Blízcí se na Vánoce zbavují stařečků, nemocnice jsou plné. „Pohroma,“ tvrdí lékaři

Autor: ČTK - 
24. prosince 2019
09:51

Polští lékaři si stěžují, že o vánočních svátcích prudce roste množství postarších pacientů v nemocnicích. Seniorů se takto zbavují příbuzní, aby se o ně nemuseli starat a aby jim „nekazili sváteční náladu“, uvedla nezávislá televize TVN 24. Takových případů je rok od roku víc.

„Lékaři tvrdí, že je to už pohroma. Senioři to špatně snášejí. A způsoby, které rodiny uplatňují kvůli jejich hospitalizaci, bývají šokující,“ uvedla stanice na webu. „Stává se, že rodiny vyvíjejí nátlak na lékaře, aby daného pacienta přijal do nemocnice. Nejenže vymýšlejí různé záminky, ale bohužel kolegové hlásí i situace, kdy příbuzní schválně nepodávají seniorům nápoje a léky,“ uvedl Lukasz Jankowski, který ve Varšavě stojí v čele lékařské komory.

V nemocnici ve slezském městě Piekary v předvečer svátků vzrostl počet pacientů na oddělení seniorů na dvojnásobek. „Rodiny prosí, abychom je přijali. Že musí někam odjet, že mají nějaké problémy v domě a že nevědí, co si počít s nemocným otcem či matkou,“ řekla TVN šéfka tamní geriatrie Joanna Przybylská-Justová.

„Před svátky se stává, že rodina prostě zanechá seniora v čekárně a odjede,“ napsal server Natemat.pl. Počet „svátečních“ pacientů ve vyšším věku ve špitálech běžně stoupá o pětinu. Obvykle ale stařenka či stařeček tvrdí, že se špatně skutečně cítí - a lékaři tak nezbývá, než je přijmout. A důkladné vyšetření pak zabere několik dnů.

„Stává se, že rodina nebere telefony, nepřijede v dohodnutém termínu, kdy si má pacienta vyzvednout,“ uvedla doktorka Monika Zduńczyková z psychiatrické léčebny ve městě Choroszcz na severovýchodě země.

Nápor podle zkušeností lékařů z předchozích let pomine až po Novém roce.

„Odložení“ senioři nesou to, že je rodina na Vánoce doma nechce, hodně špatně. (Ilustrační foto)„Odložení“ senioři nesou to, že je rodina na Vánoce doma nechce, hodně špatně. (Ilustrační foto) | Profimedia.cz

„Vědomí, že jej doma nechtějí, vyvolává u pacienta prudké a často i velmi prudké zhoršení zdravotního stavu,“ upozornil doktor Artur Krzywkowski.

Lékařská komora proto spustila kampaň „Na svátky spolu“, apelující o špetku empatie u příbuzných seniorů. Akce ale současně volá po změnách v systému, aby usnadnil péči o seniory. I to je totiž v Polsku součástí problému.

„Pečovatelé seniorů a postižených pracují ve skutečnosti 24 hodin denně, ve dne v noci. Zasloužili by si oddych a podporu od státních institucí, ale té se jim nedostává,“ tvrdí předseda varšavské lékařské komory Jankowski.

Takovou podporu - alespoň na pár hodin denně - by mohly představovat denní stacionáře, které se ale všude nevyskytují. Jejich počet podle médií zdaleka neodpovídá potřebám.

„Určitě je část lidí, u kterých je odkládání seniorů do nemocnic projevem spotřebitelských postojů. Ale přinejmenším zčásti jde i o výraz bezradnosti a úplného vyčerpání sil,“ míní psycholog Tomasz Ochinowski. Připomněl, že podle průzkumu poznaňské univerzity polovina lidí, kteří pečují o své blízké, v důsledku obrovské zátěže umírá dříve, než lidé, o které se starají.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

5nastolevceskych ( 25. prosince 2019 13:39 )

Těch důvodů osamělého stáří je víc. Dnes běžně po rozvodu se děti svěří do "péče" matky a ta je učí nenávisti vůči bývalému partnerovi. Takže když stařečkové skončí pohozeni v LDN to je ještě dobré. Lepší než jako bezdomovec na ulici. Nebo jako olympionik Odložil, kterého jeho syn v hospodě umlátil. Ovšem nebyl potrestán, protože prezident Havel jeho trestní stíhání zastavil vzhledem k tomu, že jeho matka, která jej takto "vychovala" byla olympionička Čáslavská, tehdy Havlova poradkyně.

zada ( 25. prosince 2019 08:39 )

Nemyslím, si že je to jen takhle. Mince má své dvě strany. Naopak jsem přesvědčen, že u nás se rodiny hodně o své staré rodiče starají.A také vím, že z LDN a dalších ústavů staré lidi na vánoce lékaři "vystrkují " k rodinám, přesto, že ten starý člověk potřebuje lékařskou péči. Je to velmi křehké téma. Je těžké se starat o rodiče, kteřé vo vás celý život nejevili zájem a pak chtějí péči atd....je ale také pravdou, že některé děti jsou "nevděčné". Mylsím si, že to je téma co je lidstvo lidstvem..... Hezké svátky všem lidem dobré vůle....

kurna1 ( 25. prosince 2019 08:38 )

A to tam je každý druhy katolík. To jim pámbůh jistě neodpůstí a jim se něco strašného stane

bobeszchaloupky ( 25. prosince 2019 08:18 )

já bych důchody nevyplácel. at se každy o sebe postará.

1912 ( 25. prosince 2019 06:45 )

letos je to druhým rokem co 92letá stará dáma která usedla u nás doma usedla s námi společně ke štědrovečerní večeři nemá nikoho z rodiny jen nás dvě a mojí známou co jí dělame společnici co se scházíme po několik let v kavárně a loni mi jí bylo líto že je sama tak opět zajela letos autem pro ní .Nemám již rodiče a mohla by mi býti dokonce matkou a ani si neumíte představit jakou měla radost ,že na ní nezapomněla .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud