Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Zaorálek o Vrběticích: Zásadní průlom přišel v březnu. Kriminalisty mátly fotky Rusů

Autor: sova - 
25. dubna 2021
17:20

Žádné pochybnosti o zapojení agentů ruské vojenské rozvědky GRU do výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích nemá ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Razantní odpověď Česka na kroky ruské strany je podle něj v pořádku. Jeho přáním podle vlastních slov je, aby Česká republika vystupovala jednotně, řekl v rozhovoru pro zpravodajský web E15.

Proč vyšetřování kauzy výbuchu muničních skladů trvalo šest let? Údiv prezidenta objasnil ministr kultury Lubomír Zaorálek (64, ČSSD) pro deník E15. „Pyrotechnici ukončili práce ve Vrběticích až loni na podzim a do té doby nebylo možné se tam pohybovat a sbírat důkazy,“ řekl.

Navíc prý v materiálu zpravodajských služeb, který dostala vláda k nahlédnutí, stálo, že Kriminalistický ústav vyhodnotil fotografie oněch dvou ruských rozvědčíků až letos v březnu. „Na některých snímcích byli zarostlí, na jiných holohlaví. Nebylo na první pohled jasné, že to jsou totožní muži, kteří spáchali útok v Salisbury. Bylo nutné to jasně potvrdit,“ vysvětlil Zaorálek.

„Mnozí si asi říkají, jestli je vůbec možné, aby na naše území vnikli dva ruští agenti a vyhodili do povětří muniční sklady. Nicméně na základě toho, co jsem měl možnost vidět, vůbec nepochybuji o tom, co se v areálu u Vrbětic i jinde v Česku odehrálo,“ řekl Zaorálek, podle kterého musí být Česko nadále iniciativní vůči spojencům v EU a NATO. Ruská společnost Rosatom se navíc nebude moci účastnit tendru na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany.

Video Zemanův projev z vozíku: Prolomil mlčení o Vrběticích, promluvil o ruských agentech i BIS 

„Dopad případu ruské vojenské rozvědky GRU na vyřazení Rosatomu je pochopitelný a logický. Někdo si může klást otázku, proč vyšetřování výbuchů muničních skladů trvalo tak dlouho a najednou se objevily závěry. Není ale překvapující, že se takové případy vyvíjejí dlouho,“ tvrdí Zaorálek, který byl v letech 2014 až 2017 ministrem zahraničí. Jak tedy vzpomíná na výbuchy ve Vrběticích on sám?

„Tušilo se, že někdo musel sklady vyhodit do vzduchu“

„Vím, že už v té době byla svědectví expertů, kteří ve Vrběticích byli. Říkali, že uskladněný vojenský materiál nemohl sám od sebe vybuchnout, a to dokonce ani po pádu z výšky. Podle nich se stalo něco těžko vysvětlitelného, co nemůže souviset s neodbornou manipulací nebo nějakou nehodou. Už tehdy prorokovali, že objasnění bude velmi obtížné. Tušilo se, že někdo musel sklady vyhodit do vzduchu. Nepozastavoval bych se tedy nad tím, že vyšetřování trvalo dlouho. Naopak považuji za velký úspěch, že se všechno objasnilo,“ řekl Zaorálek.

Sklad číslo 16 ve Vrběticích explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Likvidace munice a obnova areálu trvala dlouhých šest let. Policie v souvislosti s tím pátrá po dvojici mužů. Alexander Petrov a Ruslan Boširov se prokazovali ruskými pasy, jde o agenty GRU.

Video Babiš, Hamáček a Kulhánek s ostrým vzkazem Rusům: Zastropování počtu diplomatů v Praze - abl

Vrbětická krize

ONLINE: Vrbětická krize Oznámení české vlády Tajná jednotka 29155 Ruská reakce Šéf BIS Michal Koudelka Stopy ruských agentů v ČR Projev prezidenta Zemana

jajas ( 26. dubna 2021 11:18 )

oprava....byl ministrem zahraničí.....

jajas ( 26. dubna 2021 11:17 )

No nevím, jestli to nakonec nezvoral právě Zaorálek, který byl v tu dobu ministrem obrany. Je divné, když u nás koncem roku 2014 2x vybuchly sklady munice a následně asi 5x vybuchla munice v Bulharsku, že všechny ty experty na vyšetřování nenapadlo se mrknout na všechny ty výbuchy a hledat spojitost. To nebyly sklady s dřevem nebo nebo něčím jiným běžným, to byla munice a ta snad měla být sledována, ne? Takže ty výbuchy v Bulharsku našeho Zaorálka nijak nezaujaly? Ani naše tzv slavné tajné síly?

sakajeva ( 26. dubna 2021 10:50 )

A kdo a proč způsobil ten druhý výbuch?

DanY67 ( 26. dubna 2021 09:11 )

Nevinní to vždy schytaji ano máte pravdu.

wenzel trousil ( 26. dubna 2021 09:10 )

Nemmelo by spis byt podekovano pripadnym pachatelum za likvidaci takoveho mnozstvi vrazedneho materialu?? Tusite vubec nekdo kolik LIDI by zemrelo po pouziti komplet te munice na zabijeni lidi? At uz na Ukrajine nebo v Syrii? Vsude ziji lide!

Zobrazit celou diskusi
Další videa