Na referendum v Česku bude potřeba 500 až 700 tisíc podpisů, zmínil Okamura

Autor: ČTK, ivm - 
6. února 2018
19:05

Zástupci ANO, SPD, KSČM a Pirátů se na úterní pracovní schůzce shodli na tom, že obecné referendum by mělo být závazné. Novinářům to po jednání sdělil předseda SPD Tomio Okamura. Strany se však rozcházejí v tom, čeho by se referendum mělo týkat. Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková za ANO uvedla, že její strana trvá na tom, aby mezi případné otázky v referendu nepatřilo vystoupení z Evropské unie. Strany budou v jednání pokračovat příští týden. 

 

Motivem úterní schůzky čtyř stran bylo podle Válkové to, aby poslanci na nadcházející schůzi v závěru února neodmítli návrh SPD na obecné referendum v prvním čtení. Vláda Andreje Babiše (ANO) v půlce ledna navzdory doporučení svých legislativců neodmítla návrh ústavního zákona poslanců SPD, který obecné referendum navrhuje. Podle Tomia Okamury na schůzce panovala shoda, že by Sněmovna mohla poslat předlohu do Senátu v polovině roku.

Válková řekla, že na jednání se sešly strany, které měly o téma zájem. Sociální demokraté chyběli kvůli tomu, že zatím není zřejmé, kdo je bude zastupovat po sjezdu, který se koná příští neděli.

Zástupci stran hovořili o nejzásadnějších otázkách, tedy co by mělo a nemělo být tématem referenda, kolik lidí by ho mohlo vyvolat a jaká by měla být nutná účast pro jeho platnost.

ANO je proti referendu o EU, Piráti jej nevylučují

Okamura ocenil, že strany reprezentující ústavní většinu si měly zájem otázku referenda vyjasnit. Shoda podle něj panuje na závaznosti referenda. U hranice účasti potřebné pro platnost strany navrhovaly čísla mezi nulou až 35 procenty. „Co se týče podpisů pro vyvolání, nejčastěji se mluví o 500 tisíc až 700 tisíc podpisů,“ uvedl. SPD dříve navrhovala 100 tisíc podpisů, ANO hovořilo o 800 tisíc.

ANO chce z možných otázek vyloučit setrvání v EU. „Zatím říkám, že toto je z našeho pohledu vyloučené, ale máme před jednáním klubu ANO,“ uvedla Válková. Podle Pirátů by se referendum Unie týkat mohlo, ovšem za tvrdších zákonných podmínek. Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík novinářům řekl, že nižší kvórum by se mohlo týkat vnitrostátních otázek, jako je třeba kouření v restauracích. O členství v mezinárodních organizacích by pak měla rozhodovat kvalifikovaná šedesátiprocentní většina.

Fiala: ODS je proti, referendum patří do nižší politiky, tvrdí Fiala

ODS zákon o obecném referendu odmítá jako celek. „K parlamentní demokracii našeho typu institut obecného referenda nepatří. Je to věc, která problematizuje politickou odpovědnost, která neumožňuje dobře rozhodovat o složitých otázkách,“ řekl předseda strany Petr Fiala. Referendum podle něj patří do nižších úrovní politiky, například při rozhodováních v obcích. ODS se podle něj nebrání ani speciálnímu referendu ke klíčovým otázkám jako přijetí eura, takové referendum se ale vždy vyhlašuje konkrétním zákonem pouze k dané otázce.

Video  Budou Češi platit eurem? Fischer je pro, Topolánek odkládá na neurčito.  - Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

marmat ( 7. února 2018 12:41 )

o referendum i o Okamuru

marmat ( 7. února 2018 12:39 )

Najednou je populismus Okamury populističtější a důraz i důrazný hlas protivnější

marmat ( 7. února 2018 12:36 )

ČÍM VÍC O REFERENDU POSLOUCHÁME, TÍM MÍŇ O NĚJ STOJÍME

tomik007 ( 7. února 2018 04:16 )

ANO - americke velvyslanectvi 2x vyprazdnilo jeho stranicky ucet

luder ( 7. února 2018 00:22 )

https://aeronet.cz/news/kriminalizace-tomia-okamury-prisla-na-objednavku-mame-dukazy-stopy-vedou-k-a merickemu-velvyslanectvi-a-mohutne-chobotnici-vztahu-mezi-lidmi-kteri-jezdi-do-usa-k-ideologickym-sk olenim-v-dikci-usa/

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud