Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Hrobeček kocoura Mikeše i první láska Josefa Lady. Vánoční Hrusice odkrývají tajemství

/
 • Blesk Zprávy se vydaly na procházku vánočními Hrusicemi.
  24. prosince 2019 ● 05:15

  Pašík má jasný politický názor, kocoura Mikeše by při mlsání mlíčka nejspíš přejelo auto a v Ladově hospodě „U Sejků“ vám nabídnou „hambáče“.  Všechno je to pravda, ale na druhé straně to v Hrusicích tak strašné zase není. Blesk Zprávy se vydaly na procházku vesnicí, která se stala symbolem českých Vánoc. 

  „Ladův podpis vám v Hrusicích dá každý druhý a všechny budou pravé,“ říká nám hned na začátku průvodkyně Blanka Šubrtová z Památníku Josefa Lady. Kdyby nám k tomu podpisu ještě přimalovali obrázek, tak bychom zbohatli, jenže asi zůstaneme chudí. Jméno Lada je totiž ve vesnici stále velmi časté a prakticky všichni jsou alespoň vzdáleně příbuzní se slavným malířem.

  Ale co dneska ještě připomíná obrázky Josefa Lady? Vzali jsme staré fotografie a vypravili se na procházku po vsi. Našli jsme dětskou lásku Pepíčka Ševců, potomka kocoura Mikeše i hospodu, kde se to kdysi popralo tak mocně, že to pan Lada musel namalovat hned dvakrát.  

 • 1.

  Chaloupka

  Domku pod návsí se říkalo „U Ševců“ podle zaměstnání tatínka Josefa Lady. Bylo to stavení skromné. Ostatní děti se Pepíčkovi posmívaly, že stejnými dveřmi chodí dovnitř rodina i dobytek. A byla to pravda: zatímco v části vpravo se bydlelo, v levé části bývala kravka. 

  Chaloupku s doškovou střechou byste tu dneska hledali marně. Na stejném místě stojí jiná. Fakt, že se právě tady narodil Josef Lada, na ní připomíná pamětní deska. 

  Nový dům je oproti tomu původnímu ponořen pod úrovní terénu. Ale stojí opravdu tam, kde kdysi byla chaloupka „U Ševců“. To jenom vozovka je výš, než bývala blátivá cesta. 

  Chaloupka, kde vyrůstal Josef Lada.
  Chaloupka, kde vyrůstal Josef Lada.
  Autor: Památník Josefa lady

  Obraz Josefa Lady s rodným domkem
  Obraz Josefa Lady s rodným domkem
  Autor: Josef Lada

  Rodná chaloupka Josefa Lady, na jejím místě najdete tento dům.
  Rodná chaloupka Josefa Lady, na jejím místě najdete tento dům.
  Autor: Blesk/Tonda Tran

 • 2.

  Co viděl kocour Mikeš?

  Když se Mikeš vypravil do světa, naposledy se ohlédl a bylo mu smutno. Zkusili jsme najít místo, kde k tomuto okamžiku došlo. A byl to trochu problém - Hrusice se změnily a hlavně rozrostly. Josef Lada je nikdy nemaloval „fotograficky“, ale tak jak se mu líbily. Určovat podle jeho obrazů jednotlivé domy nelze. A i když Hrusice jsou malebná vesnice, v Ladově podání působí ještě malebněji.

  Meziválečné Hrusice
  Meziválečné Hrusice
  Autor: Památník Josefa Lady

  Autor: 

  Místo, kde se loučil kocourek Mikeš s domovem.
  Místo, kde se loučil kocourek Mikeš s domovem.
  Autor: Blesk/Antonín Tran

 • 3.

  Nejslavnější hospodská rvačka

  Slavný obraz s veselou scénou se jmenuje Hospodská rvačka U Sejků. „Říká se, že tehdy se to popralo v hospodě u Pokorných, jenže v názvu obrazu je U Sejků. A dneska to podobně vypadá v Hrusické hospodě,“ říká nám průvodkyně Blanka Šubrtová. Pro jistotu dvakrát, protože v těch hospodách je trochu zmatek. 

  Dřív byly v Hrusicích hospody tři, ta u Pokorných už neexistuje, ale dům stále stojí a najdete ho hned pod mateřskou školou. Další dvě hospody jsou na návsi, hned naproti sobě přes silnici. Podnik U Sejků dřív byl spíš výčep spojený s koloniálem, dneska je to plnohodnotná restaurace, ovšem my jsme v ní našli poněkud neladovskou nabídkou hamburgerů.

  Hrusická hospoda je lidový podnik, kde vám nabídnou třeba drštkovou polévku. Její majitel na počest slavné rvačky uvnitř vybudoval stejné pódium, na kterém na Ladově obraze stojí muzikanti. 

  Obrazů s motivem pranice namaloval Josef Lada hned několik. Ty velké jsou dva. „Jednomu zájemci se obraz líbil a chtěl ho koupit, jenže panu Ladovi se líbil také a prodat ho nechtěl,“ vysvětluje průvodkyně. Každý obraz je jiný a rozdíl poznáte na první pohled - zatímco na jednom ve dveřích do kuchyně stojí hospodský s klackem, na tom druhém si na rozdivočelé hosty vzal rovnou cep. 

  Vesnická rvačka u Sejků
  Vesnická rvačka u Sejků
  Autor: Josef Lada

  Hrusická hospoda
  Hrusická hospoda
  Autor: Blesk/Antonín Tran

  Konkurenční ladovské hospody stojí proti sobě.
  Konkurenční ladovské hospody stojí proti sobě.
  Autor: Blesk/Antonín Tran

 • 4.

  Jedličkovic louže, tam se Pepík klouže

  Na Jedličkovic louži se chodil klouzat Pepík Ševců i kocour Mikeš. Vždyť ji také měli pár metrů od domu. Dá se říct, že toto místo je pro Mikeše naprosto zásadní. Právě tady totiž celé Hrusice zjistily, že u Ladů mají mluvícího kocoura. „Máminko, tátinku, Pepík Ševců je na Jedličkově louži s černým kocourkem a ten breptá jako nějaký kluk nebo holka,“ tak podle knihy děti doma oznamovaly nevídaný jev. 

  Kluci a holky se tehdy klouzali v botách a jen někteří měli na jedné noze brusli podomácku vyrobenou ze starého nože. Opravdické brusle se totiž musely kupovat a nebyly levné. V kraji, který rozhodně nebyl bohatý, představovaly luxus. 

  Na Jedličkovic louži se dneska už nesklouznete. V těch místech je  asfalt vozovky. Domy, které ji pamatují, se ale zachovaly. 

  Jedličkovic louže
  Jedličkovic louže
  Autor: Památník Josefa Lady
  Místo, kde byla Jedličkovic louže.
  Místo, kde byla Jedličkovic louže.
  Autor: Blesk/Antonín Tran

 • 5.

  První láska, první obrázek

  „Při výstavbě lávky přes Hrusický potok L.P. 2016 byly nalezeny kosterní ostatky slavného kocoura Mikeše. Na jeho počest a vzpomínku bylo dne 22.09. 2018 zřízeno toto pietní místo jeho posledního odpočinku.“ Toto se dočtete na kocourkově poněkud cimrmanovském pomníku. A skutečně Mikeše byste v Památníku Josefa Lady hledali marně, žádnou kočku tam nemají. 

  Za to jeho potomci v Hrusicích stále žijí. Sice nemluví, ale něco tajemného v nich je. Jak jinak si můžeme vysvětlit, že při naší návštěvě jsme jednoho kocourka přistihli zrovna na Mikešově pomníku.  

  Koček jsme potkali hned několik. Ale obyvatelé Hrusic nezapomínají ani na další slavné rodáky - Pašíka a kozla Bobeše. Mimochodem, jak vidíte na fotce, tak Pašík se dokonce dal na politiku. 

  Josef Lada s kocourkem, Mikešovo potomstvo a pomník v Hrusicích
  Josef Lada s kocourkem, Mikešovo potomstvo a pomník v Hrusicích
  Autor: Blesk/Antonín Tran

  Čuník se dal na politiku, kozel Bobeš vyhlíží voliče.
  Čuník se dal na politiku, kozel Bobeš vyhlíží voliče.
  Autor: Vladimír Blažek

 • 6.

  Mikešův hrobeček

  V Památníku Josefa Lady jsme našli fotografii z posledních let jeho života. Malíř sedí uprostřed dětí na louce a je šťastný. Děvčata se baví stejně, jako když byl on sám malý - pletou z květin věnečky. Řekli jsme si, že toto místo musíme najít.

  Brodili jsme se mokrou trávou, boty nám obalila hlína z oraniště, ale nakonec jsme ho našli. A byla to asi nejladovštější vyhlídka, na kterou jsme narazili. Tady se opravdu nic nezměnilo. Josef Lada seděl na louce za rybníčkem. I ten je takový „ladovský“ a ani husy nechyběly.

  Josef Lada s dětmi
  Josef Lada s dětmi
  Autor: Památník Josefa Lady

 • 7.

  Cesta a dům

  Chudá nebyla jenom Ladovic rodina, ale celý kraj. Dokonce i ti nejbohatší byli svým způsobem chudí. A pozorný divák si toho všimne na Ladových obrázcích i na dnešních fasádách domů. Ano, je to selské baroko, ale ani zdaleka není tak bohaté jako to, které můžeme potkat v jižních Čechách.

  Josef Lada: Hrusice
  Josef Lada: Hrusice
  Autor: Josef Lada

  Hrusické selské baroko
  Hrusické selské baroko
  Autor: Vladimír Blažek

  Hrusická náves
  Hrusická náves
  Autor: Vladimír Blažek

 • 8.

  Kde seděl Josef Lada s dětmi?

  „Tenhle dům si Josef Lada v Hrusicích nechal postavit ve 30. letech, ale splatil ho až roku 1951,“ říká průvodkyně Blanka Šubrtová. Není to ohromná vila, jaké známe z pražských Vinohrad, ale na hrusické poměry vypadá honosně. Když ji srovnáte s malířovým rodným domkem, musíte uznat, že rozdíl je opravdu velký.

  Možná vám vrtá hlavou, proč úspěšný umělec splácel dům tak dlouho. Mohla za to válka. Tehdy obrázky nešly moc na odbyt a pravého Ladu jste mohli pořídit třeba za kilo sádla. 

  Dneska uvnitř vily najdete malířův památník, takže se můžete projít místy, kde psal Kroniku mého života nebo Kocoura Mikeše. Jedné věci si možná hned nevšimnete - ten dům je praktický a v podstatě skromný. Například vás nepřivítá žádná velká hala, která by měla na návštěvníka udělat dojem. 

  V přízemí bydlela sestra Josefa Lady Marie. V patře žil malíř se svou rodinou - manželkou Hanou a dcerami Alenou a Evou. Po Ladově smrti dům sloužil jako rekreační středisko a ze zařízení se, bohužel, nic nezachovalo. Ale v pracovně dnes najdete aspoň pár maličkostí: fajfku, brýle i rukopis. Když se podíváte do galerie tohoto článku, uvidíte, že pan Lada měl velmi úhledný rukopis a můžete si kousek jeho soukromého dopisu i přečíst. 

  Od památníku je to na hrusickou náves jen kousek. A na té cestě se toho moc nezměnilo. Půjdete úplně přesně tudy, kudy chodíval pan Lada.

  Vilka, kterou si Josef Lada nechal v Hrusicích postavit, a cesta, po níž chodil na náves.
  Vilka, kterou si Josef Lada nechal v Hrusicích postavit, a cesta, po níž chodil na náves.
  Autor: Blesk/Antonín Tran

 • 9.

  Hrusické baroko

  Začali jsem naše vyprávění u Ladovic chaloupky a tam ho taky skončíme. V památníku nenajdete malířovy originály ... z pochopitelných důvodů. Ono se u nás totiž dost krade. Ale jeden tam visí, a dokonce možná ten nejdůležitější. Je totiž úplně nejstarší, u kterého můžeme prohlásit: Ten namaloval Josef Lada. 

  A je na něm opět chaloupka, kde se narodil Pepík Ševců. Ve třinácti letech obrázek věnoval Kačence Novákové. „Ona jezdila do Hrusic na letní byt a Pepíčkovi se líbila,“ prozradila Blesk Zprávám malé tajemství další z průvodkyň Martina Svobodová. Rodina Kačenky po letech obrázek našla a památníku ho věnovala. 

  První obrázek Josefa Lady
  První obrázek Josefa Lady
  Autor: Josef Lada

  Fotogalerie
  52 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 3

baronessa: Pěkné vzpomínání. Lada k našim Vánocům patří.

(24. 12. 2019 12:51)

vernwatme: 𝓌𝓌𝓌.𝐵𝒶𝒹𝑜𝑜.𝓇𝑒𝒹 - Toto je místo, kde se dívky snaží upoutat pozornost mužů

(24. 12. 2019 05:34)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy