Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

Češi překazili kritiku Bruselu za stěhování ambasády USA do Jeruzaléma

Autor: ČTK, ivm - 
12. května 2018
14:15

Česká republika, Maďarsko a Rumunsko zablokovaly v minulých dnech přípravu společného prohlášení 28 zemí EU, které mělo být kritické k nadcházejícímu stěhovaní amerického velvyslanectví do Jeruzaléma. Plyne to z diplomatických informací ČTK.

Své velvyslanectví Spojené státy z Tel Avivu do Jeruzaléma přesunou v pondělí. Stane se tak na základě prosincového rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa. Krok uvítala izraelská vláda, pobouřil naopak Palestince, kteří chystají protesty a argumentují, že Washington už nyní nemůže být považován za nestranného zprostředkovatele mírových rozhovorů.

Evropská unie dlouhodobě zastává názor, že jediným realistickým řešením izraelsko-palestinského konfliktu je vznik dvou států, kromě Izraele tedy i palestinského, s Jeruzalémem jako hlavním městem obou z nich.

V závěrech prosincového summitu EU prezidenti a premiéři zemí bloku tento postoj opět potvrdili s tím, že „pozice EU ohledně Jeruzaléma zůstává beze změny“. Nyní připravované prohlášení ale šlo podle diplomatů „nad rámec“ závěrů prosincové Evropské rady. Podle neoficiálních informací totiž obsahoval odmítnutý návrh, připravený Evropskou diplomatickou službou, také zmínku o tom, že členské státy svá vlastní vyslanectví do Jeruzaléma stěhovat nebudou.

Černínský palác mlčí

České ministerstvo se sídlem v Černínském paláci na závěry prosincového summitu opět odkázalo. „Pozice byla jasně formulována prostřednictvím závěrů Evropské rady. Česká republika nevidí důvod, proč by se EU měla v tuto chvíli k tomuto tématu opětovně vyjadřovat,“ uvedla mluvčí.

Český prezident Miloš Zeman se opakovaně vyslovuje pro to, aby ČR následovala amerického příkladu a do Jeruzaléma svou ambasádu přesunula. V květnu otevře ČR ve městě svůj honorální konzulát. Přestěhování svého velvyslanectví do Jeruzaléma plánuje také rumunská vláda.

Palestinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že postoj trojice unijních zemí včetně České republiky rozhodně odmítá, neboť je podle něj v rozporu s politikou EU, předchozími unijními prohlášeními a také s mezinárodním právem a rezolucemi OSN. Česko spolu s Maďarskem a Rumunskem svým rozhodnutím podle Palestiny také povzbudily izraelské okupační úřady k dalšímu porušování mezinárodního práva, uvádí prohlášení, o kterém informovala palestinská agentura WAFA.

Palestinci hrozí zhoršenými vztahy

Palestina státům EU, které byly pro prohlášení, poděkovala, Česku, Maďarsku a Rumunska naopak připsala plnou odpovědnost za důsledky jejich činu, obzvláště pak za jejich budoucí vztahy s arabským a islámským světem.

Izrael východní část Jeruzaléma obsadil za války v roce 1967. Izrael poté v červenci 1980 prohlásil v rozporu s rezolucemi OSN celý Jeruzalém za „věčné a nedělitelné hlavní město“ státu. Mezinárodní společenství anexi neuznává.

Video  Rozhodnutí Trumpa ohledně Jeruzaléma odstartovalo protesty muslimů  - Reuters
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa