Prožívají senioři osamělost o Vánocích intenzivněji, nebo už jsou většinou na samotu zvyklí?

„Podle mých zkušeností snáší senioři o svátcích samotu hůře. Je to období, kdy intenzivněji myslí na ty, co už odešli. Někdy se i více stahují do sebe a do svých vzpomínek.“

Je nějaký rozdíl mezi těmi, co jsou doma, a těmi, kteří jsou v domově důchodců?

„Hodně záleží na tom, jaké je to doma. Pokud senior žije sám a na svátky zůstává sám ve svém bytě a rodina přijde jen na návštěvu, má rozhodně více společenské interakce v domově pro seniory. Většinou tu probíhají vánoční programy a různá vystoupení, lidé se více scházejí a atmosféra je sváteční.“

Touží vůbec tito lidé po tom, aby si je na svátky vzali příbuzní k sobě?

„V domově pro seniory jsem se setkávala s tím, že někteří nechtěli na svátky odjíždět k příbuzným, nebo alespoň ne na noc. Příbuzné to často zaskočilo a nechápali to, nebo se dokonce cítili uražení.“

Ale proč nechtěli jet za rodinou?

„Všichni máme své stereotypy a zvyky a čím jsme starší, tím těžší je pro nás přizpůsobovat se něčemu jinému, cizímu prostředí a ostatním lidem. Senioři prostě chtějí jít spát do své postele a zajít si na svůj záchod. Mají také často pocit, že by byli na obtíž, nebo mají strach z inkontinence či z toho, jak v noci budou chodit na toaletu. V domově se často cítili už tak doma, že byli raději, když je příbuzní navštívili tam nebo je vzali k sobě jen na pár hodin. Někteří senioři mi dokonce říkali, že chtějí být na Štědrý večer sami a vzpomínat na své milované zemřelé.“

Jak zjistit, jestli ten člověk chce odjet, nebo ne?

„Je určitě fajn to alespoň zkusit a svého rodiče či prarodiče se zeptat, zda chce na svátky k vám. Uvidí, že máte zájem, a i když odmítne, bude mít radost, že o něho stojíte.“

Pokud souhlasí, jak dlouhou návštěvu plánovat? Má to smysl i jen na pár hodin, nebo je třeba několik dní?

„To je velmi individuální a záleží to i na tom, kolik máte doma pro svého příbuzného prostoru, zda může mít nějaké soukromí apod. Určitě to má smysl i na pár hodin, pokud s tím senior souhlasí.“

A co když nemohu přijet přímo o Štědrém dnu?

„Pokud svého rodiče či prarodiče z časových důvodů nemůžete navštívit přímo na Štědrý den, alespoň mu v tento den zavolejte a navštivte jej v dalším svátku vánočním. Pokud je v domově, nenoste mu moc jídla nebo cukroví, stačí trocha na ochutnání. V domově je jídla dost a senioři se pak buď přejedí a je jim špatně, nebo si jídlo nechávají na později, až se zkazí, a aby to nevyhodili, snědí to i tak a je jim zase zle. Vím ale, že snad každý senior v domově se velmi těší na návštěvu svých příbuzných, a na Vánoce obzvlášť.“

Pokud jde o vaše zkušenosti z domova důchodců, překvapilo vás v tomto ohledu něco?

„Nejvíce mě překvapilo to, že velká většina seniorů zůstávala na svátky v domově a k příbuzným neodjížděla ani na krátkou návštěvu.“

Mnozí lidé se třeba bojí, že příbuznému už neslouží paměť a je s ním těžká řeč či pořízení. Jak se mají zachovat?

„Pro seniory s vyšším stupněm demence je obecně lepší zůstat tam, kde bydlí. Většina z nich už cestování špatně snáší. Pokud za ním přijedou příbuzní, je vhodná spíše kratší návštěva. Lidé trpící demencí se rychle unaví a nedokážou se dlouho soustředit. Je lepší návštěvy rozdělit, přijít raději na etapy a vždy v menším počtu. Senior s demencí už není schopen sledovat konverzaci ve více lidech.“

S čím by určitě měli příbuzní počítat, pokud si osamělého seniora vezmou na svátky k sobě?

„Pokud svého příbuzného zvete k sobě domů, ať již na pár hodin, nebo přes noc, nezapomeňte na jeho léky a na pomůcky, které potřebuje. Berete-li si ho z domova seniorů, zeptejte se pečovatelek, jak se o něho doma co nejlépe postarat, obzvláště pokud k vám jezdí pouze jednou za rok. V péči o něj se toho mohlo mnoho změnit. Domluvte se předem na tom, kdy ho budete odvážet a kdy se vrátí, a připomeňte odhlášení stravy.“

Mohou staršímu příbuznému nějak zpříjemnit Vánoce i v případě, že si ho nelze vzít domů či on sám nechce – a to jak v domově, tak u něj doma?

„Můžete mu pomoct s vánoční výzdobou jeho pokoje či bytu. Můžete mu donést třeba malý, již nazdobený umělý vánoční stromeček, a to i do domova pro seniory, pokud na něj má v pokoji prostor. Ale pozor, v domovech bývá z bezpečnostních důvodů přísný zákaz zapalování svíček. Takže mu můžete přinést třeba svíčku elektrickou, která mu tu pravou atmosféru alespoň částečně nahradí. Dá se sehnat i vánoční věnec s LED svíčkami.“

Senioři většinou touží nějak obdarovat své děti nebo vnoučata, ale často naletí šmejdům třeba na předražené šunty. Mohou jim příbuzní v tomhle nějak pomoci?

„Senioři v domově, nebo i ti, co jsou doma, ale špatně se pohybují, nemají tolik možností a většinou ani prostředky k tomu, aby koupili dárek svým vnoučatům nebo pravnoučatům. Často nemají ani představu, co by bylo vhodné koupit. Koupí něco, co se pak vyhodí, zbytečně se utrácejí peníze a plýtvá se. Domluvte se s nimi a kupte jim nějakou drobnost, kterou mohou svá milovaná vnoučátka a pravnoučátka potěšit, až k nim přijdou na návštěvu. Společně můžete dárek zabalit.“

Čím naopak potěšit seniora? Dárek pro toho, kdo žije sám nebo v domově, bývá tvrdým oříškem...

„Je to samozřejmě individuální a záleží na každém seniorovi, jeho zájmech a potřebách. Pokud má svůj koníček, kterému se věnuje, bývá jednoduché mu dárek koupit. Často se stává, že senioři darované oblečení a kosmetiku schovají hluboko do skříně s tím, že to jejich je ještě dobré, a to nové si nechají na později. Na později, které nikdy nepřijde. Z mých zkušeností většina seniorů, a především žen, ocení jakýkoliv dárek s fotografií svých blízkých. Snad všichni senioři v domově mi vždy po příchodu do jejich bytu nejdříve ukazovali takové fotografie a chlubili se kalendáři se slovy‚ to mi nechali udělat mladí‘.“

VIDEO: Majetek převrací lásku v násilí, říká režisérka dokumentu o týrání seniorů Ivana Pauerová.

Video
Video se připravuje ...

Majetek převrací lásku v násilí, říká režisérka dokumentu o týrání seniorů Ivana Pauerová Redakce Blesk