Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Piráti si zvolili kandidátku do voleb na magistrát. Do zastupitelstva chtěl i exposlanec Ferjenčík, nezískal ale podporu

Autor: ČTK, jza - 
13. února 2022
17:39

Piráti již mají jasno o prvních 13 místech kandidátky do říjnových komunálních voleb, kdy se rozhodne o novém složení zastupitelstva na pražském magistrátu. Lídrem si už před nějakou dobou zvolili primátora Zdeňka Hřiba, o víkendu členové strany rozhodovali o dalších místech. Do zastupitelstva chtěl kandidovat i bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík, na kandidátku se ale nakonec nedostal. Piráti o tom informovali v tiskové zprávě.

Na druhém místě je místostarostka městské části Praha 10 Jana Komrsková, která usilovala i o pozici lídra. Třetí je současný radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský.

Piráti o podobě kandidátky rozhodli o víkendu. V komunálních volbách v roce 2018 skončili druzí za ODS, která má v 65členném městském zastupitelstvu 14 mandátů. Piráti mají 13 zastupitelů, stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrté Spojené síly. ANO má 12 zastupitelů a spolu s ODS je v opozici. Koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil má většinu 39 mandátů.

Lídr kandidátky Zdeněk Hřib je primátorem od roku 2018. Jedním z důvodů, proč se rozhodl znovu kandidovat, je snaha udržet současnou koalici a vytvořit v Praze stabilní politické prostředí. „Bylo by dobré, kdyby rada pokračovala, ideálně ve stejném složení. Když se podíváte na města, která prosperují, například Vídeň, tak je tam velká politická stabilita. To, co se dělo v minulých dvou volebních obdobích, kdy se rozpadaly koalice, tak to byl chaos, který neprospívá koncepčnímu rozvoji města,“ řekl Hřib ČTK loni v listopadu.

Jana Komrsková je místostarostkou městské části Praha 10 od roku 2018. V roce 2019 byla zvolena zastupitelkou hlavního města Prahy, v dubnu 2021 na tuto funkci rezignovala. Věnuje se především tématům životního prostředí, sportu a také dohledu nad hospodařením městských akciových společností městské části Prahy 10.

Adam Zábranský je členem zastupitelstva Prahy od roku 2014, v roce 2018 se stal radním pro oblast bydlení a transparenci. Věnuje se především problematice bydlení – revizi fungování městského bytového fondu a budování systému pomoci lidem v bytové nouzi, a také transparentnější správě městských firem nebo rozvoji otevřených dat. Na kandidátce se zatím neobjevil současný radní pro školství Vít Šimral. 

Ferjenčík neuspěl

O pozici na kandidátce se ucházel i bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík, který se nedávno do Sněmovny vrátil jako asistent předsedy pirátského zastupitelského klubu Jakuba Michálka. Ferjenčík se podle jeho vyjádření na pirátském fóru rozhodl kandidovat až od 5. místa mimo jiné kvůli silné podpoře Adama Zábranského, na kandidátku ho ale spolustraníci nakonec nezvolili.

Na čtvrtém místě kandidátky figuruje Magdalena Valdmanová, následují Daniel Mazur, Viktor Mahrik, Eva Tylová, Bára Soukupová, Jiří Brůžek, Zuzana Freitas, Gabriela Lněničková, Jaromír Beránek a David Bodeček.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa