Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Koalice SPOLU narazila v baště Marka Bendy. Lidovci z Prahy 4 dali přednost spojenectví se STAN

Autor: jza - 
13. února 2022
12:52

Před ani ne třemi týdny podepsala ODS, TOP 09 a KDU-ČSL společné memorandum o vzniku pražské verze koalice SPOLU do nadcházejících komunálních voleb na pražský magistrát. Jedním z těch, kdo ji podepsal je také šéf pražské ODS Marek Benda, který zároveň léta vede místní buňku na Praze 4. Už teď je ale jasné, že v největší pražské městské části do voleb občanští demokraté minimálně s lidovci počítat nemohou. KDU-ČSL se o totiž víkendu dohodla na předvolební koalici s hnutím STAN.

Když se podepisovala dohoda o spolupráci trojice stran, které chtějí zopakovat na podzim volební úspěch z loňských sněmovních voleb, zazněla i slova o tom, že v podobné sestavě by mohly koalice vznikat i na jednotlivých městských částech. 

Memorandum zmiňuje, že strany „mají zájem vytvořit příznivou atmosféru pro možnou spolupráci stran i na úrovni městských částí, ať už při vytváření společných předvolebních koalic pro volby do zastupitelstev městských částí nebo při vytváření povolební koalic“. Nejedná se ale o žádný závazek. ODS s TOP 09 nebo lidovci v současnosti vládne na celé řadě radnic.

Na Praze 4 Starostové s KDU-ČSL kandidovali už v minulých komunálních volbách v roce 2018 a dostali se i městské rady spolu se Zelenými a Piráty, kteří tehdy volby vyhráli. Jejich vláda ale dlouho nevydržela a poté, co zastupitelé odvolali většinu radních vznikla koalice ODS, TOP 09 a hnutí ANO.

Změny na radnici

Na radnici proběhly i další otřesy, když Klára Cingrošová, který byla zvolená za ODS, přešla do SPD, ale zůstávala stále v zastupitelském klubu občanských demokratů. Proti tomu byla jedna ze zastupitelek za TOP 09 Jitka Zykánová, která nakonec složila mandát a koalice si udržela těsnou většinu v zastupitelstvu.

Pokračování koalice

O vytvoření společné kandidátky se Starostové a KDU-ČSL dohodli o víkendu. Povede jí lídr z hnutí STAN Lukáš Zícha. „K našim základním tématům, jako jsou dostupné bydlení, digitalizace úřadu, moderní školství, živá kultura, perfektní správa městské zeleně a životního prostředí vůbec, doplní naši koaliční partneři odborníky pro rodinnou a sociální politiku. Z minulosti se můžeme společně pochlubit například vybudováním biokoupaliště Lhotka, efektivní opravou činžovních domů, výstavbou podkrovních bytů či pořádáním společenských akcí pro seniory,“ komentoval dohodu o volební spolupráci.

„Naše volební spolupráce se STAN je logickým pokračováním práce v zastupitelstvu a také logickým vyústěním programové blízkosti a v neposlední řadě i osobní důvěry mezi členy obou stran,“ doplnil předseda KDU-ČSL na Praze Tomáš Kaplan.

Voliči budou vybírat nové zastupitele na městských částech a pražském magistrátu letos v říjnu.

Video  Memorandum SPOLU  - Facebook ODS
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa