Uprchlíci to dál zkoušejí: Přes hranice se propašovali sovětskou „Andulou“

Autor: dj, ČTK - 
18. 1. 2018
15:10

Na severovýchodě Maďarska policie tento týden zadržela jedenáct migrantů, kteří se do země dostali malým sovětským letadlem, v Česku přezdívaném „Andula“. Zvuk přistávajícího stroje zaslechl policista mimo službu a okamžitě kontaktoval své kolegy. Strážníkům se za pomoci psů a vrtulníku s termovizí podařilo zatknout všechny uprchlíky. Jednalo se o tři Afgánce a osm Vietnamců. Maďarsko, stejně jako Česko nebo Polsko, stále odmítá do země přijímat migranty.

Migranty do země dostali pašeráci na palubě letadla Antonov An-2, které bylo prvně sestrojené v roce 1946, krátce po roce 2000 se přestala úplně vyrábět. Jejich smělý pokus dostat se do Evropy jim ale zhatila maďarská policie. Všech 11 migrantů bylo zadrženo a za nelegální vstup do Maďarska budou deportováni zpátky domů.

Záběry z místa přistání:

Video Uprchlíci přiletěli do Maďarska. - Youtube/PoliceHungary
720p 360p

Policista mimo službu zavolal svým kolegům poté, co slyšel „tank nebo traktor s křídly“. Strážníci okamžitě přispěchali na místo a objevili prastaré letadlo. To podle všeho přiletělo z Ukrajiny. Letoun byl opuštěný a pašeráky se nepodařilo dopadnout.

„Andulu“ má v oblibě i Kim Čong-un

„Andula“ je 70 let starý typ lehkého jednomotorového dvouplošníku, který je známý svou spolehlivostí. Celou flotilu vlastní i severokorejský diktátor Kim Čong-un, o němž se dlouho proslýchalo, že je chce využít k nečekanému leteckému útoku. Letadlo je schopné vzlétnout i z nezpevněného povrchu, letět dozadu a zpomalit na rychlost 48 kilometrů za hodinu.

Kvóty mají pomoct s uprchlickou krizí

Kvóty se dostaly na přetřes i v Rakousku. Rozdělování uprchlíků na základě kvót není podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze vhodným prostředkem k řešení migrační krize. Řekl to v rozhovoru poskytnutém německé stanici ZDF. Kurz se po středečním setkání s kancléřkou Angelou Merkelovou dnes na závěr své dvoudenní cesty do Německa setkal s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem, informovala agentura DPA.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz s německým prezidentem Frankem-Walterem SteinmeieremRakouský kancléř Sebastian Kurz s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem | 

Rakouský kancléř je skeptický 

„Nenamlouvejme si, že tím vyřešíme migrační otázku,“ uvedl Kurz s odkazem na přerozdělování uprchlíků v rámci Evropské unie. Podle něj se v uplynulých letech podařilo na základě kvót rozdělit mezi země EU asi 30 000 žadatelů o azyl. „Tolik jich v roce 2015 do Evropy přišlo za 48 hodin,“ dodal. Řešením migračního problému je podle předsedy Rakouské lidové strany (ÖVP) důsledná ochrana vnějších hranic a pomoc lidem v zemích jejich původu.

„Není to tak, že by se bránily pouze některé členské státy, ale ani uprchlíci přece vůbec nejsou ochotni jít do zemí, jako je Bulharsko, Rumunsko nebo Polsko,“ vysvětlil svůj postoj konzervativní politik Kurz. „I kdybychom je tam dostali za použití policejní síly, za několik let by se zase vrátili do Německa, Rakouska nebo Švédska,“ dodal.

Merkelová vyzvala země k solidaritě

V rozhovoru poskytnutém německé televizní stanici Kurz rovněž odmítl kritiku své země. Přijala totiž podle něj na počet obyvatel více migrantů než Řecko či Itálie. Už ve středu rakouský kancléř po setkání s německou kancléřkou Merkelovou uvedl, že podle něj diskuse o kvótách na přerozdělování uprchlíků zabírá příliš mnoho prostoru. Merkelová vyjádřila přesvědčení, že by evropské země v otázce migrace měly být solidární.

Povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků odmítají především země takzvané visegrádské čtyřky, což je Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Kromě Slovenska zbylé tři země čelí kvůli kvótám žalobě Evropské komise u Soudního dvora EU.

Doporučujeme
snehulak ( 18. ledna 2018 17:29 )

Včera měl Drahouš svátek a zdenekk ani nepopřál . Jeho nicky se k tomu také nehlásili? To jsi fanoušek, Zdennnekkk ?

snehulak ( 18. ledna 2018 17:27 )

Za to nemůže Drahouš, ale Putin! Až napochoduje Želé, budou je k nám vozit zdarma Boeningem.

tomik007 ( 18. ledna 2018 16:32 )

LETET DOZADU - Blesku je uz uplne jedno co kam napise

gabreta ( 18. ledna 2018 16:28 )

"Merkelová vyzvala země k solidaritě" Tak s tím přišla dlouho! Solidaritu už dávno založil v Polsku Walesa !!

sores ( 18. ledna 2018 16:27 )

čmoudi si myslí že v Evropě bude pro ně všechno zadara, nechce se jim makat ve.r.beši!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa