Juncker volá po akčnějším Bruselu. Češi by mohli skončit na vedlejší koleji

Autor: CTK, ivm - 
17. 2. 2018
14:10

Brusel musí podle šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera rozhodovat rychleji a jednodušeji, aby mohla dělat světovou politiku. V otázkách zahraniční politiky by podle něj neměla být v Evropské radě potřeba jednomyslnost. Juncker to řekl v sobotu na mnichovské bezpečnostní konferenci.

„Není možné, že musíme vždy rozhodovat jednomyslně v otázkách bezpečnosti a zahraniční politiky,“ nechal se slyšet Juncker, aby připojil: „Stále znovu zjišťujeme, že konsenzuálních jednomyslných rozhodnutí nejsme schopni.“ Týká se to podle něj tak odlišných otázek jako jsou lidská práva v Číně nebo postoj k Jeruzalému jako hlavnímu městu Izraele.

Prakticky by se tak mohlo stát, že by v některých otázkách mohly další státy Evropské unie odlišný názor Česka přehlasovat a nepřihlížet k němu.

Juncker vyvývá k větší emancipaci ve vojenské oblasti

Podle Junckera je jasné, že například v otázkách vysílání vojáků, bude vždy třeba jednomyslného rozhodnutí, v řadě dalších oblastí ale není nutné. Měnit evropské smlouvy kvůli tomu podle Junckera není třeba, stačí rozhodnutí Evropské rady.

Podobně se ve čtvrtek na konferenci vyjádřila také německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. I ona se vyslovila pro většinové rozhodování v zahraničně politických otázkách.

Juncker vyzval také k větší emancipaci Evropy ve vojenské oblasti. Neměla by ale být zaměřena proti NATO nebo USA, míní.

Balkánské státy si musí vyřešit své hraniční spory

Za významné Juncker považuje nabídnout členství v EU státům západního Balkánu. Podmínkou je ale vyřešení jejich hraničních sporů. „Vidíme tam mnoho hraničních sporů, které musejí být vyřešeny, než můžeme udělat další krok,“ řekl šéf Evropské komise.

Juncker je zklamán sporem mezi Chorvatskem a Slovinskem, který podle něj tyto dva státy před vstupem do EU neřešily. V případě dalších možných států EU se taková situace nesmí opakovat, zdůraznil.

Doporučujeme
gabreta ( 18. února 2018 01:59 )

Já osobně uvítám, když budeme na jiné koleji, než Jean-Claude Juncker, protože ta jeho, je totiž kolejí slepou!!! Jak známo, na té si člověk může tak maximálně natlouct!!

marmat ( 17. února 2018 20:55 )

moiazo-Taky hory mindráků-což....??? Vemte zdendu,maumau,rihu, bullshita....a zakuřte si meduňku..Hrozně uklidňuje

marmat ( 17. února 2018 20:49 )

ANO paní Okamurová..to je jejich trabl

marmat ( 17. února 2018 20:46 )

Když budete číst VÍC, než titulky, zaručeně zklidníte hormon

marmat ( 17. února 2018 20:44 )

Autor článku je VIZIONÁŘ - rovnou vypálí vlastními slovy cokoliv o druhé koleji...samozřejmě, že tomu v článku absolutně NIC nenasvědčuje...Pokud tam budou rozbíječi jako Ježek,Špidla.... tak můžeme odjet i do depa

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud