„Elektronika zdraží o tisíce, ovoce bude málo.“ Ekonom popsal dopady Czexitu

1080p720p360p
Autor: ula, bud - 
14. 3. 2018
05:35

Zdražování zboží i potravin, propouštění nebo snižování platů i nedostatek tropického ovoce. I to by mohla být brzká realita, která by následovala po vystoupení Česka z Evropské unie. Přestože část Čechů vnímá Unii negativně a jako byrokratický kolos, je potřeba si uvědomit, že nám otevírá trh a mnoho věcí usnadňuje. V rozhovoru pro Blesk Zprávy to řekl ekonom Martin Mašát.

Přestože mnozí Češi na byrokratický Brusel nadávají, neuvědomují si, nakolik je Česko na EU závislé. „Naše republika vyváží 80 procent exportu do EU a najednou by byly uzavřené hranice. Výstup znamená, že se uzavíráte vůči světu. Jenže ten vás vlastně tolik nepotřebuje, ale my jako otevřená ekonomika ho potřebujeme,“ uvedl ve studiu Blesku Martin Mašát, ekonom ze společnosti Partners.

Podle něj bychom se rychle vrátili do doby před 20 lety, tedy doby celních prohlídek a čekání na hranicích. „Česko by přišlo o výhody bezcelních zón, muselo by všechno domluvit znova. A protože jsme malá země se slabou vyjednávací schopností, tak by naběhla různá cla, firmy by hůře vyvážely do EU. Nastalo by propouštění, následně pokles platu a růst cen,“ nastínil Mašát.

„Fronta na banány“

Na trhu by rychle rostly ceny všeho, co se musí dovážet. „Nebyla ani poptávka po české koruně, ta by oslabila a v Česku by zdražilo zboží ze zahraničí. A to ještě neberu v potaz zmíněná cla nebo další překážky dovozu. Což je takřka veškeré zboží, veškerá elektronika. Najednou by mobil nestál 5 nebo 6 tisíc, ale 10 tisíc,“ řekl ekonom v rozhovoru. Dodal, že by podražilo i cestování do zahraničí.

S nadsázkou se podle Mašáka dá říct, že by se dokonce mohly vrátit fronty na banány. „Mohlo by se stát, že bude méně exotického ovoce. A pokud nebude méně, tak si ho výrazně zaplatíme,“ uvedl Mašát s tím, že podražit by mohly i léky.

Pokud se k tomu připočte pokles platů kvůli tomu, že české firmy by hůře vyvážely své výrobky, situace by negativně dopadla na většinu domácností.

Evropská unie - aktuální zpravodajství z Bruselu najdete na Blesk.cz zde >>>

VIDEO: Proč by se najednou zdražovalo? Podívejte se na rozhovor:

Video „Všechno zdraží, klesnou platy.“ Ekonom popsal realitu Czexitu. - Andrea Ulagová, Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
Nezadat ( 21. března 2018 09:52 )

Debil!Naopak by se zlevnilo a bylo by zboží kvalitnější.Měli by strach,že budeme nakupovat jinde než v EU.Jediný problém by nyli zablokované účty zahraničních bank a proto jen idioti nemají peníze v ryze českých bankách,ale v zahraničních.

kacer56 ( 19. března 2018 16:38 )

Co to je ten Martin Mašát. To je zase nějakej topinkovskej klon na vypouštění srač.ek.

balika ( 14. března 2018 18:18 )

Drž hubu Untermenswch. Vstup do EU byl podvodný. Neznám nikoho, kdo hlasoval pro vstup. Doufám, že se prosadí referendum o Czexitu.

berlin71 ( 14. března 2018 16:44 )

Vy chcete odejit z EU ? Nenechte se vysmat . Kdo vas cechy potrebuje v EU?? To vy jste se tam cpaly a museli nejprve splnit pozadavky EU nez jste se stali clenem . Uvedomte si ze pro EU nemate cenu . Tak drzte HUBU A KROK!!!!!Budte radi vy zebraci ze nemusite utirat Za:::d::e.k RUSAKUM !!!!!

wp3t ( 14. března 2018 16:38 )

Svoji odpověď najdeš, když budeš sledovat jednání EU a britských politiků o jejich samostatnosti. A to ještě za Brity jednají ti, kteří bojují za své lidi. Naši politici šijí zákony na podporu zahraničních nadnárodních společností a snaží se nahnat všechny své lidi do montoven zahraničního kapitálu, aby splnili nařízení EU a ti naši jsou ještě takový, že tyto nařízení chtějí ještě překročit. Vzhledem k tomu, že se jim tady podařilo smlouvama a zákonama téměř zničit menší soukoromé zemědělce, malé obchůdky nemůžou opět konkurovat nadnárodním společnostem, tak se tady bude i to co bylo před EU, muset budovat znova. Ovšem pak snad český člověk konečně pochopí, že bude-li se chtít mít dobře, bude muset jít do rizika a vytvořit si vlastní pracovní místo v něčem v čem je dobrý. Vzhledem k tomu, že češi, jako obranu proti nástupu do německých apod. montoven, mají maturitu, tak bude chvíli trvat než se to usadí. atd. atd. Ale stejně jak říkal Palacký: Byli jsme před Rakouskem a budeme i po něm. A rusáci samozřejmě taky zavětří a budou nás chtít novýma smlouvama taky podřídit. Prostě potřebujeme, aby nám nikdo nepřikazoval s kým můžeme a nemůžeme kamarádit či obchodovat a pomocí dotací nám nerozkazoval kam musí a nesmí přijít kapitál. Protože ten kapitál dnes přichází tam, kam potřebují oni.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa