Češi překazili kritiku Bruselu za stěhování ambasády USA do Jeruzaléma

Autor: ČTK, ivm - 
12. 5. 2018
14:15

Česká republika, Maďarsko a Rumunsko zablokovaly v minulých dnech přípravu společného prohlášení 28 zemí EU, které mělo být kritické k nadcházejícímu stěhovaní amerického velvyslanectví do Jeruzaléma. Plyne to z diplomatických informací ČTK.

Své velvyslanectví Spojené státy z Tel Avivu do Jeruzaléma přesunou v pondělí. Stane se tak na základě prosincového rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa. Krok uvítala izraelská vláda, pobouřil naopak Palestince, kteří chystají protesty a argumentují, že Washington už nyní nemůže být považován za nestranného zprostředkovatele mírových rozhovorů.

Evropská unie dlouhodobě zastává názor, že jediným realistickým řešením izraelsko-palestinského konfliktu je vznik dvou států, kromě Izraele tedy i palestinského, s Jeruzalémem jako hlavním městem obou z nich.

V závěrech prosincového summitu EU prezidenti a premiéři zemí bloku tento postoj opět potvrdili s tím, že „pozice EU ohledně Jeruzaléma zůstává beze změny“. Nyní připravované prohlášení ale šlo podle diplomatů „nad rámec“ závěrů prosincové Evropské rady. Podle neoficiálních informací totiž obsahoval odmítnutý návrh, připravený Evropskou diplomatickou službou, také zmínku o tom, že členské státy svá vlastní vyslanectví do Jeruzaléma stěhovat nebudou.

Černínský palác mlčí

České ministerstvo se sídlem v Černínském paláci na závěry prosincového summitu opět odkázalo. „Pozice byla jasně formulována prostřednictvím závěrů Evropské rady. Česká republika nevidí důvod, proč by se EU měla v tuto chvíli k tomuto tématu opětovně vyjadřovat,“ uvedla mluvčí.

Český prezident Miloš Zeman se opakovaně vyslovuje pro to, aby ČR následovala amerického příkladu a do Jeruzaléma svou ambasádu přesunula. V květnu otevře ČR ve městě svůj honorální konzulát. Přestěhování svého velvyslanectví do Jeruzaléma plánuje také rumunská vláda.

Palestinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že postoj trojice unijních zemí včetně České republiky rozhodně odmítá, neboť je podle něj v rozporu s politikou EU, předchozími unijními prohlášeními a také s mezinárodním právem a rezolucemi OSN. Česko spolu s Maďarskem a Rumunskem svým rozhodnutím podle Palestiny také povzbudily izraelské okupační úřady k dalšímu porušování mezinárodního práva, uvádí prohlášení, o kterém informovala palestinská agentura WAFA.

Palestinci hrozí zhoršenými vztahy

Palestina státům EU, které byly pro prohlášení, poděkovala, Česku, Maďarsku a Rumunska naopak připsala plnou odpovědnost za důsledky jejich činu, obzvláště pak za jejich budoucí vztahy s arabským a islámským světem.

Izrael východní část Jeruzaléma obsadil za války v roce 1967. Izrael poté v červenci 1980 prohlásil v rozporu s rezolucemi OSN celý Jeruzalém za „věčné a nedělitelné hlavní město“ státu. Mezinárodní společenství anexi neuznává.

Video Rozhodnutí Trumpa ohledně Jeruzaléma odstartovalo protesty muslimů - Reuters
720p 360p

Doporučujeme
1912 ( 14. května 2018 06:13 )

vždyt jim ukradli uzemí !!!a to ti nevadí že USA pomalu okupují celý svět ??Vždyt jsou jako Hitler !!USA rozpoutali v muslimských státech války a ty se divíš že brání svoje uzemí???Jistě nás okupovali němci ,rusáci a nyní už i USA !!!a JAK SE BRÁNÍME MY ?,NECHÁME SE OKUPOVAT PRÁVĚ ZA POMOCÍ US ZLOČINCŮ CO UPRCHLÍKY CO UTÍKAJÍ PŘED VÁLKOU A JEJICH ZLOČINECKÉ DEMOKRACIÍ A SAMI JE NECHTĚJÍ ! MAJÍ ZÁJEM SILNĚ EKONOMICKOU EUROPU ZNIČIT !KAM VKROČÍ NOHA USA TAK JEN HŘMÍ ZBRANĚ A PUSTOŠÍ STÁTY A JEJICH HISTORICKÉ PAMÁTKY NEBOT ONI SAMI ZNIČILI SVŮJ NÁROD A NEBÝT EUROPSKÝCH ČI SVĚTOVÝCH VZDĚLANÝCH LIDÍ TAK BY TA AMERIKA ANI NEEXSITOVALA ALE ŽE SE Z NICH STANE TAKOVÉ SVĚTOVÉ VÁLEČNÉ ZRŮDY ??

satanas ( 12. května 2018 18:06 )

Tri Zidostany se scuchly,,podporujou okupanty a vrahy Palestinskych deti.Trumfly i Zida Posrancenka..Izrael nejlepsi armadu?? KDe by byl nebyt hnUSA!.NEjlepsi armadu sveta si mohl videt 9.5. na Rudem namesti..Kdyby si vasi presstituti troufly vam ji ukazat,..VY ste teda dopadly,..brrr..

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa