Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Superdebata Blesku: CELÝ ZÁZNAM! Hádky o referendum vládě. Nenechte se zmást, vzkazují lídři stran

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
22. září 2022
12:48
Autor: Vera Renovica, Nikola Forejtová - 
5. září 2022
05:50

Ve čtvrté a zároveň poslední letošní předvolební debatě Blesku se proti sobě postavili lídři největších politických stran. První část debaty se týkala vizí lídrů k tomu, jak by si přáli, aby dopadly komunální a senátní volby pro jejich strany a hnutí. Většina lídrů si chce udržet vedení ve svých obcích a sází také na své senátory. Na Senát si brousí zuby především ANO a na úspěch v Brně zase ČSSD. Diskutovalo se i o tvoření koalic, které je na komunální úrovni odlišnější, než na národní úrovni. Přesto premiér podotknul, že s ANO koalice tvořit nechce. Vznikla krátká hádka, kterou se snažil utnout šéf ČSSD.

Pozvánku do studia přijali premiér Petr Fiala (ODS), ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP09), předseda ČSSD Michal Šmarda, europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) a za ANO dorazila Alena Schillerová. Předseda ANO Andrej Babiš totiž pozvánku odmítl.

První si vzal v debatě slovo premiér, který se pozastavil nad tím, jaký výsledek by pro ODS a obecně koalici SPOLU znamenal úspěch. „My jsme v posledních volbách byli zvyklí na to, že posilujeme a přál bych, aby se to stalo i v těchto volbách. Rádi bychom posílili ve městech a obcích,“ uvedl Fiala s tím, že cílem je také udržet většinu v Senátu a dosáhnout toho, aby se své místo v horní komoře udržel stávající předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Počítám s úspěchem,“ dodal a plně nezodpověděl na dotaz, zdali by došlo v případě větší prohry k nějakému vyvozování osobní zodpovědnosti.

„Máme své ambice, v minulých volbách jsme nebyli tolik v krajských městech a letos jsme postavili kandidátku i zde. Chceme zachovat počet starostů a starostek a místa v Senátu,“ uvedl k cílům voleb Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

Někdo sází na absenci problémů, Jurečka se čílil u slov o referendu

Podle Ivana Bartoše Pirátům pomůže nejspíše i to, že se na ně neváže žádná korupční kauza. „V Senátu bychom chtěli posílit a k zodpovědnosti. Já se jako lídr nezříkám zodpovědnosti, ale Pirátská strana funguje ve všech patrech politiky a řešíme teď nebývalou situaci,“ rozvinul svou odpověď na dotaz moderátorky, jestli by se neúspěch řešil nějakou formou sněmu apod. Bartoš nevyloučil, že by to ale mohlo stát místo nějakého místopředsedy. Markéta Pekarová Adamová hovořila podobně a vnímá volby jako kolektivní úkol celé strany, ale rovněž cítí svůj díl zodpovědnosti.

Jurečka očekává, že se povede obhájit na obou úrovních, a tedy jak na komunálních tak i v senátních volbách a podobně jako Bartoš, i on vidí pozitivum v tom, že lidovci nemají žádné kauzy či spojitost s korupcí. Tvrdě odmítnul, že by byly volby „referendum vládě“. „Nenechte se mást referendy, protože někteří politici často v komunálních volbách vytahují témata, která nemohou ovlivnit. Oni mají řešit to, jak se lidem bude žít, jaká bude kvalita škol a školek, to je to, co mají ovlivňovat,“ uvedl.

Schillerová míří na Senát, ČSSD si brousí zuby na Brno

„Nejde jenom o to zvítězit. Je důležité pro nás mít vliv na vládnutí. Nabídnout koaliční potenciál a pro nás je důležité i posílit v Senátu, kde se nám nedařilo,“ řekla k prvnímu tématu Schillerová. Moderátorka nicméně připomněla, že právě hnutí ANO Senát mnohdy dehonestovalo a objevovala se i vyjádření o tom, že by se měl zrušit. „Ode mě jste nic takového neslyšeli, já se naopak mnohokrát na Senát obrátila, třeba kvůli daňovému balíčku,“ bránila se bývalá šéfka státní kasy.

Předseda ČSSD, která utrpěla brutální porážku ve sněmovních volbách, vnímá komunální volby jako záchranné laso. Doufá dokonce ve větší úspěch v Brně. „Pro mě je také důležitá Vysočina. Sestavili jsme přes 500 kandidátek a samozřejmě každý úspěch je dobrý. Netvrdím, že musíme každou radnici vést,“ dodal. Čísla zmínila i předsedkyně KSČM, která je nadšená z toho, že mají přes 9 tisíc kandidátů.

Tvoření koalic bude problém? Vládní strany jsou vybíravé

Debata se ještě stočila hlouběji k tomu, jak se možná budou sestavovat koalice. Právě i kvůli slovům Schillerové, která mohla podle některých politologů trošku rozbít už předběžné snahy o sestavení koalic na komunální úrovni. „Upřednostňuji koalici SPOLU před koalicí s ANO, ale nevylučuji, že to tak dopadne ve všech obcích,“ uvedl Fiala s tím, že koalici s ANO nepodporuje.

Podle Rakušana musí koalice především dávat smysl pro občany, ale připomněl, že STAN nechce chodit do koalic tradičně s KSČM či SPD. Bartoš dodal, že je konečně jen nejdůležitější to, zdali jsou kandidáti bezúhonní.

Podobně mluvila i Pekarová Adamová. „I TOP 09 nedělá nikde koalice s KSČM,“ uvedla s tím, že komunisté nejsou až tolik demokratickou stranou. „My máme ale na paměti to, abychom se nemuseli stydět za práci za ty 4 roky,“ dodala.

Na pomyslné políčky reagovala Kateřina Konečná. „Kde chybí argumenty, přichází hloupá floskule,“ řekla. „Nechodíme do koalice a nehrajeme si na nepřátelství. V Jičíně vládnete s hnutím ANO a prodáváte majetky (…) Likvidujete lidi, co máme na kandidátce,“ opřela se Konečná do šéfky Sněmovny a zdůraznila, že KSČM se nezaměřuje na to s kým ne, ale na to, s kým ano, aby to mělo smysl pro voliče.

Pekarová se vyjádření Konečné pousmála. „Víme, kdo tu likvidoval lidi,“ vrátila úder Pekarová. Řekla Konečné, že špatně poslouchala. Následně se ozval i Šmarda, který se snažil debatu utnout a který se zastal Kateřiny Konečné. „Zapomínáme na to, že před sebou máme volby, kde je důležité, aby měli lidi člověka, který je v klidu povede. Jsem rád, když to poslouchám, že nejsme v parlamentu a nemusím se účastnit těchto bezobsažných diskuzí,“ uvedl a řekl, že nevidí důvod, proč se neustále opírat do stávající předsedkyně za to, co se dělo v minulosti.

Komunální volby 2022

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky. Voliči v nich mohou volit zástupce více stran díky tzv. panašování. Voleb se zároveň mohou účastnit i občané států Evropské unie, kteří mají v Česku přihlášený přechodný pobyt, a to jako voliči i kandidáti.

Kdy budou volby

Komunální volby 2022 proběhnou v pátek 23. září a sobotu 24. září.

Otevírací doba volebních místností:

  • Pátek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 8:00 - 14:00

Kdo kandiduje

Volby do obecních zastupitelstev jsou tradičně počtem kandidátů největší největším druhem voleb v Česku. Komunální volby 2022 v tom nejsou žádnou výjimkou. Zájem o funkci zastupitele má sice o 21 tisíc kandidátů méně, než před čtyřmi lety, i tak ovšem kandiduje takřka 200 tisíc lidí.

Jak se volí

V komunálních volbách je možné využít tzv. panašování. Lidé mohou dát hlas kandidátům více stran. Volební systém je ovšem poměrný a k určení rozdělení křesel v obecních zastupitelstev se používá přepočet upravenou D’Hondtovou metodou.

Kdo může volit

V komunálních volbách mohou zastupitelstvo volit všichni občané ČR s trvalým pobytem v dané obci, kterým je v den voleb alespoň 18 let. Kromě toho mohou volit i občané států Evropské unie, kteří jsou v obci přihlášeni k přechodnému pobytu.

Volební účast je v průměru 48 procent.

Kandidáti na primátory

Video  Superdebata celý záznam  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Video  Průvodce komunálními volbami  - Videohub
Video se připravuje ...

hulmihosoudruhu ( 22. září 2022 19:36 )

.
Kradem dobře, kradem rádi,
jsme Babišovi kamarádi.
My žádný strach nemáme,
ruku si vždy podáme.
Na nás už nic neplatí,
lidé ať to zaplatí.

jajas ( 22. září 2022 17:48 )

Prostě smolíček.....

roxin ( 22. září 2022 15:28 )

xxxx678 že se nestydíš kritizovat druhé a jsi 100x horší!!!!!!!!!!

roxin ( 22. září 2022 15:18 )

maxpax máš pravdu! kdysi opozici vadilo že má byt v Praze Schillerová a neplatí ani korunu, ale teď je to asi NORMÁLNÍ, protože politici mají k dispozici byty ale i útulné rezidence po Praze které platí sněmovna a za prázdnou rezidenci pekařky platila 80 tisíc měsíčně a kromě Němcové využívají bytů a rezidencí všichni, ale to už Johna zajímat nebude, proč taky co patří spolku je VŠECHNO SPRÁVNĚ!!!

maxpax ( 22. září 2022 14:55 )

Právník není povinen rozumět každému paskvilu. Od toho je právník, aby řekl, že je to naprostá krávovina a neztrácel nad paskvilem čas.
Jenže o tom to celé je - vymýšlet kraviny a drobit problémy. Pak nic nemusí řešit jako celek, , vždy si vyďobnou jednu nepodstatnou věcičku a na té se prsí

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa