Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Volební kalkulačka 2022: S kterými stranami se nejvíce shodnete ve svém městě?

Vyzkoušejte si, s kým máte nejvyšší shodu pro komunální volby 2022 ve vašem městě
Průvodce komunálními volbami  (Autor: Blesk: Michal Protivanský)
Autor: red - 
13. září 2022
17:00

Komunální volby proběhnou 23. a 24. září. Pro řadu občanů s sebou přináší i zdánlivě jednoduchou otázku, na kterou se ovšem může těžko hledat odpověď: Komu dát ve volbách svůj hlas. S tím může pomoci volební kalkulačka, která voličům ukáže, na kolik se shodnou s jednotlivými kandidáty ve svém volebním obvodu. Blesk.cz vám pro komunální volby 2022 přináší volební kalkulačku ve spolupráci se sdružením KohoVolit.eu.

Array

Volební kalkulačky jsou pro voliče rychlým způsobem, jak se seznámit s důležitými body programů politických stran či kandidátů. Blesk Zprávy připravily pro své čtenáře volební kalkulačku ve spolupráci se sdružením KohoVolit.eu, které se výrobou volebních kalkulaček zabývá od roku 2006. Vyzkoušet shodu s volebními programi si tak můžete vyzkoušet ve všech městech s více než 30 tisíci obyvatel.

Volební kalkulačku si můžete spustit hned teď:

Jak funguje volební kalkulačka pro komunální volby?

Volební kalkulačka pro komunální volby funguje jednoduše. Zodpovíte otázky možnostmi „ANO“, „NE“, nebo „NEVÍM“. Volební kalkulačka následně porovná vaše odpovědi s odpověďmi zástupců jednotlivých stran, které kandidují ve vašem městě.

Volební kalkulačka vznikla v komunálních volbách pro všechna krajská města a Prahu.

Kromě toho budete mít možnost určit, které otázky jsou pro vás důležité. Stranám se následně započítají body za všechny kladné a záporné odpovědi, ve kterých se s nimi shodujete. Otázky, na které jste odpověděli nevím, se do výpočtu nezapočítávají.

Následně se přidá vyšší váha otázkám, které jste označili jako důležité. Následně se u každé strany spočítá míra shody s vašimi odpověďmi, což vám aplikace zobrazí.

Jak vznikají otázky do volební kalkulačky?

Sdružení KohoVolit.cz vytváří otázky na základě relevantních průzkumů zavedených agentur pro výzkum veřejného mínění (CVVM, Kantar, PAQ Research, …) i na základě samostatné analýzy, například v porovnání s tím, jaká témata rezonovala při volbách v sousedních zemích, určí témata, která jsou pro volby zásadní.

Na základě těch se vypracují jednotlivé otázky. Ty navíc musí splňovat další kritéria:

  • Politici musí mít šanci po zvolení věc ovlivnit
  • na otázku musí být možné odpovědět ano či ne
  • Otázky nemají být návodné
  • Otázky mají být důležité
  • Otázky mají být konkrétní
  • Otázky mají být krátké
  • V otázkách nejde používat dvojitou negaci
  • Otázky mají být psané jednoduchým jazykem

Otázky jsou následně zaslány jednotlivým stranám. Jejich představitelé pak mohou sami rozhodnout, jak odpoví. Poté, co strany zašlou zpět své odpovědi, dojde k dalšímu třídění otázek - tým Volební kalkulačky odebere například ty, na které všichni odpověděli stejně, nebo takové otázky, u kterých se ukáže, třeba i na základě upozornění kandidáta či zástupce volební strany, že jsou v něčem problémové, nebo takové, které jsou podobné dalším otázkám. Na závěr se ze zbývajících otázek vyberou otázky, které se ukáží ve volební kalkulačce.

Video  Průvodce komunálními volbami  - Videohub
Video se připravuje ...

krapotkin ( 21. září 2022 13:46 )

Němci ničí Evropu již potřetí : I.WW, II.WW a nyní pomocí tzv. Evropské unie - přemrštěné ceny v koloniích (tedy i v Česku), mizerné platy v koloniích - hlavně, že Němci si z práce otroků v koloniích žijí jako prasata v žitě.

hejhej ( 17. září 2022 13:59 )

Opět snaha o volební podvod. Nějak se vytrácení strany slepenců a prezentují se kandidáti ze " strany" Nezávislých. Mnozí jsou z ODS, TOP 09 i zlodějské STAN.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa