Sobota 31. říjen 2020
Svátek slaví Štěpánka, zítra Felix
Oblačno, déšť 13°C

Přehledně: Co je Čechům od středy zakázáno? Zavřené nejen hospody a pozor na pokuty

Autor: simao, red - 
14. října 2020
05:01

Česko se probudilo do dne, kdy se opět zpřísnila opatření kvůli boji proti koronaviru. I když premiér Andrej Babiš (ANO) v minulosti tvrdil, že plošná opatření nebudou nutná, jsou tu - a výrazně přísná. Zavírají se restaurace, hospody a bary, omezuje se shromažďování osob na veřejnosti. V platnosti pak zůstávají další omezení, která byla vyhlášena od pátku a pondělí. Na co si tedy dát pozor, aby člověk nepřišel do maléru?

Ministr zravotnictví Roman Prymula (56, za ANO) společně s premiérem Andrejem Babišem (66, ANO) i vicepremiérem Janem Hamáčkem (41, ČSSD) varovali, že Česko má jen jeden pokus, jak se vypořádat s rostoucí epidemií koronaviru.

„Kdybychom neudělali nic, tak nám hrozí nekontrolovatelné šíření viru,“ komentoval situaci Hamáček. A doporučil lidem, aby chodili jen do práce a na nákup. Vládní kabinet už také slíbil kompenzace pro hospodské a další provozovatele dotčených služeb a zařízení. Jak to ale přesně bude, není jisté.

Varování před postihy

Jisté je však to, že si lidé musí dávat pozor na dodržování restrikcí. Ostatně i policejní prezident Jan Švejdar Čechy v úterý před začátkem platnosti nových nařízení vlády varoval: „Nepříznivý vývoj šíření nákazy a s ním spojené zpřísnění mimořádných opatření přináší i potřebu důraznějšího přístupu při kontrole jejich dodržování. Přestože drtivá většina občanů nařízení dodržuje, existuje část osob, která je stále odmítá akceptovat. Situace je mimořádně vážná a takové jednání policisté již nemohou tolerovat.“

Přijdou proto postihy. „V každém takovém případě budou postupovat důsledně, prostor pro domlouvání už nemáme. Děkuji všem občanům, kteří se chovají odpovědně a pomáhají nám tak tuto těžkou dobu překlenout,“ vzkázal Švejdar na twitteru.

Uzavření restaurací a barů

Dočasně musí své provozovny zavřít provozovatelé restaurací, barů a klubů. Jediná možnost jak si něco objednat bude prostřednictvím výdejového okénka. To ale bude otevřeno jen do 20. hodiny. Opatření platí do konce nouzového stavu, 3. listopadu.

Bez alkoholu na veřejnosti

Dalším nařízením je úplný zákaz pití alkoholu na veřejně dostupných místech. To znamená, že pivo si dáte fakticky už jen doma. Toto opatření platí do konce nouzového stavu, 3. listopadu.

Omezení shromažďování

Toto nařízení stanovuje, že se najednou může shromáždit jen 6 osob. Toto opatření platí do konce nouzového stavu, 3. listopadu.

Roušky na zastávkách

Povinnost nosit zakrytá ústa a nos se rozšiřuje na zástavky veřejné dopravy. Tedy na nástupiště, čekárny a přístřešky. I toto opatření, které vstoupilo v platnost již v úterý, platí do konce nouzového stavu 3. listopadu.

Školy přecházejí na distanční výuku

Vzdělávání na dálku se bude týkat všech žáků, tedy i těch na prvních stupních, kde zatím probíhala výuka normálně. Zrušené jsou i školní družiny nebo praktická výuka na středních školách, která měla dosud výjimku. Zatím beze změn zůstává provoz mateřských školek. Platí do 1. listopadu.

Jenže zatímco ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) tvrdil, že se první stupeň škol znovu otevře právě 1. listopadu, ministr školství Robert Plaga (ANO) v úterý večer uvedl, že otevření není jisté. A při špatném epidemiologickém vývoji ho čeká doklad.

Zavřené posilovny, bazény, muzea i galerie

Od pátku jsou zavřeny všechny posilovny, fitness centra, vnitřní bazény, koupaliště a zoologické zahrady. V hotelech a dalších zařízeních je zakázaný wellness.

Nakupovat lze maximálně po dvou lidech. Mezi dalšími zákazníky je nutný odstup nejvýše dva metry. Kvůli shlukování lidí byli provozovatelé obchodních center nuceni vypnout bezdrátové připojení k internetu - wi-fi.

Od pondělí jsou zavřená divadla a kina, ale také muzea či galerie. Zákaz se týká také hradů, zámků a dalších památek.  Opatření se týká i hvězdáren a planetárií. Zakázané jsou poutě, představení cirkusů a varieté, dále kongresy a veletrhy.

V oblasti sportu jsou zrušeny volnočasové i profesionální aktivity sportovců. To se týká například i první fotbalové ligy a hokejové extraligy. Výjimkou jsou mezistátní utkání a akce, které by se měly odehrát bez diváků.

V nemocnicích a domovech důchodců jsou zakázány návštěvy. Výjimku mají pouze návštěvy nezletilých pacientů a partneři u porodu. Navštívit lze i osobu s omezenou svéprávností, nebo osobu v terminálním stadiu nevyléčitelného onemocnění. V hospicech a dalších sociálních zařízeních můžete mimo jiné i k lidem, jejichž psychický stav či sociální situace to vyžaduje, nebo za umírajícími příbuznými.

Úřady budou pro veřejnost otevřené jen 2 dny v týdnu vždy na 5 hodin. Nově se může náboženských akcí účastnit pouze 10 lidí. Na 30 účastníků jsou omezeny svatby a pohřby (což začne platit od 19. října).

Video Zavřené restaurace i školy: Vláda po šestihodinovém jednání oznámila rázná opatření - abl

Hanka Smrckova ( 19. října 2020 20:12 )

Presne....

Hanka Smrckova ( 19. října 2020 20:10 )

No to jste mel mozna opustit pred dovolenou..

Hanka Smrckova ( 19. října 2020 20:09 )

Rousky maji byt dobrovolne, ale to by mezi nami nesmeli byt bezohledni chytraci...a o dodrzovani jakychkoliv pravidel nemluvim, v obchode se na vas lepi ze vsech stran vsichni spechajici nedockavci....mam obavy z pandemie ale jeste vetsi ze vsech chytrych a dokonalych kteri vsemu rozumi, tak hlavne ze byli na dovce za hranicema a vsem nam to ukazali jak umi zit na ,, urovni,,

tomik007 ( 17. října 2020 20:48 )

Najprve odstranil oneho Madiara - a teraz sa vrhol aj na Cehuny

mobby ( 16. října 2020 00:27 )

Nemohou být dobrovolné, plno lidí by ji nenosilo, tak k čemu by to bylo? Někteří lidé dokonce nedodržují domácí karanténu a jdou klidně ven mezi lidi. Když potkáte někoho, kdo je pozitivní, což může být kde kdo a máte oba roušku, tak máte šanci, že se nenakazíte a nebo chytnete menší nálož viru, než bez roušky a to znamená lehčí průběh nemoci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud