Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

„Vždyť my už jsme jak muslimské ženy!“ Prymula u Jílkové hájil roušky i tvrdá opatření

Autor: Jakub Veinlich, ČTK - 
21. května 2020
22:22

Roušky mají podle epidemiologa Romana Prymuly ve vnitřních prostorách stále smysl. Náměstek ministra zdravotnictví a patrně budoucí vládní zmocněnec v pořadu Máto slovo v ČT hájil nošení roušek a věří, že se život v Česku vrací k normálu. Chytrá karanténa podle Prymuly funguje, lidem vzkázal, že se nemají bát, i když „určitá poměrně významná nejistota“ ohledně toho, co bude dál, přetrvává.

Roman Prymula v České televizi hájil nošení roušek, které bude i přes rozvolňování restrikcí potřebné nosit ve vnitřních prostorách. Což bude podle náměstka ještě nějakou dobu nutné. 

„Dojde k rozvolnění ve venkovním prostředí a v tom vnitřním si je zatím ponecháváme, protože si myslím, že to není úplně bolestivé opatření, že chrání skutečně, a na to je celá řada studií, okolí proti tomu, když vydechujeme aerosol nebo kapénky. Ty roušky, kdybychom je měli izolovaně, tak samozřejmě ta rouška nás nechrání osobně, ale tím, že je máme všichni, tak se chráníme navzájem,“ uvedl v ČT v pořadu Máte slovo u Michaely Jílkové 

„Roušky se mají nosit po dobu, kdy dojde ke stabilizaci procesu, kdy to ale bude, to nikdo není schopen nyní predikovat,“ podotkl Prymula. 

„Chápete, pane profesore, podívejte, my tady s paní místopředsedkyní Richterovou (Olga Richterová, poslankyně Pirátů - pozn. red.), vždyť my už jsme jak muslimské ženy. Já nevím jak vy, ale já když náhodou si před někým, vím, že to musí být důvěrný člověk, odhalím roušku, já už, viďte, úplně člověk se cítí...,“ reagovala na něj moderátorka Michaela Jílková.

Imunolog: Koronavirus není zabiják

Imunolog Karel Drbal z Přírodovědecké fakulty UK během debaty uvedl: „Je pravda, že každá virová infekce má nějaké ztráty, to je naprosto přirozené a nemusí to být pandemie. My musíme vždy srovnávat ta data, která procházejí normálně tou populací a bez takovéhoto viru, a co se stane s tím, co následuje v případě takové krize. A když to srovnáme, tak ta data nejsou katastrofická.“

„Ten virus je velmi nakažlivý a velmi odolný. Neexistuje způsob, jak ho eliminovat. O to se snaží některé ostrovní státy, jako Nový Zéland a Tchaj-wan, ale i tam vlastně bude přicházet znovu a znovu. Jediný způsob, jak se s tím virem dlouhodobě vypořádat, je skutečně ho přijmout do té populace a být jím prostoupen. Použilo se slovo promoření, ono to zní špatně, že je to vlastně mor, ale to slovo je špatně zvolené, špatně zní emočně, ale skutečně tím důležitým efektem je, že se s tím virem, ale v nízké dávce, setká každý občan. Ten virus není zákeřný, není to zabiják,“ podotkl.

Lék už v dohledné době? 

Zdeněk Hostomský, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, v pořadu Máte slovo vyslovil také naději, že by se lék na boj s koronavirem mohl objevit už v dohledné době. S jeho vývojem by to mělo jít lépe než s vývojem a vakcíny. „Lék bude daleko dřív, vakcína je problematická záležitost. Remdesivir vypadá nadějně,“  je přesvědčený.

Prymula: Populace by se měla přestat bát

Podle Drbala virus už poměrně dobře známe. Prymula oponoval: „Já si myslím, že ona ta pravda není úplně černobílá, o tom viru úplně všechno nevíme, protože se chová ne úplně standardně, jaká bude sezónnost, nebo nebude, jestli bude další vlna, nebo nikoli. Určitá poměrně významná nejistota panuje. Ale rozhodně by se ta populace měla přestat bát. My se k tomu stavíme racionálně.“

Prymula spolu s tím hájil i tvrdá opatření, která se dál rozvolňují. „To, co se stalo v první vlně, tak celý svět buď okamžitě, nebo s nějakou prodlevou nasadil velmi restriktivní opatření, aby se ta epidemie zastavila. A myslím si, že to bylo správně. Startujeme poměrně normální život už, ale stále některá opatření dodržovat budeme, protože proč se zbytečně exponovat (...) My už nebudeme dělat nějaká plošná opatření, ale chceme vychytávat v populaci ty rizikové jedince, kteří jsou infekční a kteří budou šířit tu nákazu dál. A to když se nám podaří, tak nemusíme nic zavírat a nikoho nutit,“ dodal Prymula. 

Rizikové klimatizace a roušky v bazénech

Velkým problémem  se může stát především během letních parných dnů klimatizace, kde může vir podle Prymuly přežít až tři hodiny. I proto v některých státech odpojily klimatizace z provozu. A podle Prymuly by tedy stálo za to, aby se během horkých dní, které mohou přijít, posílila například hromadná doprava. 

„Možná to bude chtít autobusovou dopravu zhustit, protože bez té klimatizace to nebude jednoduché,“ připustil další možnou komplikaci ministerský náměstek.

Už od pondělí budou smět lidé za určitých podmínek vyrazit také do plaveckých bazénů. Rouška sice nebude nutná při plavání, po vylezení z vody už by ji ale měl opět každý nasadit. A právě to kritizují provozovatelé bazénů. A vypadá to, že oprávněně.  „Mělo by dojít k přehodnocení některých opatření, protože ne všechna se zdají být logická,“ připustil možné změny v některých pravidlech Prymula.

Prymulův přesun

Na konci května přitom Roman Prymula skončí na ministerstvu zdravotnictví jako náměstek Adama Vojtěcha

Od června by se pak měl stát vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Kancelář by měl mít na Úřadu vlády. A premiér Andrej Babiš odmítá, že by šlo o nějakou trafiku. Prymula prý bude brát navíc i menší plat, než má teď, coby náměstek. 

„Pan Prymula má už dávno nabídky ze soukromého sektoru. Je dobře, že zůstane ve státním sektoru. Nikomu nedávám trafiky, nejsem tradiční demokratická strana,“ řekl ve čtvrtek Babiš novinářům při návštěvě porodnice U Apolináře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Také Vojtěch má však podle Babišových slov jeho plnou podporu, práci podle něj odvádí dobře.

Jisté dvojkolejnosti ve směřování zdravotnictví se Babiš neobává. „Pan Prymula a pan ministr budou spolupracovat, na to dohlédnu,“ dodal s tím, že Prymuly se bude ptát na různé názory. Nevadí mu ani, že Prymula nemá bezpečnostní prověrku. Podle premiéra není jasné, že ji ještě získá, ale na Úřadě vlády ČR ji nepotřebuje.

Nové místo a dvojkolejnost ve zdravotnictví ale kritizují i ostatní politici. Včetně vicepremiéra a šéfa koaliční ČSSD Jana Hamáčka

„Na vládě o tom budeme určitě ještě mluvit, bude mě zajímat, proč vytvářet novou funkci a jaká by měla být náplň práce nového zmocněnce,“ napsal Blesk Zprávám Hamáček ve čtvrtek. V pondělí má přitom o novém postu pro Prymulu jednat vláda. 

Prymula je v současné době především hlavní epidemiolog. Na popud premiéra Babiše vláda během koronavirové krize změnila status Ústředního krizového štábu, aby se mohl stát právě Prymula jeho šéfem. Do té doby toto křeslo přitom patřilo buď ministrovi obrany, nebo vnitra. Po té, co se stal šéfem štábu Hamáček, Prymula dostal na starosti projekt Chytré karantény. 

Z ministerstva zdravotnictví Roman Prymula odchází v době, kdy některým prý vadí jeho vysoká popularita. Premiér Babiš přiznal velké rozpory mezi Prymulou a ministrem Vojtěchem. Náměstek Prymula navíc do teď nezískal od NBÚ bezpečnostní prověrku, což označoval za účelový krok právě kvůli obavám z jeho rostoucí popularity. 

Video  Roman Prymula ke startu chytré karantény  - abl
Video se připravuje ...

iFender ( 22. května 2020 17:26 )

Me se ten porad libi,alespon se tam zhada a neni to nuda.Ovsem to ze se p.Jilkova s ostatnimi zenami srovnavala s muslimskymi zenami to je az hnus.Pani Jilkova nema poneti co musi takova muslimska zena treba v Pakistanu vytrpet za cela zivot.To srovnani je ubohe a poprve me pani Jilkova nasr@l@.

poooresh ( 22. května 2020 16:55 )

Ja bych rekl, ze je to obycejna blba py-ca.

bullshit ( 22. května 2020 12:27 )

Ke Tvé radosti projde 30% největší lhář, slibotechna a podvodník. Kalous už tam není Máro mnoho let, mohl by jsi se toho už konečně všimnout...

avina ( 22. května 2020 12:07 )

Jílková si nevšimla-nebo neměla odvahu napomenout oba řečnky-roušky nezakrývají nos!Dokonce jednomu pusu-vousy! Kritizují vládu,ale neumí nosit roušky. Jílková udává tón debaty,komediantka.

Pendrek ( 22. května 2020 12:00 )

Sami jste si roušky našili!! A ještě jste si na ně měli vyšít ANO, BUDE hůř!
Národe Český

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa