandemický zákon přináší?

Ministerstvo zdravotnictví nebo hygienické stanice budou moci nad rámec oprávnění ze zákona o ochraně veřejného zdraví omezit celostátně nebo regionálně například veřejnou dopravu, obchodní nebo výrobní provozovny či obchodní centra, holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry a podobné služby, bazény a koupaliště, soukromé a veřejné akce i vysoké školy.

Ministr zdravotnictví nebude „diktátorem“

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek upozornil na to, že norma neumožní omezit volný pohyb lidí a nařizovat pracovní povinnost.

„Ministr zdravotnictví se skutečně nestane diktátorem,“ ujišťoval dnes Michálek s tím, že každé opatření bude přezkoumatelné i soudem v přednostním projednávání. „Nejde o žádný konec demokracie,“ podotkl.

24. února zamíří zákon do Senátu

Pandemický zákon nyní zamíří do Senátu, ten má další schůzi naplánovanou na středu 24. února. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura během jednání Sněmovny příslíbil, že se opozice pokusí pomoci, aby prošel hladce i před senátory.

„Mluvil jsem s předsedou našeho senátorského klubu a je opravdu vysoká naděje, že by Senát mohl tento zákon projednat příští středu a schválit,“ uvedl Stanjura ve Sněmovně po 20:00, když se poslanci vrátili k návrhům na zrušení stavu nouze.

Nouzový stav nejdéle do 27. února

Po případném schválení Senátem návrh zamíří případně na stůl prezidenta Miloše Zemana. „Předpokládáme, že pokud všechno půjde dobře, tak pandemický zákon by mohl být účinný někdy příští pátek (26. února - pozn. red), to znamená, že by vyšel ve Sbírce zákonů,“ uvedl dnes v průběhu jednání šéf ODS Petr Fiala.

Nový nuzový stav, který byl vládou vyhlášen do neděle 28. února, navrhoval s okamžitou platností zrušit Tomio Okamura (SPD) - hájil to značně udýchaný, když dobíhal k řečnickému pultíku ze své kanceláře, kde si prý zapomněl podklady. 

Sněmovna Okamurův návrh odmítla, naopak přijala usnesení, navržené ODS. Poslanci se dohodli, že Poslanecká sněmovna „ruší nouzový stav k datu účinnosti zákona o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění covid-19, nejpozději však 27.2.2021“. Pro bylo 126 poslanců ze 150 přítomných, proti nebyl nikdo.

Platnost zákona do 28. února 2022

Samotný pandemický zákon má však omezenou „trvanlivost“ - platnost zákona byla stanovena termínem 28. února 2022.

„Pokud někdo říká, že tu vytváříme pandemický stav na věky věků, tak to prostě není pravda. Pandemický stav je skutečně omezen na tu současnou situaci s nemocí covid-19,“ hájil návrh poslanec KDU-ČSL Marek Výborný

Až 30 tisíc korun za nenošení roušky

Pandemický zákon obsahuje i postihy za porušení opatření. Například za nenošení roušek nebo respirátorů bude lidem hrozit postih až 30.000 korun. Tyto tresty však byly v upravené verzi návrhu změkčeny, původně mělo jít až o 100 tisíc korun.

Nejzávaznější porušení budou moci úřady trestat až třímilionovou pokutou.

„Byli jsme si také vědomi nešťastných dopadů v trestně právní oblasti, kdy spáchání některých trestných činů v rámci nouzového stavu vedlo zejména ve věci drobných krádeží k až nepřiměřeným důsledkům stran ukládání trestů,“ uvedl Blatný. „Drakonické dopady“ by měly být zmírněny.

Sporným bodem odškodňování

Sporným bodem během jednání vlády a opozice se stalo odškodňování lidí, které postihly vládní restrikce.

Stát bude nově povinen nahradit právnickým a fyzickým osobám skutečnou škodu, která vznikne při pandemické pohotovosti v příčinné souvislosti s mimořádnými opatřeními.

Za škodu se nebudou považovat náklady na ochranné a dezinfekční prostředky. Poškození budou uplatňovat nárok u ministerstva financí, budou jej muset prokázat. Od výše škody se budou odečítat státní podpory ke zmírnění dopadů epidemie nebo restrikcí.

„Pokud se někdo rozhodne požádat o náhradu škody, tak by to mělo platit od 1. března do skončení pandemického zákona. Potom mají rok, aby to předložili,“ uvedl dnes premiér Andrej Babiš (ANO) před schválením zákona.

Ministr Blatný označil kompromis ohledně odškodňování za přijatelný a rozumný. „Jsme si vědomi toho, že je to citlivá otázka, která zasluhuje řešení a rozumný přístup jak na straně státu, tak ale i na straně dotčených osob,“ uvedl ve Sněmovně.

Lepší kontrola ze strany Sněmovny

Mimořádná opatření budou vyžadovat souhlas vlády, budou muset být zdůvodněna z hlediska epidemické situace i rizik. Každé dva týdny se bude přezkoumávat potřebnost restrikcí, vláda o nich ve stejném intervalu musí informovat Sněmovnu.

Jedna pětina poslanců může vyvolat hlasování o ukončení stavu pandemické pohotovosti.

Další novinky

Ministerstvo zdravotnictví bude moci žádat v souvislosti s epidemií covidu-19 o pomoc složky integrovaného záchranného systému. Vláda bude moci rozhodnout o využití armády.

Na návrh poslance ANO a hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka vložila Sněmovna do zákona úpravu role hejtmanů a pražského primátora jako orgánů krizového řízení v regionech. Vondrák žádal mj. to, aby hejtmani mohli i bez stavu nouze zřizovat nadále krizové štáby.

O opatřeních se dál jedná

„Pandemický zákon je pouze rámec, který musí být naplněn skutečnou politikou,“ upozornil Pirát Michálek.

Dál proto běží jednání vlády a opozice ohledně jednotlivých opatření. Piráti mj. navrhují nařízení nosit roušky a respirátory ve firmách a fabrikách a testovat zaměstnance antigenními testy, zaměstnání označují za druhé největší ohnisko nákazy.

Rozpor u obchodů

V pátek pak na vládu zamíří návrh na otevření malých obchodů od 22. února, který hájí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Proti se naopak postavil ministr školství Robert Plaga (ANO), který odmítá otevření obchodů v případě, že prioritou zůstává postupný návrat žáků do škol od 1. března, kdy by se do lavic měli vrátit nejprve maturanti.

Přijde tvrdý lockdown?

Že je pandemický zákon jen rámcem a vláda dál může zvažovat přísná opatření, to naznačuje i poslední prohlášení poradce premiéra Babiše a exministra zdravotnictví Romana Prymuly, který nyní navrhuje, aby se v zemi na dva až tři týdny zavedla nyní tvrdá restriktivní opatření.

„Dostáváme se na nějaké rozcestí, kde si opravdu musíme říct, a ono těch řešení už není opravdu moc, buď tady bude krátkodobá tvrdá restrikce, dva až tři týdny, a pak uvolnění, nebo budeme v režimu, v jakém jsme,“ vyzval Prymula dle iDnes.cz. „Kdybych měl postupovat mimo politiku a bylo by to čistě epidemiologické, tak bych šel cestou krátkého uzavření a pak uvolnění za testování a v podstatě návrat do běžných aktivit,“ dodal.

Zklamaný Filip: Největší selhání vlády

Poslanci se dnes pozastavovali i nad tím, že se vláda o víkendu domluvila prodloužení nouzového stavu právě na jednání s hejtmany. Výrazné zklamání nad tím, že obešla rozhodnutí Sněmovny z minulého čtvrtka nouzový stav dál neprodlužovat a domluvila jej až do konce února, vyjádřil šéf KSČM Vojtěch Filip.

„Tento krok považuji za největší selhání vlády od chvíle, kdy se KSČM rozhodla pro její toleranci. Něco takového jsem opravdu nečekal,“ odsoudil počínání vlády Filip.

Učinil tak ovšem poté, co dnes poslanci KSČM podpořili vládu během žádosti o navýšení schodku rozpočtu pro rok 2021 z 320 miliard na 500 miliard korun.

„Nemohu přijmout to, že vláda, která se odpovídá Poslanecké sněmovně, si z Poslanecké sněmovny udělá dobrý den,“ stěžoval si Filip. „Žádost hejtmanů není změna pandemické situace,“ poznamenal a dodal: „Byl bych rád, aby se už nikdy něco takového neopakovalo.“

Klaus ml.: Lockdownová koalice

„Já jsem přesvědčený, že to opakované vyhlášení nouzového stavu bylo protiústavní,“ uvedl ve Sněmovně Václav Klaus mladší (Trikolóra), podle kterého však nyní vznikla nová „lockdownová koalice“, složená z vládních stran, Pirátů a ODS. A nouzový stav se jen přejmenoval na pandemický zákon.

„Odmítáme plošný lockdown a odmítáme také nazývat nouzový stav jinými jmény. Tento pandemický zákon není nic jiného než nový název pro nouzový stav, kterýchžto bez toho máme už asi šest typů,“ míní Klaus ml.

Sněmovna o pandemii covid-19
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
Datum:
18:10
18. 2. 2021
!

Děkujeme Vám za pozornost u dnešního online přenosu z jednání Poslanecké sněmovny ohledně pandemického zákona. Poslanci se dál budou věnovat přerušené debatě o novele rozpočtu na rok 2021 a poté v dalších bodech kompenzačnímu bonusu a také návrhu na ukončení stav nouze. Další dění ve Sněmovně budeme na Blesk.cz sledovat v běžném zpravodajství.

17:55
18. 2. 2021
!

Poradce premiéra Babiše a exministr zdravotnictví Roman Prymula navrhuje, aby se v zemi na dva až tři týdny zavedla nyní tvrdá restriktivní opatření.

„Dostáváme se na nějaké rozcestí, kde si opravdu musíme říct, a ono těch řešení už není opravdu moc, buď tady bude krátkodobá tvrdá restrikce, dva až tři týdny, a pak uvolnění, nebo budeme v režimu, v jakém jsme,“ vyzval Prymula dle iDNES.cz. „Kdybych měl postupovat mimo politiku a bylo by to čistě epidemiologické, tak bych šel cestou krátkého uzavření a pak uvolnění za testování - v podstatě návrat do běžných aktivit,“ dodal.

17:36
18. 2. 2021
!

Jednání Sněmovny se dnes neúčastní poslanec Patrik Nacher (ANO), má covid. „Dnes a zítra je v PSP několik klíčových hlasování. Mé jméno ale mezi přítomnými budete hledat marně. Proč? Neprošel jsem na preventivním antigenním testu a PCR test mou pozitivitu potvrdil. Jsem v domácí karanténě. Psychika dělá své - před SMS s výsledkem jsem se cítil v pohodě,“ uvedl na twitteru.

17:31
18. 2. 2021

Ministr zdravotnictví Blatný novinářům řekl, že ať se stane cokoli, nesmí to být žádný signál k většímu rozvolnění opatření. Případná změna podle něj musí být vykompenzována například tím, že bude shoda na nošení respirátorů.

17:17
18. 2. 2021
!

„Jsem ráda, že byl přijat pandemický zákon širokou shodou stran. Dohoda je možná a v naší situaci důležitá. Kdybychom slepě dodali hlasy k prodloužení nouzového stavu, ničeho bychom nedosáhli. Premiér tak začal konečně jednat a přistoupil na naše požadavky. Díky za to,“ reagovala šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

17:15
18. 2. 2021
!

„Jsem ráda, že se vláda dokázala s opozicí dohodnout na kompromisní variantě pandemického zákona. Skončí tím tahanice o prodlužování nouzového stavu. Za důležité považuji i to, že od nově přiznaných kompenzací podnikatelům bude odečítána už vyplacená vládní pomoc,“ uvedla na twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

„Nároky na náhradu škod podnikatelů postižených pandemií bude přijímat a procesovat ministerstvo financí a kompenzace budou vypláceny přímo ze státního rozpočtu. Věřím, že opozice bude mít odvahu podpořit i novelu zákona o státním rozpočtu, která další pomoc umožní,“ dodala Schillerová.

17:10
18. 2. 2021
!

Pandemický zákon se bude vztahovat jen na epidemii covidu-19. Jeho účinností nastane stav pandemické pohotovosti, který bude moci Sněmovna ukončit nebo obnovit.

Ministerstvo zdravotnictví nebo hygienické stanice budou moci nad rámec oprávnění ze zákona o ochraně veřejného zdraví omezit celostátně nebo regionálně například veřejnou dopravu, obchody, holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry a podobné služby, bazény a koupaliště, soukromé a veřejné akce i vysoké školy.

Ministerstvo bude moci nařídit používání ochranných prostředků a vydat příkaz k testování zaměstnanců na covid-19.

Za porušení opatření zákon stanoví pokuty. Například za nenošení roušek nebo respirátorů bude lidem hrozit postih až 30.000 korun. Nejzávaznější porušení budou moci úřady trestat až třímilionovou pokutou.

Stát bude povinen podle návrhu zákona nahradit právnickým a fyzickým osobám skutečnou škodu, která vznikne při pandemické pohotovosti v příčinné souvislosti s mimořádnými opatřeními. Za škodu se nebudou považovat náklady na ochranné prostředky. Poškození budou uplatňovat nárok u ministerstva financí a budou jej muset prokázat. Od náhrady se mají odečítat státní podpory ke zmírnění dopadů epidemie nebo restrikcí, spory bude rozhodovat soud.

16:58
18. 2. 2021
!

Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice zřejmě dostanou pravomoci vydávat širší restrikce proti covidu-19.

Nebude nutný nouzový stav. Opozice do návrhu zákona prosadila například parlamentní kontrolu, pravidla soudního přezkumu mimořádných opatření k omezení šíření epidemie koronaviru a také odškodnění podnikatelů nebo firem.

Mimořádná opatření budou vyžadovat souhlas vlády, budou muset být zdůvodněna z hlediska epidemické situace i rizik. Každé dva týdny se bude přezkoumávat potřebnost restrikcí, vláda o nich ve stejném intervalu musí informovat Sněmovnu. Návrhy na zrušení ministerského mimořádného opatření se bude zabývat Nejvyšší správní soud, opatření hygienických stanic budou moci lidé napadnout u krajských soudů.

Ministerstvo zdravotnictví bude moci žádat v souvislosti s epidemií covidu-19 o pomoc složky integrovaného záchranného systému. Vláda bude moci rozhodnout o využití armády.

Předlohu, jejíž stěžejní část má být účinná do konce února příštího roku, nyní posoudí Senát. Ten má prozatím naplánované jednání na středu 24. února, kdy startuje jeho letošní 6. schůze.

16:46
18. 2. 2021
!

Pandemický zákon Sněmovnou prošel schválením ve Sněmovně. 132 poslanců bylo pro, proti jen 25 poslanců ze 167 přihlášených.

Podívejte se, jak poslanci hlasovali o pandemickém zákonu. Proti bylo 16 poslanců SPD, z KSČM čtveřice Ondráček, Luzar, Aulická Jírovcová a Pojezný, proti bylo pak všech pět přítomných nezařazených poslanců, včetně Volného a Klause.

16:39
18. 2. 2021
!

Sněmovna se opět vrátila k projednávání pandemického zákona. Schválen byl pozměňovací návrh hejtmana Ivo Vondráka (ANO) ohledně úpravy role hejtmanů a pražského primátora jako orgánů krizového řízení v regionech.

Zamítnuty naopak byly návrhy nezařazeného poslance Volného, který v jednom ze svých návrhů udělal chybu, když tam zmínil termín 31. září 2021 (září má 30 dní).

„Proti proceduře nikdo neprotestoval, já se necítím být povolán, abych zjišťoval, který měsíc má kolik dnů, jestli ten měsíc existuje a jestli existuje ten rok. To si myslím, že Poslanecká sněmovna a jednotliví poslanci, zvlášť pokud mají aspoň středoškolské vzdělání, natož pokud jsou pedagogové, toto znají a ví,“ rýpl si Vlastimil Válek (TOP 09) do poslance Volného, původní profesí učitele, který navrhoval, aby se omezila platnost pandemického zákona právě do 31. září.

16:30
18. 2. 2021
!

„Naprosté buranství, poslanec Volný, který nenosí roušku, na žádost poslankyně Válkové, která, jak řekla, je starší ročník a chtěla, ať si Volný nasadí roušku, jí odpověděl, že to p. Válková musí vydržet,“ rozlítila se poslankyně KDU-ČSL Pavla Golasowská.

16:24
18. 2. 2021
!

„Já si nemohu dovolit střílet od boku cifry, že ušetřím desítky, nebo stovky miliard, to je nereálné,“ brání se ve Sněmovně během přestřelky s opozicí Alena Schillerová (za ANO) kritice, že nenavrhli „jediné úsporné opatření“.

„Nevymlouvejte se na nás a přijďte příště s nějakými úspornými opatřeními,“ vyzval Schillerovou Jan Jakob (TOP 09). „Vy nám neustále opakujete, kolik by stály naše návrhy, do těch 100 miliard by se vešly,“ uvedl Mikuláš Ferjenčík (Piráti) s poukazem na propad v příjmech po schálení daňového balíčku. „Nejde jen o období covidové krize,“ uvedl poslanec Jan Skopeček (ODS) během kritiky, že se rozpočty nedaří ministerstvu financí sestavovat dlouhodobě a nyní „nejde o nic jiného, než je volební rozpočet“. „Vy prostě neumíte sestavovat rozpočty, ty rozpočty dopadají jinak,“ dodal.

16:10
18. 2. 2021
!

„Není žádný reálný argument pro to, projednávat to v legislativní nouzi,“ odmítl však šéf poslanců ODS Stanjura, který navrhuje, aby 2. čtení proběhlo po Velikonočním pondělí. „Vy se ženete proti zdi a ještě přidáváte plyn,“ vytkl vládě kvůli tomu, že nemá ani dojednanou podporu KSČM.

Schillerová hrozí, že když se rozpočet nebude projednávat dnes, nebude projednán ani kompenzační bonus. „Podnikatelům se platit dá,“ odmítá Stanjura. Poslanec Jan Jakob (TOP 09), který nahradil ve Sněmovně Miroslava Kalouska, označil slova Schillerové za vydírání.

„Přicházíte s očekáváním, že to bude snad za hodinu sfouknutý a že to proženete legislativní nouzí, jak kdybyste si přišli koupit deset housek na krám, to je přece naprosto nemyslitelné,“ reagoval šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Vládě vytýká, že nepřišla s novými úsporami: „Jakým způsobem jste stávající situaci promítli do hospodaření státu?“

16:01
18. 2. 2021
!

Vláda žádá Sněmovnu o schválení navýšení schodku rozpočtu na rok 2021 z 320 na 500 miliard korun. Vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) připustila propad příjmů, ale upozornila i na navýšení na výdajové straně.

„Potřebujeme peníze na kompenzace, na covid, dnes jste tady schválili pandemický zákon, to je také zásek několika miliard,“ hájí Schillerová projednání ve stavu legislativní nouze a předbíhá dění - pandemický zákon ještě schválen nebyl. „Potřebujeme dát peníze lidem v 1. linii, Antivirus, schválili jste ho tady, to všechno jsou peníze, které tato ekonomika potřebuje. Nikdo nemohl předpokládat, že covid se potáhne celý rok,“ dodala Schillerová. Projednávání v legislativní nouzi odmítá poslankyně Věra Kovářová (STAN).

Vicepremiérka Alena Schillerová ve Sněmovně (18.2.2021) Poslankyně Věra Kovářová (STAN) ve Sněmovně (18.2.2021)
15:45
18. 2. 2021
!

Problém ve Sněmovně. SPD si požádala o vytištěné pozměňovací návrhy k pandemickému zákonu. „To je závažné hlasování, které ovlivňuje celou ČR, dejte nám, prosím, ty pozměňováky na stůl,“ vyzval Okamura. Hlasovat se tak bude o tomto bodu až v 16:30. Sněmovna nyní bude řešit rozpočet 2021.

15:40
18. 2. 2021

Pandemický zákon, jenž dá ministerstvu a hygienám širší pravomoci v nařizování restrikcí k omezení šíření covidu-19, je ve Sněmovně před schvalováním. 3. čtení proběhlo bleskurychle - bez jakýchkoli připomínek.

15:29
18. 2. 2021
!

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) během závěrečného slova uvedl, že „dnešek byl důkazem dobré vůle, důkazem toho, že se můžeme a chceme všichni domluvit a důkazem toho, že jsme schopni tuto zemi i přes rozdíly v různých postojích vést dále krizovou situací“. Pandemický zákon dává další možnost, jak účinně bojovat s epidemií koronaviru a vyhnout se použití nouzového stavu tam, kde to nebude nezbytně nutné, dodal ministr.

15:24
18. 2. 2021
!

„Protože vystupuji po panu poslanci Volném a on tady říkal, že bychom všichni měli chodit na testy, já si myslím, že zejména v jeho zájmu by bylo chodit na testy velmi často, protože bych ho upozornil na paragraf 153 trestního zákoníku šíření nakažlivé nemoci z nedbalosti, je tam docela zajímavá trestní sazba,“ uvedl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Pandemický zákon ve Sněmovně: Poslanec Volný vystoupil bez roušky, Hamáček i po dezinfekci opatrně s použití papírové role zvedal mikrofon (18.2.2021) Pandemický zákon ve Sněmovně: Poslanec Volný vystoupil opět opakovaně bez roušky, vždy po něm museli dezinfikovat řečnický pultík (18.2.2021) Pandemický zákon ve Sněmovně: Poslanec Volný bez roušky (18.2.2021)
15:11
18. 2. 2021
!

„Tady ve Sněmovně sedí poslanci, kteří nosí roušku a snaží se neohrožovat své kolegy ve svém okolí. Vy jste dva poslanci, kteří jste se rozhodli svobodně a plně oprávněně porušovat obecné pravidlo. Sedíte mezi kolegy, mladými lidmi, kteří mají svoje rodiče, prarodiče a opravdu oprávněně se mohou obávat o své zdraví a já opravdu lituji pracovnici Sněmovny, která sem musí pravidelně chodit dezinfikovat prostor jenom proto, že se někdo rozhodl ukazovat, že on má svoje právo. Ale to právo na život, právo na zdraví a bezpečí máme v Poslanecké sněmovně v tuto chvíli i my, kteří jsme zde v rouškách,“ vytkl poslanci Volnému a jeho kolegovi Bojkovi exministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) a i on sklidil potlesk části poslanců.

14:58
18. 2. 2021
!

Poslankyně ANO Věra Procházková na poslance udeřila emotivně. „Uvědomujete si všichni, co jste tady, že venku umírají lidi? Opravdu vážně si uvědomujete, že venku umírají lidi a my tady mluvíme a mluvíme, přerušujeme a mluvíme a přerušujeme. Vždyť je to hrozný. Panu poslanci Volnému: sedněte si místo mě do tý sanity, zkuste se dívat na toho umírajícího člověka a přestaňte lidem říkat, že covid nic není. Začněte tu roušku nosit a běžte se konečně taky otestovat tak, jak se testují všichni, kdo tady v tom poslaneckém sále jsou,“ vzkázala rebelujícímu poslanci bez roušky Procházková a sklidila potlesk mj. i od vicepremiérky Schillerové.

14:43
18. 2. 2021
!

Komunistický poslanec Leo Luzar míní, že se má ministr Blatný více zaměřit na důvěru občanů a přesvědčit lidi, že kroky, které činí, činí s rozmyslem. „Ano, jsou vystrašeni. Je velká skupina lidí, kteří jsou opravdu reálně vystrašeni a já jim rozumím,“ podotkl.

Znovuvyhlášení nouzového stavu vládou po žádosti hejtmanů označil Luzar za protiústavní. Vládě pak také vytkl, že ani dříve lidem dostatečně nevysvětlila, co to nouzový stav vlastně přesně znamená. „Nouzový stav, ten terminus technikus, se zaměnil za opatření, která byla činěna a díky tomu byl nouzový stav, ten název, diskreditován v očích veřejnosti,“ míní Luzar. Odmítl, že se zrušením nouzového stavu by bylo hned lépe. Za výhodu nouzového stavu uvedl, že všechna opatření, která omezují osobní svobodu člověka, jsou podrobena parlamentní kontrole.

Upozornil na to, že původní návrh pandemického zákona kontrolu neobsahoval. Luzar však kritizuje i nový návrh se zapracovanými připomínkami pravicové opozice. „Jak pejsek a kočička vařili dort, tak to, s prominutím, slátali dohromady,“ dodal s tím, že předložený návrh zákona není dobrý a jeho předkladatel se nechal „zahnat do kouta“.

Pandemický zákon ve Sněmovně: Poslanec KSČM Leo Luzar (18.2.2021)
14:36
18. 2. 2021
!

Ve Sněmovně opět bez roušky domluvil poslanec Volný. Na řadu přichází dezinfekce.  „Prosím o provedení hygienického opatření,“ dezinfikují na žádost místopředsedy Sněmovny Petra Fialy po Volném opět pultík.

„Klidně si nás posaďte tam nahorů za to sklo, to uvidíte spoustu zajímavých věcí a nám se tam bude líbit, my tam budeme spokojení, ono to bude vypovídat spíš něco o vás, než o nás. Nám to tam vadit nebude,“ reagoval Volný během svého projevu na návrh Piráta Michálka, aby byli kvůli tomu, že nenosí roušky a mohou šířit nákazu, přesazeni na galerii pro hosty za plexiskla.

Pandemický zákon ve Sněmovně: Po poslanci volném museli vydezinfikovat řečnický pultík (18.2.2021)
14:15
18. 2. 2021

Poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) poznamenal: „Je to už rok, kdy tady bojujeme s tím, co je kolem nás, není to vůbec jednoduché, protože samozřejmě jsme museli řešit nouzové stavy loni, nouzové stavy letos, mezitím ty nouzové stavy skončily a bylo tam jakési vakuum.“ Apeluje na to, aby hejtmani byli informováni o změnách v podobě chystaných úprav různých mimořádných opatření. Pokud se otevřou školy, musí kraje reagovat např. posílením dopravy, upozornil. Kraje mají mít nadále možnost ustavit krizové štáby, požaduje Vondrák.

Pandemický zákon ve Sněmovně: Poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) (18.2.2021)
14:05
18. 2. 2021
!

„Trikolóra nepodpoří pandemický zákon. Je to jen jiný název pro nouzový stav, lockdown, plošná opatření a pokutování občanů,“ uvedla na twitteru strana, která má ve Sněmovně po opuštění svých původních stran, za které byli zvoleni, tři poslance včetně Václava Klause ml.

„Vláda situaci nezvládá, plošný lockdown není řešením a zbytek standardní opozice je spolek pokrytců a asi ta republika musí spadnout ještě na hlubší dno, aby se něco změnilo,“ uvedl Klaus po startu odpoledního jednání Sněmovny.

„Piráti a ODS se stávají členy velké lockdownové koalice s vládními stranami,“ útočil Klaus a jejich počínání označil za "vrcholně pokrytecké". Za „krále všech pokrytců“ pak označil Tomia Okamuru.

Pandemický zákon ve Sněmovně. Václav Klaus mladší (18.2.2021)
13:45
18. 2. 2021
!

Havlíček navrhne otevření malých obchodů v pátek na vládě: Smysl to dává, není to rozvolňování

„Každý na to nahlíží z jiného úhlu pohledu, ale ani pan Plaga, ani já nejsme epidemiologové a není to o tom, kdo si bude více hájit vlastní dvorek,“ řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) pro CNN Prima News na to, že jeho vládní kolega a ministr školství Robert Plaga (ANO) odmítá otevření obchodů za předpokladu, že je nadále prioritou postupný návrat žáků a studentů do škol 1. března.

„Samozřejmě ten stav není dobrý, ale otázka je, do jaké míry na to mají ty malé obchody ještě v tuto chvíli vůbec vliv, protože polovička jich je otevřených, polovička jich je sice zavřených, ale některé fungují v nějakém samizdatovém režimu. V danou chvíli my to chceme vykompenzovat respirátory pro všechny prodavače, i ty, kteří mají otevřeno, případně dvojitými rouškami. Takže my si stojíme za tím, že to smysl dává a že to není rozvolňování, ale dootevření velmi malé části zavřeného trhu, protože zůstávají zavřené služby, restaurace, hotely atd.,“ dodal Havlíček.

13:39
18. 2. 2021
!

„Nemám na to žádný názor,“

uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) dle CNN Prima News na dotaz, zda je pro, aby se 22: února otevřely malé obchody. Poukázal pouze na to, že mezi ministry nepanuje jednotný názor. „Situace je špatná. Pokud 50 procent lidí nedodržuje opatření, je to složité. Není vhodná doba na to, abychom rozvolňovali,“ dodal Babiš.

13:25
18. 2. 2021
!

Exministr životního prostředí v Nečasově vládě Pavel Drobil (ODS) se pozastavil nad návrhem Pirátů, aby byly zavedeny roušky či respirátory ve firmách a fabrikách. Šéfovi Pirátů Ivanovi Bartošovi na twitteru vzkázal: „V kanclech asi no problém, ale byl někdy ve výrobním provozu? Nejlépe “teplém”? Doporučuji mu to a pokud v tom respirátoru vydrží pracovat déle než 30minut a neudusí se, tak mu dám bludišťáka.“

12:58
18. 2. 2021
!

„Ministr zdravotnictví se skutečně nestane diktátorem,“ ujišťuje Pirát Jakub Michálek s tím, že každé opatření bude přezkoumatelné i soudem v přednostním projednávání. „Nejde o žádný konec demokracie,“ podotkl.

Dohodu na pandemickém zákonu označil za velký posun, abychom se dostali od „nekonečného prodlužování nouzového stavu směrem k normálnějšímu životu“.

Poslanci se nyní vydávají na obědovou pauzu, k pandemickému zákonu se vrátí ve 14:00.

Pirát Jakub Michálek během projednávání pandemického zákona (18.2.2021)
12:48
18. 2. 2021
!

Přijetím pandemického zákona skončí i to, že ministr zdravotnictví nebude jednotlivá opatření jasně zdůvodňovat, upozornil poslanec Výborný (KDU-ČSL). „Je oprávněná výtka k dosavadnímu postupu vlády, že ta opatření nejsou zdůvodňována,“ podotkl.„Pandemický stav umožní účinně bojovat s pandemií bez toho, že bychom tady museli působit v režimu nouzového stavu,“ dodal s tím, že by se nyní mělo pracovat i nad úpravami krizového zákona, aby byly vhodné nástroje i nad rámec pandemického stavu.

12:43
18. 2. 2021
!

„Pokud někdo říká, že tu vytváříme pandemický stav na věky věků, tak to prostě není pravda. Pandemický stav je skutečně omezen na tu současnou situaci s nemocí covid-19,“ uvedl poslanec KDU-ČSL Marek Výborný s tím, že Sněmovna bude nadána kdykoli pandemickou pohotovost zrušit.

Původní návrh pandemického zákona kopíroval „až na drobné změny ten návrh, který tady leží už 10 měsíců“, připomněl Výborný to, že Blatný de facto „opsal“ základní návrh od svého předchůdce Adama Vojtěcha (za ANO), který návrh pandemického zákona předložil loni a sklidil kritiku. Výborný však míní, že se společnými silami podařilo návrh vhodně dopracovat a bude zajištěna právě i dostatečná parlamentní kontrola.

12:39
18. 2. 2021
!

Blatný potvrdil, že se mají změnit postupy ohledně nahrazování škody a kompromis ohledně odškodňování lidí označil za přijatelný a rozumný. „Jsme si vědomi toho, že je to citlivá otázka, která zasluhuje řešení a rozumný přístup jak na straně státu, tak ale i na straně dotčených osob,“ uvedl ve Sněmovně.

Došlo i k úpravě původně přísných sankcí. „Byli jsme si také vědomi nešťastných dopadů v trestně právní oblasti, kdy spáchání některých trestných činů v rámci nouzového stavu vedlo zejména ve věci drobných krádeží k až nepřiměřeným důsledkům stran ukládání trestů,“ pokračuje Blatný. „Drakonické dopady“ by měly být zmírněny.

12:34
18. 2. 2021
!

„Rád bych nesmírně poděkoval jak svým kolegům, tak zástupcům opozice za konstruktivní a velmi užitečná jednání, která vedla nakonec ke konsenzu,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

V sále již nechybí ani premiér Andrej Babiš (ANO). „Smyslem návrhu je zajistit adekvátní nástroj pro zvládání epidemie onemocnění a to i v období po skončení nouzového stavu,“ podotkl Blatný. Podotkl, že mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví neumožňují dostatečně reagovat na průběh pandemie.

„Návrh předně zakotvuje stav tzv. pandemické pohotovosti, jehož vznik se pojí s nabitím účinnosti tohoto zákona, avšak obsahuje oprávnění Poslanecké sněmovny tento stav ukončit, případně znovu iniciovat,“ uvedl Blatný.

Nová opatření budou přezkoumávána, revidována a nebudou svévolně vyhlašována ministerstvem, ujišťoval Blatný.

Sněmovna o pandemickém zákonu: Ministr zdravotnictví Jan Blatný (18.2.2021)
12:25
18. 2. 2021
!

Pirát Jakub Michálek Volnému, který řeční bez roušky, vytkl: „Jediný útok, který tady ve Sněmovně je, je, že vy tady nenosíte ochranné prostředky. Sedíte tam vedle nás hnedka a ohrožujete nás tak, jako ve slovenském parlamentu fašisti rozšířili covid a nakazili ostatní poslance. My když potom půjdeme za našima babičkama a dědečkama, tak je budeme ohrožovat kvůli tomu, že vy se chováte nezodpovědně.“

Volného by chtěl Michálek vykázat ze sálu prostřednictvím změny zasedacího pořádku na galerii pro veřejnost za bezpečnostní skla. „Můžete si tam prskat, jak chcete, nebudete tady nikoho ohrožovat. Dáme vám tam knoflík a tam si můžete realizovat svůj politickej program,“ dodal Michálek.

Volný se brání, že by měl Michálek požádat premiéra, který „má být v karanténě 14 dní, protože se setkal s nemocným člověkem, který měl příznaky“. Premiér Babiš Blesk Zprávám již dříve řekl, že do karantény nemusí díky očkování - čtěte ZDE.

12:15
18. 2. 2021
!

Pandemický zákon není možné schválit ve zrychleném řízení, bouří ve Sněmovně nezařazený poslanec Lubomír Volný, někdejší člen SPD, který si opět na jednání nevzal roušku. „Toto je pandořina skřínka, kterou otevíráme budoucí hygienickou totalitu v rámci ČR. Není možné tento zákon schválit ve zrychleném řízení bez toho, že že byste zradili své voliče,“ čílí se Volný.

Podle poslance Volného hrozí, že dříve či později někdo pandemický zákon novelizuje, upraví si jej podle sebe a ke covidu-19 přidá třeba covid-35. „Uzavře nás tady kdykoliv na základě rozhodnutí jednoho muže nadoživotí v nějakém epidemiologickém lágru,“ bouří.

Sněmovna o pandemickém zákonu: Poslanec Lubomír Volný si opět nevzal roušku (18.2.2021)

ANO_nam_bude_lip ( 19. února 2021 08:46 )

Prymula si měl uvědomit, že už nepatří mezi lepšolidi, jako třeba Zemanův Mynář bez prověrky či jeho frau Alex.

kedris ( 19. února 2021 03:53 )

komentář (wiKinga AE) promine, trefně vystihující situaci, cituji:

Za tento zákon by měli všichni, co pro něj zvedli ruku, shořet v pekle! Hamáček a Babiš jako první.
Všichni jejich voliči by si měli každé ráno nafackovat. A to až do té chvíle, dokud tato sebranka nebude odstraněna ze sněmovny a totalitní zákony nebudou zrušeny.
Vláda a rádoby opozice si padla do náruče. Situace (v horším) připomíná dobu OPOSMLOUVY z let 1998-2002, kdy si ODS a ČSSD spolurozdělili moc, ačkoli před mimořádnými volbami v roce 1998 voliče balamutili, že si půjdou “po krku”. Marně tehdy parlamentní SPR-RSČ všude varovala, že je to pouze past na naivní voliče, že tyto dvě strany už jsou domluveny na společné moci. Výsledkem bylo, že ze sněmovny byla “odejděna” Republikánská strana…
Jak lze národ uchránit před totalitou, když si ji sám přeje???

marmat ( 18. února 2021 20:12 )

wenzel trousil:Tam už snad u Zemana byl a NIC-moc !!!!

marmat ( 18. února 2021 20:10 )

monokl2: Pokud byste si trolle poslechl zprá­vy..­.odsou­hlase­no v PS !!!

marmat ( 18. února 2021 20:08 )

Speciál pro prolhané, zaplacené trolly....nečtou NIC, jen fejkujou !!!
****
VČERA 177 ČTK
Výrobci dodali do Česka k dnešku až 577 130 dávek vakcíny proti covidu-19. Vyplývá to z dat o počtu dodaných plat od jednotlivých výrobců, které ČTK získala od ministerstva zdravotnictví. Podle publikovaných dat o počtech naočkovaných dávek jich zdravotníci do úterý večer aplikovali 382 416.
"Jsou v očkovacích centrech. Všechna ta plata šla do očkovacích center, nestojí nikde na skladě. Šlo to na očkovací centra a očkuje se. Samozřejmě někde rychleji, někde pomaleji," sdělila k tomu na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Barbora Peterová.
Zdroj: http­s://ww­w.de­nik.cz­/z_do­mova/­ocko­vani-vakcina-cesko-20210217.html

Zdroj: http­s://ww­w.de­nik.cz­/z_do­mova/­ocko­vani-vakcina-cesko-20210217.html

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud