Pondělí 25. října 2021
Svátek slaví Beáta, zítra Erik
Jasno 11°C

Havlíček dál tlačí otevření obchodů, Babiš váhá. A Prymula chce zavřít celé Česko natvrdo

Aktualizováno -
18. února 2021
17:50
Autor: ČTK, Mii - 
18. února 2021
09:00

Na otevření obchodů od začátku příštího týdne není ve vládě jednotný názor, řekl ve čtvrtek ve Sněmovně novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet o návrhu vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) rozhodne v pátek. Babiš řekl, že sám žádný názor nemá a vyslechne si návrhy ostatních ministrů. Rozvolňování ale podle něj v aktuální situaci epidemie covidu-19 není dobrý nápad. Myslí si to také vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Podle Havlíčka je důležité stanovisko ministerstva zdravotnictví. Před otevřením obchodů varoval i exministr zdravotnictví a Babišův poradce Roman Prymula, volil by cestu zpřísňování.

Ministr průmyslu a obchodu kabinetu navrhne otevření obchodů od pondělí 22. února. V úterý uvedl, že v obchodech by po otevření musel mít personál povinně respirátory. Dále by zůstala v platnosti dosavadní pravidla jako limit 15 metrů čtverečních plochy na jednoho zákazníka, dodržování dvoumetrových odstupů či řízení front před a v obchodech. Ve čtvrtek novinářům řekl, že další podmínkou by například mohl být respirátor či dvojitá rouška pro zákazníky.

„Vláda na to nemá jednotný názor,“ připustil Babiš. Sám nemá zatím žádný, plánuje si na jednání kabinetu vyslechnout návrhy ostatních. „Situace je samozřejmě špatná. Pokud 50 procent lidí nedodržuje opatření, tak je to složitá situace. Ale myslím, že není situace, abychom rozvolňovali, není to dobrý nápad,“ uvedl.

„Jsem přesvědčen, že v situaci, kdy nám stále rostou čísla nakažených, kdy máme úplně plné jednotky intenzivní péče, tak to není moment na rozvolňování,“ řekl novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). 

Havlíček větší riziko nevidí

„Jsem toho názoru, že zbytek maloobchodu, který bychom otevřeli v nejbližších dnech, nijakým způsobem nezhorší pandemickou situaci,“ řekl novinářům Havlíček. Je to podle něj nesrovnatelné s prosincovým rozvolněním, kdy se otevřely i služby, restaurace, hotely, navíc bylo předvánoční období. Nemyslí si, že by řešením bylo například otevřít jen další segment obchodů, ne všechny.

Vicepremiér uvedl, že je nutné se do značné míry připravovat na paralelní život, za neakceptovatelné považuje strávit celý rok v izolaci. „Musíme začít něco činit. Nikoli hekticky něco rozvolňovat, ale realizovat režim založený na plošném testování, včetně testování ve firmách,“ poznamenal.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) dnes uvedl, že pokud je návrat žáků do škol skutečnou prioritou, tak otevření obchodů a další změny nejsou možné. Zvýšení sociálních kontaktů při návratu do škol musí být podle něj vyváženo povinným testováním ve výrobních firmách a maximálním využíváním home office.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) novinářům řekl, že ať se stane cokoli, nesmí to být žádný signál k většímu rozvolnění opatření. Případná změna podle něj musí být vykompenzována například tím, že bude shoda na nošení respirátorů.

Prymula: Nejlepší by bylo na tři týdny přitvrdit

Rozvolnění nepodporuje také Prymula. „Situace je nepochybně poměrně závažná. Když se podíváme na historický vývoj té epidemie u nás, tak tady byly i vyšší počty nakažených, nicméně ukazuje se, že britská mutace může mít i závažnější klinický průběh. Teď už jsou data z Velké Británie, která to potvrzují,“ vysvětlil Prymula pro ČT, jaký je aktuální stav. 

„Když se podíváme na skladbu pacientů, tak tu skutečně narůstají středně těžké až těžké formy ... ono těch řešení opravdu už není moc. Buď tady bude nějaká krátkodobá tvrdá restrikce dva až tři týdny a pak uvolnění, nebo budeme v tom režimu, jakém jsme,“ řekl exministr.

Apelování na osobní zodpovědnost podle něj mezi Čechy nefunguje. „Jakékoliv rozvolnění nad rámec toho, co je, bude vždycky větší zátěží a všechno se musí kompenzovat nějakými jinými opatřeními,“ vysvětloval Prymula s tím, že pokud by mohl rozhodnout podle čistě epidemiologického hlediska, vše by na určitý čas zavřel.

„Otevřít všechny obchody teď není možné,“ je přesvědčen exministr. V malých prodejnách však nevidí problém. S Babišem o všech opatřeních bude dnes mluvit a jak řekl pro ČT, navrhne mu cestu zpřísňování, ne rozvolňování. 

Maďar: Podobné pokusy už stály životy

Před otevřením obchodů a škol v současné epidemické situaci varovali i další epidemiologové. Nejdřív je podle viroložky Ruth Tachezy třeba snížit počet nových případů a hospitalizovaných. Epidemiolog Rastislav Maďar připomněl, že pokusy s rozvolňováním přes varování expertů stály na podzim lidské životy.

Šíření nákazy v Česku nepolevuje, důvodem je šíření nakažlivější britské mutace. Rychle ubývají i nemocniční lůžka na jednotkách intenzivní péče. Ve středu bylo v nemocnicích v těžkém stavu s covidem 1227 pacientů, což je rekord. Osmi krajům hrozí podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška vyčerpání kapacit JIP, v pěti krajích v západní polovině Česka se to může stát už do konce února.

Video Vláda o návratu dětí do škol a důležitých zákonech. - ČTK/Blesk

tomik007 ( 5. března 2021 10:49 )

NA SLOVENSKU 🤡

Letter007 ( 18. února 2021 21:01 )

Přes den Prymula Česku hrozil totálním lockdownem, večer šel na fotbal.....a pak se někdo diví, že lidé na vše kašlou, když tento všivák se chová takovým způsobem

rapid15 ( 18. února 2021 15:09 )

Vláda dělá, co si přeje Havlíček. Havlíček dělá ,co si přeje opozice. Opozice dělá, co si přejí podnikatelé.
Zbývá už jen určit , kdo ten schodek půlbilionu zaplatí.

Matos7 ( 18. února 2021 15:00 )

Babiš

Matos7 ( 18. února 2021 14:59 )

Babiš příští premiér

Zobrazit celou diskusi
Další videa