Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Babiš kvůli Orbánovi „promrskal“ maďarštinu. Okamura řeší Sorose i neziskovky

Autor: ČTK, Mii - 
9. dubna 2018
14:20

Suverénní vítězství, které svědčí o tom, že Maďaři si přejí pokračovat v tom kurzu, který nastavila minulá vláda. Tak komentuje většina evropských lídrů i českých stran vítězství maďarského premiéra Viktora Orbána a jeho strany Fidesz v tamních parlamentních volbách. Komentátoři Orbánův úspěch přičítají neschopnosti maďarské opozice přilákat voliče a jeho populistickým snahám, které výrazně akcentují migrační krizi. Český premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) vystřihl svému protějšku gratulaci v maďarštině.

Konzervativní strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána obhájila v nedělních parlamentních volbách ústavní většinu mandátů. Po sečtení 99 procent hlasů má v koalici s křesťanskými demokraty 134 křesel ze 199, což je těsně nad hranicí dvoutřetinové většiny. Podle pozorovatelů OBSE byla základní práva celkově respektována, nicméně podmínky pro opozici nebyly rovné.

Ústavní většina, kterou společně s křesťanskými demokraty Orbánova strana Fidesz získala, se stala častým tématem gratulací, které na konto maďarského premiéra v pondělí zaznívaly. V evropském prostředí je podobný úspěch poměrně unikátní.

Mezi časnými gratulanty se proto objevil i český premiér v demisi Andrej Babiš. Orbánovo vítězství označil za přesvědčivé. „Těším se na další spolupráci s budoucí novou vládou ve visegrádské skupině, v rámci EU i na bilaterální úrovni,“ napsal na Twitteru. Na sociální síti ke gratulaci v češtině připojil i maďarské blahopřání.

Přidaly se i další české politické strany. „Vítězi je třeba poblahopřát, je to velmi silný mandát. Pro Viktora Orbána to představuje i velkou odpovědnost do budoucna. Osobně se domnívám, že má díky takto silnému mandátu příležitost zklidnit emoce po vypjaté volební kampani. Silný mandát je také šancí ukázat, že Maďarsko bude konstruktivně působit jak ve střední Evropě, tak v rámci EU,“ napsal šéf ČSSD Jan Hamáček. Ocenil i skutečnost, že radikálně nacionalistické Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) nedosáhlo na výsledek, který mu slibovaly průzkumy.

Orbánovi a jeho straně Fidesz gratuloval i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Těším se na další spolupráci v rámci Evropské lidové strany, v níž KDU-ČSL sdílí s Fidesz řadu názorů, například pokud jde o odmítání povinných migračních kvót a jejich spojování s čerpáním evropských fondů, nutnost řešit problém migrace primárně mimo Evropskou unii či obranu hodnot evropské křesťanské civilizace a národní kultury,“ uvedl.

Vyložené nadšení neskrýval z Orbánova vítězství předseda SPD Tomio Okamura. „Drtivé vítězství strany, která brání národní hodnoty a bojuje s nelegální migrací, je dané nejen dobrou a správnou prací pro vlastní národ a zemi, ale měli bychom si uvědomit, že za úspěchem je i to, že se maďarské vládě daří potlačovat protinárodní propagandu řízenou z USA a Bruselu a z takzvaných neziskovek řízených manipulátory, jako je spekulant (George) Soros,“ řekl český bojovník proti migraci. Sorose považuje za jednoho z hlavních strůjců migranční krize.

Proti antisorosovskému rozpoložení maďarské vlády proběhl loni v Budapešti protest:

„Je třeba říci, že to je úctyhodný výsledek, kterého premiér Orbán už potřetí za sebou v maďarských parlamentních volbách dosáhl,“ řekl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Podle něj straně Fidesz k získání ústavní většiny v parlamentu pomohla dobrá hospodářská situace, populistická kampaň i rozdrobená levicová opozice bez výrazných lídrů.

Předseda STAN Petr Gazdík vyjádřil určité pochybnosti nad trendem, který panuje ve střední Evropě. „Viktor Orbán zpochybňuje koncept liberální demokracie, takže ústavní většina není asi dobrý signál. Ale taková je vůle maďarských voličů. Jen se mi zdá, že ve střední Evropě sílí poptávka po vládách silné ruky, i za cenu ztráty částí občanských svobod,“ napsal.

Odmítač migrace Wilders gratuloval mezi prvními

Gratulace zazněly i z dalších evropských zemí. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se těší na spolupráci s novou maďarskou vládou při řešení „řady společných výzev, kterým budeme v příštích měsících čelit“.

Německá kancléřka Angela Merkelová Orbánovi sdělila, že Maďarsko se může na Německo spolehnout jako na dobrého partnera. Orbánovi k úspěchu blahopřál i německý ministr vnitra a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer.

Jednu z nejranějších reakcí poskytl předseda polské vlády Mateusz Morawiecki. Vedení obou zemí v posledních letech Evropská komise kritizuje kvůli autokratickému způsobu vládnutí a silnému protiimigračnímu postoji. „Blahopřeji premiérovi Viktoru Orbánovi k třetímu vítězství v parlamentních volbách v řadě. Cesta k reformám nikdy není snadná. Podpora většiny společnosti ale ukazuje, že stojí zato takové úsilí vyvíjet,“ napsal Morawiecki na Twitteru.

„Drahý příteli, přijmi moje srdečné blahopřání k vítězství v parlamentních volbách. Maďarští voliči znovu vybrali skutečného vůdce, který ukázal, že je oddaný užitečné práci a odhodlaný zajistit jim klidnou a prosperující budoucnost,“ vzkázal Orbánovi srbský prezident Aleksandar Vučić. „Těžká, ale správná“ rozhodnutí Orbána podle něj ukazují, jak „s moudrostí a bohatými zkušenostmi“ vést své občany vpřed.

Orbánovi gratuloval také známý nizozemský nacionalista Geert Wilders. „Blahopřeji Orbánovi k vynikajícímu výsledku. Zasloužené vítězství!“ tweetoval politik, který před časem vstoupil do povědomí evropské veřejnosti rozhodným protiislámským tažením.

„Špatná zpráva pro maďarskou společnost“

Velký prostor úspěchu Orbána věnoval polský opoziční list Gazeta Wyborcza(GW). „Orbánovo vítězství znamená zakonzervování jeho systému, který bude ovlivňovat celý region střední a východní Evropy a z něhož budou, stejně jako dosud, ve velkém čerpat rovněž populisté v Polsku, Česku či na Slovensku,“ napsal jeho komentátor, podle něhož je výmluvné, že mezi prvními gratuloval maďarskému lídrovi vedle polského premiéra Mateusze Morawieckého právě evropský xenofobní populista Geert Wilders.

Maďarští voliči podle polských médií vyslyšeli Orbánovo volání po zemi bezpečné před stále hrozícím přílivem migrantů a nepodléhající diktátu Bruselu. Komentátoři soudí, že lze čekat pokračování politiky, kterou sám Orbán nazval „neliberální demokracií“.

„Vítězství Fideszu po kampani postavené na polopravdách a lžích je špatnou zprávou pro maďarskou občanskou společnost,“ píše GW s tím, že Orbán slíbil další omezování nevládních organizací snažících se dohlížet na vládu.

Někteří komentátoři vidí za Orbánovým triumfem roztříštěnost maďarské opozice, které chybí jasný a charismatický lídr. „Doufám, že polská opozice a Poláci jsou podstatně rozumnější a vyvodí (z maďarského výsledku) odpovídající závěry,“ napsal bloger serveru liberte.pl Jacek Liberski.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Antonin Blaha ( 9. dubna 2018 19:05 )

 Gazdiku Vy mate bud vitr v hlave nebo zijete uplne odstrihly od realneho zivota,lide ho volili protoze tech ztrat obcanskych svobod rizenych z Bruselu meli uz dost a ne ze jim je Orban bere🤐!

egyptanka ( 9. dubna 2018 15:01 )

Vivat Orbán. Náš budoucí premiér bude pan Okamura.

santikxauz ( 9. dubna 2018 14:55 )

Orbán je nejlepší evropský premiér.

Zobrazit celou diskusi