Neděle 9. května 2021
Svátek slaví Ctibor, zítra Blažena
Jasno 22°C

Hamáček u Vrbětic tasil zabijáky a odmítl žold USA. Zaorálek zmínil brutální způsoby Rusů

Autor: ČTK, simao - 
20. dubna 2021
20:53

Vicepremiér a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) si na středu odpoledne předvolal ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského. Chce mu sdělit protest proti postupu Ruska poté, co Česko kvůli možnému zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli podle českých úřadů napojeni na ruské tajné služby.

Česko dnes požádalo o společné prohlášení na úrovni NATO a o další vyhrazené setkání rady koncem týdne.

Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě, čímž podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) paralyzovalo její chod. Hamáček zároveň uvedl, že ruský velvyslanec Zmejevskij bude ve středu jako první seznámen s případnou další českou reakcí.

Česko si musí uvědomit, že Moskva bude i nadále reagovat na destruktivní kroky Prahy, uvedlo v úterý „na oplátku“ podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí.

Hamáček tasil „fenomenální úspěch“

Kauza Vrbětice byla nicméně podle Hamáčka nejúspěšnější bezpečnostní operací. Vedla k rozbití rezidentur ruských tajných služeb SVR a GRU v Praze, což Hamáček označil za „fenomenální úspěch“. Řekl to dnes při projednávání ve Sněmovně.

„To, že jsme jim (Rusku) vyhodili 18 špionů, to je to nejmenší, co můžeme udělat. Byla to správná reakce v prvním momentu,“ uvedl Hamáček, který je ministrem vnitra a pověřeným ministrem zahraničí. Pokud má nějaký stát „jednotku zabijáků“, za které Hamáček označil agenty ruské vojenské tajné služby GRU, musí počítat s následky po odhalení jejich činnosti.

Odmítl žold USA

Hamáček také poukázal na zvýšenou aktivitu prokremelských dezinformačních webů po odhalení celé záležitosti. „Byli jsme obviněni, že tady děláme něco v žoldu USA,“ podotkl vicepremiér.

Vyhoštění 18 ruských diplomatů, kteří byli identifikováni bezpečnostními složkami jako agenti tajných služeb, bylo podle Hamáčka výsledkem operace trvající dva týdny. „Já si stojím za každým jedním rozhodnutím za těch posledních 14 dnů, stojím si za každým rozhodnutím té party, která seděla do noci na ministerstvu vnitra a přemýšlela, co s tím,“ prohlásil Hamáček.

Pokud Rusko bude chtít dál eskalovat napětí kvůli důvodnému podezření o zapojení dvou svých agentů do výbuchů ve Vrběticích na Zlínsku, Česko se podle Hamáčka obrátí s žádostí o pomoc na spojence. Hamáček doufá i v ekonomickou pomoc pro české firmy, jejichž obchodní vazby s Ruskem utrpí.

Volání po solidárním vyhoštění

Dle Hamáčka již Česko poděkovalo spojencům za dosavadní projevy solidarity a požádalo o společné prohlášení na úrovni NATO. „V návaznosti požádala ČR spojence o další vyhrazené setkání NAC (Severoatlantická rada - pozn. red.) koncem tohoto týdne, které umožní projednat další možné spojenecké kroky. Zároveň ČR avizovala vysokou účast z ČR na tomto jednání,“ uvedlo dnes MZV na svém webu.

Čeští velvyslanci v členských zemích Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO) se mají obrátit na vlády a požádat spojence o solidaritu a kolektivní akci, řekl Hamáček.

Mimo jiné Česko žádá o to, aby země zvážily předvolání ruských velvyslanců, ale vyzývá i ke kolektivní akci, která by směřovala k solidárnímu vyhoštění identifikovaných příslušných ruských zpravodajských služeb z členských států EU a NATO.

Česká ambasáda v Moskvě je podle Hamáčka ve stavu, kdy může fungovat jenom s velkými obtížemi, proto ČR zároveň žádá o podporu od spojenců při zajištění jejího chodu. Česko též prosí o to, aby země protestovaly „proti destruktivnímu působení ruských zpravodajských služeb proti zájmům a bezpečnosti členských států EU a NATO.“

„Vyzveme na půdě NATO a EU k mobilizaci strategické komunikace, která vychází ze zkušeností zemí, které vypověděly ruské zpravodajce a čelily nebo čelí ruským dezinformacím v této souvislosti,“ poznamenal také Hamáček.

Zaorálek: Brutální způsoby Ruska

Kritická slova na adresu Ruska pronesl dnes také bývalý šéf české diplomacie a nynější ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Nedělejme si iluze. Ten způsob, kterým se Rusko pohybuje tady po Evropě, ten je v tomto naprosto brutální a Rusko tím bohužel opravdu dokazuje, že nedbá na suverenitu zemí, dokonce ani nebere váhu lidských životů,“ prohlásil.

Domnívá se, že nejde o nic zcela nového, ale že to patří k historii Ruska. „Víme, že tady máme mocnost, která takto naprosto brutálně je schopna nerespektovat suverenitu země, nerespektovat ztráty na životech, a dokonce popřít nos mezi očima,“ prohlásil.

Zaorálek připomněl sestřelení letadla malajsijských aerolinií v červenci 2014 nad Ukrajinou, kde většina z téměř tří stovek mrtvých byli Nizozemci. Řekl, že tehdejší nizozemský ministr zahraničí předstoupil před parlament, také neměl důkazy, ale přesto tamní parlament k incidentu zaujal jednoznačné stanovisko. Zaorálek pokládá za důležité, aby se neztratil komunikační kanál s Ruskem. Česko by s ním mělo řešit věci samo a bez prostředníka. Jiná země v roli prostředníka nemusí mít stejné zájmy jako Česko, domnívá se.

Video Babiš o Vrběticích a Rusech ve Sněmovně: Nechceme žádnou válku. - PSP ČR

Vrbětická krize

ONLINE: Vrbětická krize Oznámení české vlády Tajná jednotka 29155 Ruská reakce Šéf BIS Michal Koudelka Stopy ruských agentů v ČR Projev prezidenta Zemana

flesch2z ( 21. dubna 2021 14:09 )

Hamáčkovi byl nabídnut žold USA a on ho omítnul?
Dělat žoldáka amíkům zadarmo, tak na to je opravdu pitomej dost. Ovšem, tím se chlubit nemusí, všem je už dlouho jasný, že on to dělá z přesvědčení a rád, jako to dělali komouši. Tomu věřím.
Však taky o něm opozice mluví jen jako o ruským agentovi.
Mimochodem, když je řeč o těch ruských agentech, kde byl a co dělal Hamáček 16.10 a 13.12. 2024?

pindokuk ( 21. dubna 2021 09:51 )

TENTO SVĚT OPUSTÍM BEZ LÍTOSTI, tvrdí Alain DELON. Především ale nenávidím tuto dobu, je mi z ní na zvracení,“ řekl dvaaosmdesátiletý herec na konci rozhovoru. Předluženým USA vládnou deprivanti, Ilumináti, židozednáři a další spiklenci proti lidstvu. Zkrátka gauneři. Jediná možnost udržet moc je něco uloupit. Vždyť vše, co USA mají bylo uloupeno. Počínaje územím. A tak USA rozvrátily mnoho zemí a povraždily mnoho nevinných lidí. Dnes je na řadě Evropa. Oslabit Evropu islamizací. Zničit evropské národní státy a evropské národy. Evropské bílé národy nahradit masou prokřížených bastardů.Vyvolat na evropské půdě lokální války a válku s Ruskem. Oslabit Rusko a zmocnit se jeho zdrojů. Tomu napomáhají lokajové v čele EU. Tito krátkozrací politici a poskoci US gaunerů jdou proti vlastním zemím a proti vlastnímu lidu. Pokud se Evropa nevymaní z vlivu US gaunerů, nemá budoucnost. Alain Delon

pindokuk ( 21. dubna 2021 09:50 )

V roce 1942 pod vedením ministra Moravce a K.H.Franka celé Václavské náměstí stálo se zdviženou pravicí a přísahalo na führera. Na témže náměstí stáli lidé v roce 1948 a zdravili syfilitika Klému,co se právě vrátil z Hradu zaťatou pěstí. Potom tam, u notorika Flaškina, zvonili klíči. Já mám podezření, že tam byli někteří titíž lidé. Mezitím uplynulo totiž jen padesát let. A národ zatím stihl zaplnit několik náměstí.

Mám neblahé tušení že za pár let bude Václavák pokryt koberečky a budem těma dutejma palicema mlátit o zem.

frantacizek ( 20. dubna 2021 23:17 )

Luboš se za poslední týden urval ze řetězu s vlastními názory, bez úhybných manévru a začíná připomínat chlapa.. Možná v něm bují testosteron teď v situaci, kdy má přítelkyni a ještě milenku, jak někdo poznamenal..měli byste se nad sebou v Kremlu zamyslet, soudruzi.. Když už jste rozčílili takto marxistu Luboše Zaorálka

e.lesanova ( 20. dubna 2021 22:38 )

Tak jestli se této snůšce blábolů říká "fenomenální úspěch", tak potěš koště...Sice všechno lavíruje ve vzduchu, nic není formou 100% důkaz, ale za to jsme se hodně "poc­hváli­li".­...Vy­padá to na politický slet idiotů Tahle enormní masáž a zrovna teď začíná vypadat aktivitu jiného druhu....abychom se brzy neprobudili do "podivného rána" Snahy o vyvolání konfliktu jsou nepřehlédnutelné

Zobrazit celou diskusi
Další videa