Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Senátní obvody 2024: Kde budou voliči vybírat nové senátory

Volební místnost
Volební místnost  (Autor: Blesk:Daniel Černovský)
Autor: Matěj Hynek - 
26. září 2023
00:00

Další senátní volby čekají Česko na podzim roku 2024. Do těch půjde z pozice nejsilnějšího senátorského klubu spojení ODS s TOP 09. Tato frakce má v současnosti v horní komoře parlamentu 36 zástupců.

2 - Sokolov 29 - Litoměřice 56 - Břeclav
5 - Chomutov 32 - Teplice 59 - Brno-město
8 - Rokycany 35 - Jablonec nad Nisou 62 - Prostějov
11 - Domažlice 38 - Mladá Boleslav 65 - Šumperk
14 - České Budějovice 41 - Benešov 68 - Opava
17 - Praha 12 44 - Chrudim 71 - Ostrava-město
20 - Praha 4 47 - Náchod 74 - Karviná
23 - Praha 8 50 - Svitavy 77 - Vsetín
26 - Praha 2 53 - Třebíč 80 - Zlín

Senátní volební obvod č. 2 - Sokolov

 • Současný senátor: Miroslav Balatka (STAN)

Obvod Sokolov zatím v každém volebním období zastupoval jiný senátor. V současnosti je senátorem za zdejší obvod Miroslav Balatka za STAN. Ten v Senátu působí jako místopředseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a člen Podvýboru pro regiony v transformaci a je náhradníkem Stálé delegace Parlamentu České republiky do Parlamentního shromáždění NATO.

Volební obvod tvoří celý okres Sokolov, jihovýchodní část okresu Cheb ohraničená obcemi Teplá, Mnichov, Prameny, Mariánské Lázně, Vlkovice, Ovesné Kladruby a jižní část okresu Karlovy Vary ohraničená na severu obcemi Toužim a Otročín.

Senátní volební obvod č. 5 - Chomutov

 • Současný senátor: Přemysl Rabas (SEN 21)

Senátorem za obvod Chomutov je od posledních voleb v roce 2018 Přemysl Rabas zvolený za hnutí Senátor 21. Je místopředsedou senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, a členem Podvýboru pro regiony v transformaci Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraniční a Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova.

Senátní obvod je tvořen okresem Chomutov.

Senátní volební obvod č. 8 - Rokycany

 • Současný senátor: Pavel Karpíšek (ODS)

Současným senátorem v obvodu Rokycany je Pavel Karpíšek Z ODS. Je místopředsedou Výboru pro sociální politiku a členem Podvýboru pro sport Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

Senátní obvod Rokycany je tvořen celými okresy Rokycany a Plzeň-sever, západní částí okresu Beroun, ohraničené obcemi Broumy, Kublov, Březová, Bzová, Drozdov, Záluží, Osek, Hvozdec, Chaloupky, Malá V9ska, Zaječov a Olešná a severovýchodní částí okresu Plzeň-město, tvořené obcemi Chrást, Dýšina a Kyšice.

Senátní volební obvod č. 11 - Domažlice

 • Současný senátor: Vladislav Vilímec (ODS)

Domažlickým senátorem je od roku 2018 Vladislav Vilímec z ODS. Ten je prvním senátorem v obvodě, který není členem ČSSD. V Senátu zastává pozici předsedy Výboru pro evropské záležitosti.

Volební obvod je tvořen okresem Domažlice a částí okresu Klatovy ohraničené na severu obcemi Chudenice, Dolany, Klatovy, Předslav, Bolešiny, Myslovice, Obytce, Mochtín, Číhaň, Kolinec, Hrádek, Budětice, Rabí a Hejná.

Senátní volební obvod č. 14 - České Budějovice

 • Současný senátor: Ladislav Faktor (Nezávislý)

V Českých Budějovicích je od roku 2018 senátorem nezávislý Ladislav Faktor. Ten je členem Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a členem Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky. Zároveň je jako nezávislý členem senátorského klubu ODS a TOP 09.

Volební obvod je tvořený východní částí okresu České Budějovice, ohraničené na západě obcemi Bečice, Čenkov u Bechyně, Dobšice, Žimutice, Dolní Bukovsko, Drahotěšice, Vlkov, Hosín, Hrdějovice, České Budějovice, Srubec, Ledenice, Borovany, Petříkov a západní částí okresu Jindřichův Hradec ohraničená na východě obcemi Cep, Majdalena, Třeboň, Lužice a Klec.

Senátní obvod č. 17 - Praha 12

 • Současný senátor: Pavel Fischer (Nezávislý)

Senátorem za Prahu 12 je od roku 2018 Pavel Fischer. Bývalý diplomat a prezidentský kandidát ze stejného roku kandidoval jako nezávislý kandidát a ani po volbách nevstoupil do žádného ze senátorských klubů. V senátu působí jako předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Senátní obvod č. 17 zahrnuje území městských částí Praha 12, Praha 16, Praha-Lipence, Praha-Lochkov, Praha-Slivenec, Praha-Velká Chuchle, Praha-Zbraslav, Praha-Kunratice, Praha-Šeberov, Praha-Újezd, Praha-Libuš, Praha-Petrovice a katastrální území Hodkovičky a Lhotka, které patří k městské části Praha 4.

Senátní obvod č. 20 - Praha 4

 • Současný senátor: Jiří Drahoš (Nezávislý)

Senátorem za Prahu 4 je v současnosti Jiří Drahoš, který byl zvolen v roce 2018. Je šestým představitelem Prahy 4 v Senátu. Kandidoval jako nezávislý kandidát za KDU-ČSL, Zelené, STAN a TOP 09 a po volbách vstoupil do politického klubu Starostů a nezávislých. V Senátu zastává post 1. místopředsedy Senátu, 1. místopředsedy Organizačního výboru a místopředsedy Podvýboru Organizačního výboru pro státní vyznamenání.

Obvod tvoří městská část Praha 4 bez katastrálních území Hodkovičky a Lhotka.

Senátní obvod č. 23 - Praha 8

Současný senátor: Lukáš Wagenknecht (Piráti)

Senátní obvod č. 23 zastupuje od roku 2018 Pirát Lukáš Wagenknecht. Ten se stal prvním senátorem v obvodě, který nebyl zvolen za ODS. V Senátu působí jako Předseda stálé komise Senátu pro dohled nad veřejnými prostředky a člen Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu, Podvýboru pro energetiku a dopravu Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu a Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky.

Senátní obvod Praha 8 zahrnuje kromě území městské části Praha 8 i území městských částí Praha-Březiněves, Praha-Ďáblice, Praha-Dolní Chabry, Praha-Čakovice a Praha 18.

Senátní volební obvod č. 26 - Praha 2

 • Současný senátor: Marek Hilšer (Marek Hilšer do Senátu)

Senátorem za Prahu 2 je od roku 2018 Marek Hilšer. Ten kandidoval za hnutí Marek Hilšer do Senátu, které sám založil. Po volbách se stal členem senátorského klubu STAN. V horní komoře parlamentu působí jako místopředseda Výboru pro sociální politiku a Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí a člen Podvýboru pro energetiku a dopravu Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu, Podvýboru pro regiony v transformaci Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky a Stálé komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury.

Senátní obvod číslo 26 je tvořen územím městské části Praha 2 bez katastrálních území Nové Město a Vyšehrad, území městské části Praha 3, část městské části Praha 10, tvořenou částí katastrálního území Vinohrady ležící na území městské části a část území Praha 9 a katastrální území Hrdlořezy, Hloubětín a část území Malešice, ležící na území městské části Praha 9. 

Senátní volební obvod č. 29 - Litoměřice

 • současný senátor: Ladislav Chlupáč (ODS)

Senátorem v Litoměřicích je od roku 2018 Ladislav Chlupáč z ODS. V senátu působí jako místopředseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, člen Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova.

Litoměřický senátní volební obovd je tvořen východní částí okresu LItoměřice, ohraničené na západě obcemi Libochovany, Malé Žernoseky, Lhotka nad Labem, Vchynice, Jenčice, Třebenice, Vlastislav, severní částí okresu Kladno, ohraničenou obcemi Vraný, Vrbičany, Klobuky, Hořešovičky, Zichovec, Bílichov, Pozdeň, Plchov, Libovice, Tuřany, Studeněves, Slaný, Žižice, Velvary, Uhy

Senátní volební obvod č. 32 - Teplice

 • Současný senátor: Hynek Hanza (ODS)

Hynek Hanza z ODS se stal senátorem v doplňovacích volbách v roce 2020. Ty proběhly z důvodu nečekaného úmrtí Hanzova předchůdce, dlouholetého senátora a v té době i předsedy Senátu Jaroslava Kubery. V Senátu působí jako místopředseda Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí a jako člen Podvýboru pro regiony v transformaci Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

Senátní obvod je tvořen okresem Teplice.

Senátní obvod č. 35 - Jablonec nad Nisou

 • Současný senátor: Jaroslav Zeman (ODS)

Senátor Jaroslav Zeman zastupuje v horní komoře Parlamentu ČR Jablonec nad Nisou již druhé volební období. Je místopředsedou Mandátového a imunitního výboru a členem Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, Podvýboru Organizačního výboru pro státní vyznamenání, Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí a Stálé delegace Parlamentu České republiky do Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Volební obvod Jablonec nad Nisou je tvořen celým územím stejnojmenného okresu a částí okresu Semily ohraničené na západě obcemi Záhoří, Chuchelna, Radostná pod Kozákovem a Rovensko pod Troskami. 

Senátní obvod č. 38 - Mladá Boleslav

 • Současný senátor: Raduan Nwelati (ODS)

Mladou Boleslav zastupuje od roku 2018 v Senátu Raduan Nwelati z ODS. Ten Obvod získal zpět pro ODS poté, co zde dvanáct let působil senátor Jaromír Jermář z ČSSD. V Senátu působí jako Předseda Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí, vedoucí Stálé delegace Parlamentu České republiky do Parlamentního shromáždění Unie pro Středomoří a člen Výboru pro záležitosti Evropské unie, Podvýboru pro energetiku a dopravu Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu, Podvýboru pro zemědělství Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu, Podvýboru pro vnitřní bezpečnost a integrovaný záchranný systém (IZS) Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a Volební komise.

Volební obvod č. 38 tvoří celý okres Mladá Boleslav a západní část okresu Semily ohraničená obcemi Mírová pod Kozákovem, Karlovice, Hrubá Skála a Ktová.

Senátní obvod č. 41 - Benešov

 • Současný senátor: Zdeněk Hraba (STAN)

Za Benešov je v prvním funkčním období senátorem Zdeněk Hraba z hnutí STAN. V Senátu působí jako předseda Stálé komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury a člen Ústavně-právního výboru a Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku..

Volební obvod Benešov pak tvoří část okresu Benešov ohraničené z jihu obcemi Křečovice, Maršovice, Bystřice, Popovice, Postupice, Chotýšany, Struhařov, Třebešice, Litichovice, Divišov, Český Štěrnberk a obcí Divišov tvořenou částí Zdebuzeves a na východě obcemi Chocerady, Vodslivy, Choratice, Xaverov a Drahoňovice. K volebnímu obvodu pak patří i obce Průhonice a Jesenice v okrese Praha Západ a část okresu Praha-východ na severu ohraničená obcemi Šestajovice, Jirny a Horoušany.

Senátní obvod č. 44 - Chrudim

 • Současný senátor: Jan Tecl (ODS)

Od rokuk 2018 zastupuje Chrudimský senátní obvod Jan Tecl z ODS, který byl zvolen jako společný kandidát občanských demokratů, STAN a Starostů pro občany. V Senátu působí jako předseda Volební komise a člen Mandátového a imunitního výboru, Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice a Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky.

Obvod tvoří část okresu Chrudim ohraničená na východě obcemi Čankovice, Hrochův Týnec, Přestavlky, Zájezdec, Řestoky, Zaječice, Horka, Vrbatův Kostelec, Leštinka, Prosetín, Raná, POkřikov, Vojtěchov, Kladno, Dědová a Kameničky a jihovýchodní část okresu Havlíčkův Brod ohraničené obcemi Jeřišno, Víska, Maleč, Chotěboř, Čachotín, Horní Krupá, Knyk, Havlíčkův Brod, Hurtova Lhota, Okrouhlička, Kochánov, Úhořilka, Úsobí a Skorkov.

Senátní obvod č. 47 - Náchod

 • Současný senátor: Martin Červíček (ODS)

Senátorem za obvod Náchod je bývalý policejní prezident Martin Červíček, který byl poprvé zvolen za ODS v roce 2018. V Senátu působí jako předseda Podvýboru pro vnitřní bezpečnost a integrovaný záchranný systém (IZS) Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a člen Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. 

Senátní obvod tvoří část okresu Náchod ohraničená na severu obcemi Heřmánkovice, Hejmánkovice, Křinice, Police nad Metují, Žďár a Česká Metuje a severní částí okersu Hradec Králové ohraničené na jihu obcemi Hněvčeves, Benátky, Hořiněves, Sendražice, Lochenice, Skalice, Černilov, Divec, Blešno a Běleč nad Orlicí.

Senátní obvod č. 50 - Svitavy

 • Současný senátor: Michal Kortyš (ODS)

Obvod Svitavy zastupuje Michal Kortyš z ODS, kterému v roce 2024 vyprší jeho první funkční období. V horní komoře parlamentu působí jako místopředseda POdvýboru pro energetiku a dopravu  Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu a Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu.

Obvod tvoří část okresu Svitavy ohraničená na severozápadě obcemi Bohuňovice, Sedliště a Litomyšl a východní částí okresu Chrudim ohraničená na západě obcemi Chroustovice, Rosice, Chrast, Skuteč, Předhradí a Krouna a obcemi Stradouň, Vinary, Řepníky, Leština a Nové hrady z okresu Ústí nad Orlicí.

Senátní obvod č. 53 - Třebíč

 • Současná senátorka: Hana Žáková (STAN)

V roce 2024 skončí v obvodě Třebíč první volební období senátorky Zdeňky Žákové ze STAN. Ta je předsedkyní POdvýboru pro Energetiku a dopravu Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu a členka Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu, POdvýboru Organizačního výboru pro státní vyznamenání, Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí a Stálé komise Senátu pro práci Kanceláře Senátu.

Volební obvod je tvořen okresem Třebíč.

Senátní obvod č. 56 - Břeclav

 • Současný senátor: Rostislav Koštial (ODS)

Obvod Břeclav zastupuje v současnosti senátor Rostislav Koštial z ODS. Ten v roce 2024 dokončí své první volební období. V horní komoře působí jako předseda Stálé komise Senátu VODA - SUCHO, místopředseda Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova a člen Výboru pro hospodářství zemědělství a dopravu a jeho Podvýbor pro zemědělství.

Volební obvod je tvořen celým okresem Břeclav a jižní částí okresu Brno-venkov na severu ohraničná obcemi Cvrčovice, Pohořelice, Přibice a Vranovice a na západě obcí Vlasatice.

Senátní obvod č. 59 - Brno-město

 • Současný senátor: Mikuláš Bek (STAN)

Současný senátor Mikuláš Bek (STAN) byl v roce 2018 zvolen do horní komory poprvé se širokou podporou (Zelení, ODS, STAN a TOP 09). V současnosti v senátu působí pouze jako řadový senátor.

Volební obvod tvoří městské části Brno-střed, Kohoutovice, Nový Lískovec, Starý Lískovec a Bosonohy.

Senátní volební obvod č. 62 - Prostějov

 • Současná senátorka: Jitka Chalánková (Nezávislá)

V Prostějově se v posledních volbách měnila senátorka a obvod začala zastupovat nezávislá Jitka Chalánková, která následně vstoupila do senátorského klubu ODS a TOP 09.. Ta v horní komoře působí jako Předsedkyně Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku, místopředsedkyně Stálé komise Senátu pro práci Kanceláře Senátu a členka Ústavně-právního výboru a Stálé delegace Parlamentu České republiky do Středoevropské iniciativy.

Obvod je tvořený okresem Prostějov a západní částí okresu Přerov ohraničenou obcemi Brodek u Přerova, Rokytnice a Troubky.

Senátní volební obvod č. 65 - Šumperk

 • Současný senátor: Mirek Adámek (ANO)

Senátorem za obvod Šumperk je od roku 2018 Mirek Adámek z hnutí ANO. V horní komoře působí jako místopředseda Ústavně-právního výboru a člen Podvýboru Organizačního výboru pro státní vyznamenání, Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova a Stálé komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury v neposlední řadě je pak jedním z Ověřovatelů Senátu.

Volební obvod tvoří část okresu Šumperk na jihu ohraničená obcemi Kamenná, Rohle, Lesnice, Postřelmov, Rovensko, Svébohov, Jedlí a Štíty a okresem Jeseník.

Senátní volební obvod č. 68 - Opava

 • Současný senátor: Herbert Pavera (STAN)

Opavu v Senátu od roku 2018 zastupuje Herbert Pavera z hnutí STAN. Ve volbách se ovšem dočkal podpory i od ODS a TOP 09. V Senátu působí jako místopředseda Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu a člen Podvýboru pro regiony v Transformaci Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

Senátní volební obvod je tvořený částí okresu Opava na západě ohraničené obcemi Opava, Slavkov, Štáblovice, Mikolajice, Melč, Moravice, Radkov a Vítkov a na východě obcemi Píšť, Zádava, Bohuslavice, Dolní Benešov a Háj ve Slezsku.

Senátní volební obvod č. 71 - Ostrava-město

 • Současný senátor: Leopold Sulovský (Ostravak)

Představitelem obvodu č. 71 je již od roku 2012 Leopold Sulovský z hnutí Ostravak, který se v Senátu stal členem klubu Starostů a nezávislých. V horní komoře působí jako místopředseda Mandátového a imunitního výboru a člen Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu a Podvýboru pro sport Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

Obvod tvoří městské obvody Ostrava-Jih, Proskovice a Polanka nad Odrou.

Senátní volební obvod č. 74 - Karviná

 • Současný senátor: Petr Vícha (ČSSD)

Petr Vícha je senátorem za obvod Karviná je již od roku 2006 sociální demokrat Petr Vícha. Ten je prvním místopředsedou společného senátorského klubu ANO a ČSSD. Zároveň je předsedou Mandátového a imunitního výboru a členem Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí a Podvýboru pro regiony v transformaci Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. V neposlední řadě je pak jedním z Ověřovatelů Senátu.

Volební obvod je tvořený obcemi Dolní Lutyně, Bohumín, Rychvald, Petřvald a Havířov v okrese Karviná. 

Senátní volební obvod č. 77 - Vsetín

 • Současný senátor: Jiří Čunek (KDU-ČSL)

Vsetínským senátorem je od roku 2006 lidovec Jiří Čunek. Ten v současnosti působí jako místopředseda Výboru pro záležitosti Evropské unie a člen Podvýboru pro energetiku a dopravu Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu, Podvýbor pro rodinu Výboru pro sociální politiku a je jedním z Ověřovatelů Senátu.

Volební obvod tvoří část okresu Vsetín ohraničená na jihu obcemi Kateřinice, Ratiboř, Lhota u Vsetína, Ústí, Hovězí, Zděchov a Francova Lhota.

Senátní volební obvod č. 80 - Zlín

 • Současný senátor: Patrik Kunčar (KDU-ČSL)

Zlín v Senátu již od mimořádných voleb v roce 2016 zastupuje Patrik Kunčar z KDU-ČSL. Ten v současnosti působí jako místopředseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí a jako řadový člen Stálé delegace Parlamentu České republiky do Parlamentního shromáždění NATO a je jedním z Ověřovatelů Senátu.

Volební obvod tvoří jih okresu Zlín ohraničená na severu obcemi Tlumačov, Otrokovice, Tečovice, Oldřichovice, Karlovice, Lhota, Bohuslavice u Zlína, Březnice, Březůvky, Provodov, Horní Lhota, Slopné, Loučka, Haluzice, Vlachovice, Brumov-Bylnice a severní část okresu Uherské hranice ohraničená z jihu obcemi Lopeník, Bánov, Uherský Brod, Drslavice, Hradčovice, Nedachlebice, Bílovice, Topolná, Babice, Sušice, Traplice a Jankovice.

Video  Průvodce senátními volbami  - Videohub
Video se připravuje ...

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa