Čtvrtek 3. prosinec 2020
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zataženo, sněžení 0°C

Velký přehled: Pecková vystřídala Jermanovou. A na Vysočině vládne Schrek z ODS

 • Autor: simao,ČTK,sab,jn - 
  Aktualizováno -
  18. 11. 2020
  10:25
  5. 10. 2020
  05:00

  Povolební vyjednávání v krajích finišují. Zatímco ve volební den se ANO radovala, kde všude bodovalo, další dny se ve většině regionů dostalo na druhou kolej. A do popřetí se dostali například mimo jiné kandidáti z ODS. Podívejte se na přehled kraj po kraji.

  Novým hejtmanem Kraje Vysočina se stal lídr ODS a Starostů pro občany Vítězslav Schrek. Na Plzeňsku je po měsíci jednání jasno o koalici STAN, Pirátů s ODS a TOP 09, hejtmankou má být poslankyně Ilona Mauritzová (ODS). Novým hejtmanem Jihočeského kraje se stal exministr Martin Kuba (ODS), Královéhradecký kraj povede Martin Červíček (ODS), Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), bude vládnout znovu.

  Naopak končí Jiří Čunek (KDU-ČSL), Zlínský kraj povede povede Radim Holiš (ANO). Jaroslavu Pokornou Jermanovou nahradila ve vedení Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). V Olomouckém kraji bylo vítězné ANO vyšachováno, koaliční dohodu podepsali Piráti se STAN, Spojenci a ODS.

  A skončil i jediný komunistický hejtman Oldřich Bubeníček. KSČM v Ústeckém kraji ve volbách pohořela, koalici tady uzavřelo vítězné ANO s ODS a Spojenci pro kraj, hejtmanem se stal Jan Schiller (ANO). Kde všude skončí Babišovo hnutí v opozici? Zřejmě i v Karlovarském kraji. Tamní koalice ODS a KDU-ČSL s ním přerušila jednání.

  Krajské volby
  Konečné výsledky voleb v ČR
  Obnovit výsledky
  ANO
  178
  21,83 %
  604 441 hlasů
  Piráti
  91
  12,03 %
  333 153 hlasů
  ODS
  53
  6,97 %
  192 946 hlasů
  STAN
  40
  6,05 %
  167 459 hlasů
  SPD
  35
  6,14 %
  169 978 hlasů
  Sečteno 100 %
  Účast 38 %

 • 1.Liberecký kraj

  Liberecký kraj ovládli Starostové pro Liberecký kraj se ziskem 38,57 %, je tak jasné, že hejtmanem bude dál Martin Půta (SLK).

  Podle dohody s Piráty a ODS budou mít Starostové, kteří s drtivým náskokem volby v Libereckém kraji vyhráli, v radě většinu pěti míst. Piráti a ODS budou mít po dvou mandátech. Strany podepsaly 28. října koaliční smlouvu. Pro Půtu nakonec 3. listopadu hlasovalo 30 ze 44 přítomných zastupitelů.

  Třetí vítězství v řadě

  Starostové volby v Libereckém kraji vyhráli potřetí v řadě. Hlas jim dalo 38,57 procenta voličů a získali 22 mandátů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO, jež má deset křesel a Piráti a ODS po pěti. Do zastupitelstva se dostala ještě SPD, má tři mandáty. K většině by Starostům stačilo spojit se s jednou z dalších úspěšných stran, taková koalice by ale podle Půty byla příliš křehká.

  Ve spojení s ODS a Piráty budou mít Starostové pohodlnou většinu 32 mandátů. Stejnou sílu by měla koalice s ANO, přednost ale dostaly dvě menší strany. Koalice ale podle Půty počítá s tím, že bude s ANO spolupracovat. Lídryni kandidátky a bývalé náměstkyni pro ekonomiku Jitce Volfové hejtman nabídl místo předsedkyně finančního výboru. „Myslím, že kontinuita v rozhodování a řízení ekonomiky je tady docela racionální, asi můžu říct, že tu nabídku přijala,“ řekl Půta.

  Složení zastupitelstva Libereckého kraje po krajských volbách 2020Složení zastupitelstva Libereckého kraje po krajských volbách 2020 | Blesk

 • 2.Plzeňský kraj

  ANO skončí mimo hru v Plzeňském kraji. Na koalici se dohodli ODS (s podporou TOP 09) se STAN a Piráty. S ANO tato uskuení jednat nechtěla.

  ANO, které do voleb vedl Roman Zazrycký, získalo 12 mandátů, ODS 11, STAN a Piráti po sedmi. Dohromady jich však mají 14, domluvili se totiž na povolebním postupu.

  Nabídka hejtmanského křesla pro ODS

  Koaliční smlouvu mají podepsat ve středu. Ve 45členném zastupitelstvu budou mít 25 křesel. Po jednání jsme se přiblížili hranici stoprocentní jistoty, řekl bývalý hejtman, lídr a vyjednavač za STAN Josef Bernard. STAN s Piráty budou mít čtyři z devíti křesel radních, ODS a TOP 09 bude mít v radě pět míst včetně hejtmana.

  „Také personálie už jsou definitivní,“ uvedl Bernard. Hejtmankou bude Ilona Mauritzová, jednička krajské kandidátky ODS a poslankyně. Má mít v gesci zdravotnictví. Bernard bude jejím prvním náměstkem, jenž bude mít na starosti regionální rozvoj a životní prostředí a fondy EU. STAN získá náměstka pro dopravu, Piráti sociální věci a digitalizaci. ODS a TOP 09 bude mít také náměstka pro ekonomiku, radního pro školství a sport, radního pro kulturu a pátou oblastí bude turistika a podnikání.

  ANO odmítli

  „ANO nám předložilo návrh, kdy jako vítěz voleb trvá na pozici hejtmana. My jsme řekli, že to není v souladu se základní vyjednávací strategií naší koalice ODS a TOP 09. A proto další jednání s ANO pokračovat nebudou,“ vzkázal poslanec a hlavní vyjednavač za ODS Martin Baxa.

  Zpoždění ve vyjednávání

  Více než týdenní zpoždění ve vyjednáváné nové koalice způsobil koronavirus, jímž se nakazil jeden vyjednavač z TOP 09.

  Složení zastupitelstva Plzeňského kraje po krajských volbách 2020Složení zastupitelstva Plzeňského kraje po krajských volbách 2020 | Blesk

   

 • 3.Jihočeský kraj

  ANO vyhrálo volby i v jižních Čechách. Ty však povede koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a Jihočeši 2012. Hejtmanem se stal exministr průmyslu a obchodu ve vládě Petra Nečase Martin Kuba (ODS), prvním náměstkem lídr lidovců František Talíř. V radě by měla mít ODS tři křesla, stejně jako ČSSD a KDU-ČSL s TOP 09, Jihočeši dvě.

  V 55členném zastupitelstvu budou mít 29 mandátů. Koaliční smlouva byla podepsána v pátek 16. října. 

  Do opozice ANO a Piráti

  „Shodli jsme se na tom, že bychom v tomhle uskupení velmi rádi dali dohromady funkční koalici pro Jihočeský kraj. Jsme přesvědčeni, že může se stranickými programy velmi dobře fungovat a je složená ze stran a subjektů, které mají určité zkušenosti s politikou a jsou schopny spolu spolupracovat,“ řekl novinářům Kuba v průběhu jednání o nové koalici.

  Do opozice vedle ANO míří i Piráti a STAN. ANO má 12 zastupitelů, Piráti 9, Starostové 4.

  Složení zastupitelstva Jihočeského kraje po krajských volbách 2020Složení zastupitelstva Jihočeského kraje po krajských volbách 2020 | Blesk

 • 4.Středočeský kraj

  Jedním z krajů, kde ANO nevyhrálo, je Středočeský kraj. Znamená to konec hejtmanky Pokorné Jaroslavy Jermanové. „Paní hejtmanka je tvrdohlavá, ona je svá. Já jsem jí na začátku řekl, aby neusilovala o hejtmana,“ řekl v pořadu Ptám se, pane premiére Andrej Babiš (ANO) o Jermanové, která dle něj „za každou cenu chtěla být hejtmanka“. „Vzala si tam kolem sebe divný lidi a zkrátka dopadlo to, jak to dopadlo,“ dodal.

  Pecková novou hejtmankou

  Pořážka ANO další strany a hnutí potěšila, navíc vybudila i k uzavření široké koalice. Tou se stala čtveřice STAN, ODS, Piráti a Spojenci pro Středočeský kraj, které vede TOP 09. Seskupení má hned 50 křesel z 65. Hejtmankou zvolili zastupitelé starostku Mnichovic Petru Peckovou (STAN), jejím prvním náměstkem Martin Kupka (ODS).

  Pecková neměla protikandidáta. Podpořilo ji 50 z 65 zastupitelů, tedy cel