Čtvrtek 6. října 2022
Svátek slaví Hanuš, zítra Justýna
Oblačno 20°C

Volby 2022 ONLINE: Sečteno! Vzpoura proti Spolu, pečou se první koalice. ANO ovládlo velká města

Aktualizováno -
25. září 2022
13:10
Autor: red - 
24. září 2022
14:00

Komunální a senátní volby 2022 skončily. Ve většině statutárních měst vyhrálo letošní obecní volby opoziční hnutí ANO. Ze 13 krajských měst má hnutí někdejšího premiéra Andreje Babiše jisté vítězství v osmi z nich. Ve zbylých pěti krajských městech uspěly vládní strany - vyhrály v Praze, Brně, Liberci i Českých Budějovicích. Vítězství v Plzni se ukázalo záhy být hořkosladké, první Spolu skončí v opozice, vládnou bude ANO s Piráty a STAN! Dění napříč Českem sledujeme v podrobné online reportáži.

Array

Video  CELÝ ZÁZNAM: Superdebata Blesku! Lídři stran se přeli o Dozimetr, „juchání na svatbě“ i „odpornou korupci“  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Komunální a senátní volby 2022
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
19:07
25. 9. 2022

Vážení čtenáři, děkujeme, že jste byli s námi během celého volebního víkendu, ale také dnes, kdy se sestavovaly první koalice. Boj o vedení na radnicích  ještě nekončí a stále nás také čeká druhé kolo voleb do Senátu. Další dění můžete sledovat na Blesk. cz v běžném zpravodajství. Přejeme Vám za celou redakci pohodový večer a také spokojenost s Vámi vybraným kandidátem. 

19:04
25. 9. 2022

Za pražskou koalici Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) bude vyjednávat tým složený ze dvou členů z každé strany. K nim se připojí jako hlavní vyjednavač lídr Spolu, poslanec a bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Po dnešním prvním jednání zastupitelského klubu to ČTK sdělila mluvčí pražské ODS Lenka Mottlová. Koaliční tým byl sestaven na základě koaliční smlouvy. Kromě Svobody v něm je ještě předseda pražské ODS a poslanec Marek Benda a místopředseda celostátní ODS a pražský zastupitel Zdeněk Zajíček. Jednání se zúčastní předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil a místopředseda a místostarosta Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09). Za KDU-ČSL byl zvolen pražský předseda Tomáš Kaplan a pražský zastupitel Jan Wolf (KDU-ČSL).

18:48
25. 9. 2022

V Jihlavě jsou podle lídrů stran oslovených ČTK jednání o složení nového vedení radnice zatím v počátcích. Radek Popelka, jenž vedl vítěznou kandidátku hnutí ANO, označil první uskutečněné rozhovory spíš za zdvořilostní. ODS a lidovci, kteří společně získali druhý nejvyšší počet mandátů, podle náměstka primátorky Petra Ryšky z ODS chtějí nejdřív mluvit s ostatními stranami o jejich programech a prioritách, na nichž by bylo možné najít shodu.

18:35
25. 9. 2022

V Uherském Hradišti zahájila ODS a TOP 09, jejichž kandidátka Společně pro Hradiště vyhrála komunální volby, koaliční jednání. „Postupujeme podle výsledku voleb,“ řekl dnes ČTK lídr kandidátky a starosta Stanislav Blaha (ODS). Její zástupci získali v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu šest mandátů, stejně jako druhé hnutí ANO a třetí Hradišťáci.

Výsledky jednání nechtěl Blaha komentovat. „Bavíme se o personálních a programových prioritách. Jako první jsme jednali s hnutím ANO, poté s Hradišťáky,“ uvedl Blaha. Další v řadě jsou lidovci a další subjekty. První kolo jednání by mohlo být hotové dnes nebo v pondělí, následovat by mělo případně druhé kolo.

18:16
25. 9. 2022

Poslankyně a předsedkyně SPD v Plzeňském kraji Marie Pošarová ČTK řekla, že SPD získalo v zastupitelstvu Plzně čtyři mandáty a oba nezávislí zůstávají v klubu. „Nikam nepřecházejí. O jejich kroku jsme samozřejmě věděli,“ uvedla. Na radnici podle Pošarové SPD nechce podporovat korupci, za kterou vidí lobbistické zájmy napojené na ODS, TOP 09 a lidovce. „Z toho důvodu ti dva podpořili nově vznikajicí koalici po dohodě s námi,“ uvedla.

Poslankyně Marie Pošarová (SPD) zvolená 9. 10. 2021
18:07
25. 9. 2022

Ve Slaném na Kladensku začínají koaliční vyjednávání vítězné ODS spolu s dalšími stranami. Starosta Martin Hrabánek (ODS) se chce sejít se všemi subjekty. ODS získala osm mandátů v zastupitelstvu, které má 17 členů. Bude si chtít udržet funkci starosty, řekl ČTK Hrabánek, který je též krajským radním pro sociální věci.

18:02
25. 9. 2022

Vzkazy předsedů po volbách: SPOLU má smysl, věří lídři. Nestačí jen nadávat Babišovi, míní šéf ANO

Na jedné i druhé straně politické barikády se mluví o úspěchu - ANO tvrdí, že volby vyhrálo, představitelé koalice Spolu však také zmiňují úspěch v komunálu i senátním klání. Opatrnější jsou zástupci Pirátů a STAN, kteří připouští, že oslabili, ale zvláště u Starostů panovaly obavy, aby nešlo o oslabení zásadní. Předsedové jednotlivých stran s koncem voleb nasměrovali k voličům i své projevy, promluvy či vzkazy na sociálních sítích. Co vzkazují?

17:51
25. 9. 2022

V Přerově by mělo nadcházející čtyři roky společně vládnout vítězné hnutí ANO s ODS, která ve volbách kandidovala s nezávislými osobnostmi v uskupení Pomáháme městu. Jejich lídři se již dohodli na spolupráci, v pětatřicetičlenném zastupitelstvu získají dohromady 19 mandátů. Stále se ještě jedná o třetím subjektu kvůli větší stabilitě koalice. Jednání dnes skončila, pokračovat se bude v pondělí, řekl dnes ČTK lídr ANO Petr Vrána. ANO si nárokuje funkci primátora, měl by se jím stát právě Vrána.

17:46
25. 9. 2022

Předsedkyně TOP09 Markéta Pekarová Adamová sdílela na facebooku mapu ČR s procenty u jednotlivých krajů. „Topka spolu se svými partnery díky Vaší podpoře uspěla i v řadě velkých měst, včetně Prahy, Brna, Plzně, Olomouce nebo třeba Liberce,“ napsala.

„Dává nám to velkou šanci na radních i nadále prosazovat udržitelný rozvoj míst, ve kterých žijeme,“ dodala s tím, že navzdory strašení si lidé nenechali ukrást změnu. 

17:30
25. 9. 2022

Komunální a senátní volby přinesly posílení hnutí ANO na české politické scéně, žádné zemětřesení ale neznamenají. V tiskové zprávě to dnes uvedl politolog z Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik Lubomír Kopeček. Do hlasování se podle něj promítly i momentální nálady ve společnosti související s energetickou krizí, volby přinesly i nárůst populistických a extremistických hlasů. I když opozice v Senátu zřejmě posílí, vládní koalice si udrží výraznou převahu, odhaduje před druhým kolem senátních voleb Kopeček.

Volební štáb ANO - Andrej Babiš, Karel Havlíček
17:23
25. 9. 2022

Pražští Piráti nevylučují spolupráci se STAN a s Prahou sobě, s jejichž zástupci se v neděli sešli. Řešili podle Hřiba mimo jiné výsledky voleb, ale rovněž se sešel nový zastupitelský klub Pirátů.

„Shoda v rámci našeho klubu, tedy to, co chtějí Piráti, je, že chceme pokračovat v rekordním rozvoji města, jak jsme ho rozjeli za toto volební období, s tím, že chceme vytvořit širokou koalici demokratických stran. To znamená nejenom ten vládní půdorys, ale včetně Prahy Sobě. A to tak, aby v radě (města) zasedli kompetentní a poctiví lidé, kteří budou mít Prahu na plný úvazek,“ řekl Hřib.

Štáb Pirátů - Zdeněk Hřib a vpravo Ivan Bartoš
17:19
25. 9. 2022

Vítězné ANO v Litoměřicích a Teplicích jedná o koalici s druhými v pořadí. V případě lázeňského města je to s ODS, která řadu let na radnici vládla. V Litoměřicích občanští demokraté dnes oznámili, že po dvaceti letech odchází do opozice. Druhé ve městě na soutoku Labe a Ohře skončilo nové hnutí Naše Litoměřice.

Náměstek primátora Teplic Jiří Štábl ČTK po oznámení výsledku hlasování řekl, že jednat bude ANO nejprve s koaličním partnerem, s nímž čtyři uplynulé roky vládlo. Podle jeho dnešních slov jednání pokračují, jasno by mohlo být v nejbližších dnech.

17:11
25. 9. 2022

Mělník povede koalice vítězných ODS a TOP 09, ANO a Mělník 2022 s podporou strany soukromníků. Starostou by měl být Tomáš Martinec (ODS).

17:01
25. 9. 2022

Vystrčil pro Blesk: Babiš opravdu nemá dno! Využívá peníze, aby mě zničil, místo Nagyové „kandiduje“ on sám

Prvním kolem senátních voleb se probojoval i stávající předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS). Nyní jej ale čeká utkání s Janou Nagyovou (ANO). Vystrčil řekl Blesk Zprávám, že bere postup jako ohromný úspěch, a to i proto, že na něj cílila ostrá kampaň předsedy ANO Andreje Babiše. Právě toho vnímá i jako hlavního hybatele. Prostřednictvím Blesk Zpráv děkuje voličům a prosí je o to, aby šli i do druhého kola. Svěřil se také s tím, že pro něj a rodinu byla předvolební kampaň náročná a okomentoval i kritiku ze strany prezidenta Miloše Zemana, který v neděli uvedl, že je Senát odkladiště. 

Vystrčil ostře: Babiš nemá dno! Míří do boje s Nagyovou, první kolo vnímá jako úspěch
16:48
25. 9. 2022

V Liberci dnes vítězní Starostové pro Liberecký kraj pokračují ve vyjednávání o nové koalici. Pokračování koalice s ANO a ODS, která krajské město vedla poslední čtyři roky, je ale málo pravděpodobné, řekla ČTK Šárka Prachařová, lídryně kandidátky ANO. Starostové dnes vyjednávají s ODS, schůzku mají domluvenou také s uskupením Liberec otevřený lidem (LOL), potvrdil na dotaz ČTK lídr kandidátky LOL Jaromír Baxa.

16:39
25. 9. 2022

 Vítězné hnutí ANO ve Vsetíně zahájilo jednání o koalici. Zatím jde o první kolo jednání, možných variant koalice je více, řekl dnes lídr ANO a místostarosta Pavel Bartoň, který chce být starostou. Komunální volby ve Vsetíně vyhrálo ANO ziskem pěti mandátů, zastupitelstvo má 21 členů. Druhá skončila KDU-ČSL se čtyřmi mandáty. Třetí Koalice pro otevřený Vsetín bude mít tři zastupitele.

16:37
25. 9. 2022

V Praze 13 vznikla koalice ODS, ANO a Společně pro Prahu 13. Starostou bude Vodrážka (ODS). Koalice má 19 mandátů v 35členném zastupitelstvu.

16:29
25. 9. 2022

Lídr koalice Spolu, poslanec a bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) ČTK řekl, že Spolu chce jednat na půdorysu vládní spolupráce, tedy s Piráty a STAN. Se zástupci starostů by se podle Svobody měl vyjednávací tým Spolu sejít dnes večer a s Piráty v pondělí.

16:00
25. 9. 2022

Praha Sobě,Piráti a STAN se sešli k povolebnímu jednání v Praze. „K posunu v jednání nedošlo, ale určitě jsme připraveni nadále jednat,“ uvedl dnes pro ČTK a Český rozhlas lídr iniciativy Praha Sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský. 

Stále si za Prahu Sobě myslíme, že je třeba vytvořit vyjednávací blok STAN, Praha Sobě a Piráti. To je jediná šance, jak splnit naše předvolební sliby a vytvořit koalici, která nebude závislá na hlasech zastupitelů spojených s kauzou Dozimetr, stíhaných a ověnčených kauzami,“ nechal se slyšet Čižinský.

Vnímáme symboliku Prahy a vzít ANO do koalice je něco, jako kdyby premiér Petr Fiala (ODS) dal Andreji Babišovi (ANO) jedno ministerstvo. To je pro nás před prezidentskými volbami naprosto nepřijatelné,“ podělil se o své pocity.

15:48
25. 9. 2022

Plzeňský lídr Pirátů Pavel Bosák stojí za vznikající koalicí, kterou Piráti zamýšlejí v Plzni s hnutím ANO a STAN a s kontroverzní podporou od dvou zastupitelů zvolených za SPD. Právě tu kritizoval předseda Pirátů Ivan Bartoš. 

„Byl jsem pozván na jednání republikového předsednictva. Já jim musím vysvětlit, jaká je situace v Plzni, která je teď hodně pohyblivá. Nicméně já jsem něco podepsal, někdo si může myslet, že je to chyba, ale já svoje slovo budu držet. Následně uvidíme, co republikové předsednictvo podnikne za kroky a jestli vůbec nějaké,“ nechal se slyšet Bosák.

15:40
25. 9. 2022

Ve Zlíně by mohla vzniknout koalice vítězného hnutí ANO s trojblokem ODS, lidovců a Pirátů. Subjekty mají většinu, v jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu obsadily 27 křesel. S dalšími subjekty budou o koalici jednat společně.

V pondělí by měli jednat se zástupci hnutí STAN, které bylo v končícím volebním období s ANO, ODS, KDU-ČSL a Piráty v koalici. Zatímco primátor a lídr ANO Jiří Korec dnes ČTK řekl, že otázka zapojení STAN do koalice je ještě otevřená, podle lídra ODS Tomáše Goláně k tomu není důvod.

Máme 27 mandátů z 41, to je poměrně silné. Nevidím vůbec žádný důvod, proč bychom k tomu měli STAN brát. Samozřejmě si s nimi promluvíme, mají tři mandáty, zeptáme se jich, co nabízí, co by si představovali. Ale myslím, že není reálné, že by s námi šli do koalice,“ řekl Goláň.

15:28
25. 9. 2022

Za poslední čtyři roky, tedy od minulých obecních voleb ztratila ČSSD v komunálních volbách na jihu Čech téměř 85 procent voličů. Zatímco v roce 2018 získala 259 788 hlasů, letos to bylo 38 397 hlasů. Strana opouští v řadě měst a obcí vedení radnice a mnohde se nedostala ani do zastupitelstva. Vyplývá to z informací serveru volby.cz.

„Je to smutný příběh strany, která mívala třicetiprocentní podporu,“ uvedla k výsledkům bývalá jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD). Za sociální demokracii kandidovala v Milevsku na Písecku, kde strana získala dva mandáty. 

Levice obecně prožívá krizi. Asi její zástupci nedokáží vysvětlit lidem, že levice je zde proto, aby občanům pomohla. Obzvlášť v této době to řada z nich bude mít velmi složité,“ dodala

Bývalá jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD)
15:23
25. 9. 2022

„S tím, aby se koalice, jejíž součástí je STAN, opírala o podporu SPD, nesouhlasím. Jednání v Plzni prý ale dál probíhají, věřím, že koalice bude ve výsledku složena z demokratů,“ napsal předseda STAN Vít Rakušan v SMS zprávě ČTK. Celou záležitost již začal řešit s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem.

„Jednání v Plzni dále probíhají. Plně důvěřuji našim tamějším kolegům, že na plzeňském magistrátu sestaví koalici, která se nebude opírat o extrémisty,“ napsal Rakušan následně na Twitter. Podobné počínání podle něj totiž nedovolují ani vnitřní pravidla STAN.

15:20
25. 9. 2022

„Prezident Zeman je mimo. Kde jsou ty vítězství ANO a SPD?“ uvedl k dnešnímu vystoupení prezidenta Miloše Zemana v pořadu Partie na CNN Prima europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a na Twitteru sdílel mapu republiky, která je zabarvena především do žlutých barev Lidovců a zelené Starostů a nezávislých. „Jestli vládní strany jsou pokrytci, tak prezident Zeman by si měl dojít na kurz logiky,“ dodal.

15:12
25. 9. 2022

Voličům skrze Twitter poděkoval lídr pražské kandidátky STAN a 1. náměstek primátora Petr Hlaváček. „Trochu jsem si plánoval volno, ale naopak začíná složité povolební jednání. Věřím že z něho vyjde silná koalice směřující v nastaveném kurzu města, kde se všem dobře žije,“ uvedl ke svým bezprostředním plánům.

Uznání se Hlaváčkovi dostalo od bývalého prezidentského kandidáta Michala Horáčka. „Vy jste dobrej. Moje gratulace směrem k Vám je upřímná,“ vzkázal mu skrze sociální média.

Komunální volby 2022

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky. Voliči v nich mohou volit zástupce více stran díky tzv. panašování. Voleb se zároveň mohou účastnit i občané států Evropské unie, kteří mají v Česku přihlášený přechodný pobyt, a to jako voliči i kandidáti.

Kdy budou volby

Komunální volby 2022 proběhnou v pátek 23. září a sobotu 24. září.

Otevírací doba volebních místností:

  • Pátek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 8:00 - 14:00

Kdo kandiduje

Volby do obecních zastupitelstev jsou tradičně počtem kandidátů největší největším druhem voleb v Česku. Komunální volby 2022 v tom nejsou žádnou výjimkou. Zájem o funkci zastupitele má sice o 21 tisíc kandidátů méně, než před čtyřmi lety, i tak ovšem kandiduje takřka 200 tisíc lidí.

Jak se volí

V komunálních volbách je možné využít tzv. panašování. Lidé mohou dát hlas kandidátům více stran. Volební systém je ovšem poměrný a k určení rozdělení křesel v obecních zastupitelstev se používá přepočet upravenou D’Hondtovou metodou.

Kdo může volit

V komunálních volbách mohou zastupitelstvo volit všichni občané ČR s trvalým pobytem v dané obci, kterým je v den voleb alespoň 18 let. Kromě toho mohou volit i občané států Evropské unie, kteří jsou v obci přihlášeni k přechodnému pobytu.

Volební účast je v průměru 48 procent.

Kandidáti na primátory

frantacizek ( 26. září 2022 06:36 )

no tak v přepočtu na mandáty i jo.. jakože nejvíce zastupitelů má KDU z těchto voleb.. zřejmě nám navíc roste skupina věřících v zemi..

rbk35 ( 25. září 2022 18:19 )

Ten Fiala má asi opravdu zatemníno. Prý voliči ocenili práci vlády.

Milý Fialo, tvoji práci budeme oceŇovat při parlamentních volbách a asi se budeš divit. Teď jsme oceňovali práci našich obecních a městských zastupitelů.

Bože, to je vůl jak vrata.

jajas ( 25. září 2022 17:56 )

Před volbama to asi "nestíhal" sdělit národu....no tak tvrdě dřel v neděli, aby nám tu sladkou novinku dal na vědomí....

jajas ( 25. září 2022 17:54 )

harpyje ( 25. září 2022 17:39 )

nekteri si to dobre pamatujeme jak to s vodou bylo "lide plytvaji, musime zdrazit", a v nasledujicich letech "spotreba je nizka, musime zdrazit"

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa