Úterý 20. říjen 2020
Svátek slaví Vendelín, zítra Brigita
Polojasno 11°C

Komentář Dušana Šrámka: Berňák dostal přes prsty. Právem

Dušan Šrámek je v komentáři k finančnímu úřadu hodně kritický  (Autor: Blesk)
Autor: Dušan Šrámek - 
15. února 2018
09:45

Evropská legislativa obecně umožňuje vymáhat v rámci takzvaných karuselových podvodů neodvedenou DPH i po subjektech, které jsou jen obchodně zainteresovány v celém řetězci. Tuzemská daňová správa si ale často tuto krajní možnost vykládala jako běžný nástroj. Prostě klekla na tu firmu v řetězci, od níž předpokládala nejjednodušší inkaso.

Této praxi zatnul tipec Nejvyšší správní soud. Na něj se obrátila firma Vytrych. Domáhala se zrušení rozhodnutí pražského městského soudu, který původně postup finančního ředitelství posvětil. Podle berňáku i pražského soudu bylo prokázané zapojení firmy do podvodného řetězce na DPH.

Jenže Nejvyšší správní soud zrušil nejenom napadený rozsudek městského soudu, ale rovnou i nezákonné rozhodnutí finančáku. Nejvyšší správní soud konstatoval, že firma splnila veškeré zákonné podmínky pro přiznání nároku na odpočet DPH a unesla důkazní břemeno stran faktického uskutečnění zdanitelného plnění co do ceny i rozsahu, které přijala od plátce DPH a které dále použila v rámci ekonomické činnosti.

NSS tímto verdiktem potvrdil přesně to, co již delší dobu namítají všichni kritici extenzivních postupů finanční správy. Že totiž požadavek evropské judikatury ohledně prověřování věrohodnosti obchodních partnerů v řetězci nemohou úředníci bezmezně rozšiřovat a usnadňovat si tím práci.

Soudci správního soudu naopak uvedli, že znakem podvodu ve smyslu evropské judikatury je zjednodušeně řečeno skutečnost, že jeden z účastníků daň neodvede a další si ji odečte.

Celý komentář najdete na webu E15.cz

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud