Neděle 28. listopadu 2021
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Rakouský kancléř chce proškrtat Česku peníze: Na brexit má doplatit východ EU

Autor: ČTK, zst - 
5. února 2018
07:30

Země z východní části Evropské unie, které jsou čistými příjemci evropských peněz, by podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze měly v budoucnu dostávat z rozpočtu EU méně. Lidovecký předseda rakouské vlády to řekl v rozhovoru poskytnutém listu Der Standard. Při jednáních o dalším víceletém finančním rámci chce Kurz tlačit na „úspornější zacházení s penězi evropských daňových poplatníků“.

„Nakonec to nebude rozhodnutí mě samotného,“ řekl v rozhovoru rakouský kancléř, který však při jednání o podobě evropského rozpočtu na léta 2021 až 2027 hodlá „silně zastupovat zájmy čistých plátců“. V této oblasti chce spolupracovat i s dalšími evropskými zeměmi, jako příklad uvedl Nizozemsko či Francii.

V rozhovoru s listem Der Standard Kurz upozornil, že právě v rozpočtové oblasti nepanuje shoda mezi Rakouskem a státy takzvané visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Přesvědčil se o tom prý i tento týden při návštěvě maďarského premiéra Viktora Orbána ve Vídni. Kurz zároveň upozornil, že rakouská vláda se s visegrádskou čtyřkou shodne na jiných tématech, především na řešení migrace důslednou ochranou vnějších hranic.

Vídeň převezme předsednictví po Sofii

Jednání o rozpočtu EU na následující léta bude jedním z hlavních témat rakouského předsednictví v Radě EU. Vídeň jej v polovině roku převezme od Bulharska. Kurz dlouhodobě požaduje, aby navzdory odchodu Británie (země také patřila mezi čisté plátce) z Evropské unie na konci března příštího roku nebyli čistí plátci do rozpočtu EU, jakým je i Rakousko, více zatěžováni.

Nejvyšším čistým příjemcem evropských peněz je Polsko. V roce 2016 získalo z rozpočtu EU po odečtení příspěvků 7,1 miliardy eur (180 miliard korun). Po Polsku následuje v žebříčku čistých příjemců podle agentury APA Rumunsko, Řecko, Maďarsko a s 3,3 miliardami eur (83,2 miliardy korun) Česko.

V pátek se podle šéfa úřadu maďarské vlády Jánose Lázára osm východoevropských států EU včetně Česka v Budapešti dohodlo, že podpoří zvýšení příspěvků členských zemí do rozpočtu bloku tak, aby bylo možné zaplnit mezeru způsobenou odchodem Británie. Bulharsko, které toto pololetí Unii předsedá, ale o několik hodin později odmítlo, že by takový závazek přijalo.

gabreta ( 5. února 2018 11:40 )

Veškeré dotace z EU zrušit a zároveň zrušit veškeré odvody do Bruselu!! Budeme na tom podstatně líp!! Dluhy, které členské země nadělaly, tak ať si je taky zaplatí!

cepp ( 5. února 2018 11:11 )

Dotace z EU se u nás rozkrádají, pachatelé nejsou trestáni. To by se nikomu z plátců nelíbilo, takže Rakouský kancléř má pravdu. Jsme odpad Evropy. Ještě že je EU zatím diplomatická a zatím to trpí se skřípěním zubů.

Deneček ( 5. února 2018 11:06 )

Dotace by se měli úplně zrušit,aspoň by se ukázalo,jak kdo umí bez dotací vyrábět a hospodařit v zemědělství.

sores ( 5. února 2018 10:33 )

Je známo ve světě že Česko neumí hospodařit, spousty mega se vyhazují za nesmysly které se vzápětí ruší ale na nemocné děti se žebrá venku a koncerty. Ať EU nedáva NIC Česku dokud se nenaučí hospodařit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

erikcom ( 5. února 2018 09:17 )

asi se bude česko muset naučit nejen brat ale i něco davat tleskam kancléři

Zobrazit celou diskusi
Další videa