Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Sobotka o Vrběticích: Zeman nahrává ruské propagandě, vláda udělala chyby i dobré kroky

Autor: vei - 
25. dubna 2021
12:46

Bývalý premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka prolomil po dlouhé době mlčení. V Otázkách Václava Moravce hodnotil postup vlády při současné diplomatické krizi mezi Českem a Ruskem. Sobotka byl v roce 2014 - v době výbuchů muničního skladu ve Vrběticích - premiérem.

„Myslím, že reakce vlády je směsicí správných kroků a chyb,“ zhodnotil Sobotka počínání vlády v současné diplomatické přestřelce s Ruskem.

Podle bývalého premiéra bylo správné, když česká vláda na samém počátku v minulém týdnu vyhostila ruské diplomaty. Co ale vládě vyčetl, je naopak to, že se jí nepodařilo rychleji a organizovaněji přesvědčit k podobné reakci ostatní evropské státy.

„Je chyba, že Jan Hamáček nevyužil pondělní zasedání a nedokázalo se srozumitelně našim spojencům vysvětlit, co po nich chceme, co po nich žádáme,“ míní bývalý premiér s tím, že se nepřipojili ani nejbližší spojenci ze skupiny V4.

„Kde je reakce Polska, kde je reakce Maďarska? Proč se za nás V4 nepostavila jako celek?“ diví se bývalý premiér, podle kterého vláda nevyužila dostatečně komunikační potenciál. „Kdy jindy by ČR měla takto širokou defenzivu rozjet, než je právě v této situaci,“ dodal Sobotka.

„Nebyl to akt státního terorismu, byl to akt na zboží, které patřilo bulharskému zbrojaři.“ Výrok premiéra Babiše, který podle Bohuslava Sobotky nenapomáhá příliš věrohodnosti celého případu v zahraničí, a i to může být prý důvod, proč okolní státy s reakcí zatím spíše vyčkávají.

Video Sobotka vyměnil vládní limuzínu za MHD. A Zeman nepojede do krajů, kde mu to neproplatí. - Markéta Volfová, Lukáš Červený, redakce Blesk

Stejně tak podle Sobotky nenapomáhalo ani týdenní mlčení prezidenta Miloše Zamana, který podle svých slov potřeboval prostor na sbírání materiálů, aby si mohl udělat o výbuších z roku 2014, při kterých zemřeli dva lidé, nějaké závěry. Sobotku ale Zeman svým projevem příliš nepřesvědčil a příliš podle něj nepomohl ani obrázku Česka v zahraničí.

„Místo toho, aby podpořil naši diplomatickou iniciativu, tak podle mého nahrál ruské propagandě a ruské verzi,“ kritizoval Sobotka Zemanovo vystoupení.

Sobotka má podle svých slov také indicie o tom, že vláda neprodlouží v létě mandát šéfovi BIS Michalu Koudelkovi. Toho navíc ani letos Zeman podle svých slov opět nepovýší. „Ohrožení Michala Koudelky trvá,“ řekl v ČT Sobotka.

Video Prezident potupil premiéra na Hradě: Měl jste donést demisi... - Jan Jedlička

Sobotka se zmínil také o tom, že prezident Zeman je velmi prorusky ovlivňován i ze strany svých spolupracovníků. Moderátor Václav Moravec Sobotkovi připomněl fotografii, která zachycuje Zemana u ruského prezidenta Vladimira Putina. Českou hlavu státu přitom nedoprovázel velvyslanec Vladimír Remek, ale kancléř Vratislav Mynář a také neoficiální poradce Martin Nejedlý - držitel diplomatického pasu.

„Možná jsme mohli otázku diplomatického pasu vyřešit za naší vlády,“ reagoval Sobotka na cestovní doklad Nejedlého.

K politické situaci se nechtěl bývalý předseda vlády příliš vyjadřovat, protože už podle svých slov žije soukromý život. Svého nástupce v čele vlády, tedy Andreje Babiše, považuje za slabého premiéra, který si nechává mluvit do složení vlády.

„Jako předseda vlády jsem se snažil hájit princip prezidentské republiky. Současný premiér je slabý, protože si nechává hovořit do vládní sestavy. Nejsme v prezidentském systému,“ zhodnotil Sobotka.

Vrbětická krize

ONLINE: Vrbětická krize Oznámení české vlády Tajná jednotka 29155 Ruská reakce Šéf BIS Michal Koudelka Stopy ruských agentů v ČR Projev prezidenta Zemana

Dodo52 ( 26. dubna 2021 15:15 )

Pan Sobotka by měl v první řadě vysvětlit, proč se tak na rychlo rozvedl a převedl veškerý majetek na bývalou ženu. I když to veřejnost tuší.

e.lesanova ( 25. dubna 2021 19:04 )

Ozubená pleš si léčí mindrák?? Zeman jen sdělil výsledek svého šetření nedůvěryhodné kauzy bez důkazů...To rozhodně nelze vysvětlovat jako "nahrávání" Rusům, ale zcela určitě poukázáním na závažné profesní pochybení BIS, kdy naše zdivočelá opozice a leštiči EU a USA klik byli schopni vyvolat válečný konflikt...Zeman je ostřílený profesionál a excelentní politik, naštěstí pro nás

oltec ( 25. dubna 2021 18:51 )

Sobotka byl nejhorší premier vše co šlo pokazil byl to jen takova nula která si myslela že něco znamená

sasabyvalbuznicka ( 25. dubna 2021 17:29 )

A pak měl skočit z okna.

sasabyvalbuznicka ( 25. dubna 2021 17:28 )

Oba jsou to šu---líni!

Zobrazit celou diskusi
Další videa