Neděle 19. května 2024
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Oblačno, bouřka 20°C

Velký přehled: Kandidáti na primátora Ostravy v komunálních volbách 2022

Magistrát města Ostrava
Magistrát města Ostrava  (Autor: Blesk:Karel Janeček)
Autor: mah, lig - 
8. září 2022
12:07

O ostravský magistrát se rozhodlo v komunálních volbách 2022 zabojovat čtrnáct politických subjektů. Stejný počet kandidátů tak doufá, že se po volbách stanou primátorem. Svou pozici bude podruhé obhajovat současný primátor Tomáš Macura (ANO), postaví se mu mimo jiné i jeho předchůdce.

Do voleb na ostravský magistrát se přihlásilo čtrnáct kandidátek. Voliči tak budou mít na výběr z menšího počtu subjektů, než v roce 2018, kdy bylo kandidátek 15.

Kandidáti na primátora Ostravy 2022

Kandidát

Volební strana

Martin Juroška

Ostravská levice (KSČM a nezávislí kandidáti)

Jiří Jureček

Starostové pro Ostravu (STAN a nezávislí kandidáti)

Olga Šimánková

Demokratická strana zelených

Aleš Dobrozemský

Ano, vrátíme vodu lidem

Andrea Hoffmannová

Piráti

Tomáš Raždík

Švýcarská demokracie

Lukáš Semerák

Ostravak

Tomáš Macura

ANO 2011

Peter Harvánek

SPD

Lubomír Noga

Slezská lidem

Lukáš Dvorský

Přísaha

Jan Dohnal

Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09)

Petr Kajnar

ČSSD a LEČO

Roman Pekala

PRO Zdraví a Trikolora

Martin Juroška (Ostravská levice)

Kandidátka Ostravská levice sdružuje představitele KSČM a nezávislé kandidáty. V jejím čele stojí komunista Martin Juroška.

Ten má s komunální politikou bohaté zkušenosti. Od komunálních voleb 2022 působí v zastupitelstvu městského obvodu Ostrava-Michálkovice a od roku 2010 je dokonce jeho starostou. Od roku 2006 je pak rovněž zastupitelem města Ostravy.

Jiří Jureček (Starostové pro Ostravu)

Kandidátka Starostové pro Ostravu sdružuje zástupce hnutí Starostové a  nezávislí a nezávislých kandidátů. Do komunálních voleb 2022 je vede Jiří Jureček.

Pro Jurečku přitom nejsou ostravské komunální volby ničím novým. První zkušenosti získal při volbách do zastupitelstva městské části Ostrava-Hošťálkovice v roce 2014, kdy vedl kandidátku HC Kora pro Hošťálkovice a byl zvolen. V roce 2016 se dokonce stal starostou. V komunálních volbách 2018 obhájil své pozice v městském obvodě a zároveň se poprvé pokusil kandidovat na magistrát, ale neuspěl.

Olga Šimánková (Demokratická strana zelených)

Na kandidátce Demokratické strany zelených figuruje v komunálních volbách 2022 v Ostravě jediné jméno - Olga Šimánková.

Aleš Dobrozemský (Ano, vrátíme vodu lidem)

Kandidátku se jménem Ano, vrátíme vodu lidem vede v komunálních volbách 2022 Aleš Dobrozemský.

Ten v minulosti zkoušel kandidovat na ostravský magistrát dvakrát, pokaždé ovšem neúspěšně. Poprvé v roce 2010 kandidoval jako člen Věcí veřejných, a v roce 2018 kandidoval jako nezávislý za SPD.

Andrea Hoffmannová (Piráti)

Kandidátku Pirátů v Ostravě v komunálních volbách 2022 vede Andrea Hoffmannová.

Letošní volby jsou pro Hoffmannovou třetími komunálními volbami, ve kterých bojuje o místo na ostravském magistrátu. Poprvé kandidovala ještě jako členka Zelených na koaliční kandidátce Zelených a Pirátů v roce 2014, tehdy ovšem neúspěšně. V roce 2018 pak byla zvolena zastupitelkou jako trojka Pirátů. Po volbách se navíc Piráti stali součástí koalice a Hoffmannová byla zvolena náměstkyní primátora.

Tomáš Raždík (Švýcarská demokracie)

Kandidátku strany Švýcarská demokracie vede v komunálních volbách 2022 v Ostravě Tomáš Raždík.

Ten se stal ostravským zastupitelem poprvé před čtyřmi lety, kdy byl zvolen z druhého místa kandidátky SPD. Ve stejném roce se dostal i do zastupitelstva v městském obvodu Ostrava-Jih.

Lukáš Semerák (Ostravak)

Kandidátku hnutí Ostravak vede Lukáš Semerák.

Ten svou kariéru na magistrátu začal jako volební lídr hnutí Ostravak v komunálních volbách 2014 a post zastupitele obhájil i v roce 2018. První zkušenosti s komunální politikou ovšem začal čerpat v zastupitelstvu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, kam byl zvolen již v roce 2010.

Tomáš Macura (ANO)

Svou pozici bude obhajovat současný primátor za hnutí ANO Tomáš Macura.

Ten v komunální politice začínal jako nestraník za hnutí ANO v roce 2014, kdy poprvé vedl jeho ostravskou kandidátku. Díky tomu byl po volbách zvolen primátorem. V roce 201 se stal řádným členem hnutí a o rok později obhájil jak místo zastupitele, tak funkci primátora.

Peter Harvánek (SPD)

Kandidátku SPD v komunálních volbách 2022 v Ostravě vede Peter Harvánek.

Pro toho jde už o třetí kandidaturu na ostravský magistrát, ale o první na kandidátce SPD. V roce 2014 kandidoval jako lídr Změny pro Ostravu, ale neuspěl, o čtyři roky později zkoušel štěstí na kandidátce hnutí LEČO, ale rovněž bez úspěchu.

Lubomír Noga (Slezská lidem)

Kandidátku hnutí Slezská lidem vede Lubomír Noga.

Pro Nogu jde o první pokus probojovat se na magistrát města Ostravy.

Lukáš Dvorský (Přísaha)

Hnutí Přísaha vede do komunálních voleb 2022 v Ostravě Lukáš Dvorský.

Jde pro něj o první kandidaturu na ostravský magistrát.

Jan Dohnal (Spolu)

Celostátní spolupráci si v Ostravě zopakují ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Do čela kandidátky Spolu se postaví Jan Dohnal z ODS.

Dohnal zkoušel kandidaturu na magistrát města Ostravy v roce 2018, kdy ovšem neuspěl. V komunální politice se ovšem pohybuje od roku 2006, kdy byl poprvé zvolen zastupitelem v městském obvodu Ostrava-Jih.

Petr Kajnar (ČSSD a LEČO)

Společnou kandidátku ČSSD a hnutí LEČO vede v komunálních volbách 2022 sociální demokrat a bývalý primátor Petr Kajnar. Ten v současnosti působí jako krajský zastupitel a radní Moravskoslezského kraje.

Petr Kajnar stál v čele Ostravy mezi lety 2006 až 2014. V komunální politice se ovšem pohybuje dlouho. Poprvé se do zastupitelstva Ostravy dostal už v roce 1990. O čtyři roky později ovšem mandát neobhajoval. Znovu se do zastupitelstva vrátil v roce 2002. Mezi lety 2002 a 2006 zastával pozici náměstka primátora Aleše Zedníka, kterého v roce 2006 na osm let nahradil. V roce 2014 se ovšem se stranou rozešel a neúspěšně kandidoval za hnutí Ostravské fórum. K sociálním demokratům se vrátil až o pět let později.

Roman Pekala (PRO Zdraví a Trikolora)

Společnou kandidátku hnutí PRO Zdraví a strany Trikolora vede do komunálních voleb 2022 v Ostravě Roman Pekala.

Volební potenciál stran v největších městech ČR

Podívejte se na přehled stran s nejvyšším volebním potenciálem pro komunální volby v Praze, Brně a Ostravě. Volební potenciál ukazuje, kolik procent hlasů by strana získala, kdyby pro ní hlasovali všichni voliči, kteří o jeho zvolení uvažují.

Volební kalkulačka pro komunální volby

Blesk.cz připravil ve spolupráci se sdružením KohoVolit.eu pro své čtenáře volební kalkulačku pro komunální volby.

Video  Průvodce komunálními volbami  - Videohub
Video se připravuje ...

Komunální volby 2022

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky. Voliči v nich mohou volit zástupce více stran díky tzv. panašování. Voleb se zároveň mohou účastnit i občané států Evropské unie, kteří mají v Česku přihlášený přechodný pobyt, a to jako voliči i kandidáti.

Kdy budou volby

Komunální volby 2022 proběhnou v pátek 23. září a sobotu 24. září.

Otevírací doba volebních místností:

  • Pátek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 8:00 - 14:00

Kdo kandiduje

Volby do obecních zastupitelstev jsou tradičně počtem kandidátů největší největším druhem voleb v Česku. Komunální volby 2022 v tom nejsou žádnou výjimkou. Zájem o funkci zastupitele má sice o 21 tisíc kandidátů méně, než před čtyřmi lety, i tak ovšem kandiduje takřka 200 tisíc lidí.

Jak se volí

V komunálních volbách je možné využít tzv. panašování. Lidé mohou dát hlas kandidátům více stran. Volební systém je ovšem poměrný a k určení rozdělení křesel v obecních zastupitelstev se používá přepočet upravenou D’Hondtovou metodou.

Kdo může volit

V komunálních volbách mohou zastupitelstvo volit všichni občané ČR s trvalým pobytem v dané obci, kterým je v den voleb alespoň 18 let. Kromě toho mohou volit i občané států Evropské unie, kteří jsou v obci přihlášeni k přechodnému pobytu.

Volební účast je v průměru 48 procent.

Kandidáti na primátory

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa