Výběr hlavních událostí, které se týkají koronavirové pandemie za středu 14. 10. 2020
Během středy zatím v Česku přibylo 5679 případů nemoci covid-19, to je dosud největší nárůst do večera od vypuknutí epidemie. Dál výrazně přibývá také hospitalizovaných, pacientů s koronavirem ve vážném stavu i obětí. S covidem zatím zemřelo 1158 lidí, přičemž v pondělí rekordních 58, dalších 42 v úterý a dnes je úmrtí zatím 26. Počet lidí s covidem, kteří vyžadují léčbu v nemocnicích, stoupl o 175 na 2678. Z toho 578 bylo v úterý ve vážném stavu, tedy o 51 víc než předchozí den.
Umělci a podnikatelé v kultuře budou moci žádat o dotaci v pokračování programu COVID kultura. Na tuto pomoc je v něm vyčleněno 750 milionů korun, program dnes schválila vláda. Program se otevře ve čtvrtek. Podporu budou moci dostat ti, kdo měli kvůli zavedeným opatřením proti šíření koronaviru zbytečně vynaložené náklady či nemohli pokračovat v umělecké nebo kulturní činnosti. Pokud by vyčleněných 750 milionů nestačilo, Zaorálek uvedl, že mu premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil navýšení. Filmoví producenti, kteří nedosáhli na první program COVID kultura, kritizují to, že audiovize není ani v novém programu. Pomohlo by jim 80 mil. Kč.
Vláda prodloužila poskytování jednoho z příspěvků z programu Antivirus do konce roku, a to příspěvku A. Firmám, které musely zavřít, stát proplatí celé mzdy s odvody až do 50.000 korun. Dosud podniky, na které dopadla nařízená omezení, mohly získat 80 procent výdělku lidí v uzavřených provozech či náhrady v karanténě do 39.000 korun superhrubé mzdy.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) vnímá, že je třeba plánovaný termín návratu dětí z prvního stupně do základních škol dodržet. Podle něj bylo uzavření škol potřeba, protože děti nákazu přenášejí do rodin. Napsal to na twitteru.
Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v úterý večer v České televizi připustil, že pokud by se situace nelepšila, tak se děti do škol vrátit nemusí. Školy kromě mateřských a speciálních jsou uzavřené ode dneška, měly přejít na distanční výuku.
Stát kvůli koronavirové krizi opět sáhne do svých rezerv. Zhruba 2500 lůžek, které má k dispozici Správa státních hmotných rezerv (SSHR), budou využity k navýšení kapacity nemocnic a k vytvoření rezervních kapacit.
Za zrušené sportovní akce budou mít pořadatelé nárok na náhradu. Vláda schválila pokračování programu COVID sport. Vyčleněno je 500 milionů Kč.
Polsko ve středu oznámilo nové rekordy jak v počtu nových případů nákazy koronavirem, tak v počtu úmrtí: za uplynulý den přibylo 6526 nakažených a 116 infikovaných zemřelo. Dva koronavirové milníky ohlásilo i Maďarsko: od počátku epidemie se koronavirus potvrdil u více než 40.000 lidí a zemřelo přes 1000 nakažených.
Itálie za posledních 24 hodin zaregistrovala 7332 pozitivních testů na koronavirus. Jde o nejvyšší denní přírůstek nakažených od počátku epidemie a o strmý nárůst oproti úterku, kdy úřady oznámily nových 5901 infikovaných.
Rusko hlásí 14.231 nových případů nákazy koronavirem a 238 úmrtí za uplynulých 24 hodin. Je to nový rekord. O den dříve to bylo 13.866 případů.
Rakousko hlásí rekordní počet nově nakažených koronavirem SARS-CoV-2. Za posledních 24 hodin se nakazilo 1346 lidí. Švýcarsko dnes eviduje 2823 nových případů koronavirové nákazy, což je podle agentury Reuters zhruba dvojnásobek oproti nárůstu před pěti dny.
Írán zaznamenal dalších 279 koronavirových úmrtí, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie a zároveň třetí rekord za týden.
Ruské úřady schválily druhou ruskou vakcínu proti koronaviru, tentokrát ze sibiřského střediska Vektor. Určena je pro ruský trh.
Británie ohlásila 19.724 nových případů koronaviru za posledních 24 hodin. To je o 2490 nakažených více než v úterý. S covidem-19 v zemi za poslední den zemřelo 137 lidí, což je o šest méně než v úterý. Severní Irsko zároveň oznámilo nová opatření proti šíření koronaviru, která jsou nejpřísnější v celé Británii. Uzavře školy, hospody i restaurace.
Ekonomická opatření a události v souvislosti s covid - 19
Česko má získat od Evropské unie zhruba miliardu eur (asi 27 miliard korun) do Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) pro současné období 2014 až 2020. Materiál schválila vláda. Peníze z nástroje REACT-EU mají pomoci s krizí související s pandemií covid-19. Mířit mají na podporu zdravotnictví, integrovaného záchranného systému nebo cyklodopravy. Evropská rada v červenci rozhodla, že v rámci tohoto nástroje bude členským státům rozděleno 47,5 miliardy eur (1,3 bilionu korun).
Zájezdoví autobusoví dopravci dostanou na pokrytí ztrát z krize od státu až miliardu korun. Kompenzace, které budou vypláceny za sedačku a den, schválila vláda. Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů. Podle sdružení Česmad Bohemia až polovině z nich hrozí krach. Zájezdoví autobusoví dopravci jsou připraveni zdarma vozit děti zdravotníků do škol, které pro ně zůstaly otevřené.
Podnikatelům, kteří byli zasaženi novými vládními opatřeními proti šíření koronaviru, ministerstvo financí automaticky odloží všechny úhrady DPH, daně z příjmu a silniční daně od dneška do konce roku. Schválila to vláda. Opatření se týká podnikatelů s převažujícím oborem činnosti, na které vládní zákazy přímo míří.
Světové zásoby ropy, které se v době vrcholu pandemie zvyšovaly, nyní pokračují v setrvalém sestupu. Druhá vlna nemoci však zpomaluje poptávku a komplikuje snahy producentů o rovnováhu na trhu.
Na říjnový příchod druhé vlny pandemie koronaviru a zavádění restriktivních opatření reagovala koruna poklesem na pětiměsíční minima, české akcie naopak mírně posílily. Zlato v říjnu nepatrně zlevnilo, výrazné zhodnocení investorům podle nich přinesl bitcoin.
Rakousko plánuje kvůli pandemii na letošní rok deficit rozpočtu 9,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Pod limit tří procent, který stanovují rozpočtová pravidla Evropské unie, se má schodek vrátit v roce 2023. Je to mnohem horší plán, než s jakým počítá na letošní rok česká vláda, a zhruba v souladu s tím, co na letošek chystá Slovensko.
Největší centrální banky světa apelují na vlády, aby kvůli dopadům šíření nového koronaviru pokračovaly v masivní fiskální stimulaci a pomoc předčasně neukončovaly, i když už mají obavy z rychle narůstajícího zadlužování. K apelu se přidal také Mezinárodní měnový fond (MMF), který je obvykle zastáncem rozpočtové zodpovědnosti.
testovat, nebo sbírat DNA materiál, či tzv. očkovat je výmysl ďáblův, půl lži, půl pravdy...léčivo máme, i bez vakcín, jen jej použít, místo prodat ďáblův úpis a ještě prodat nemoc, systém je stavěný, aby byli všichni trvale nemocní..NÉÉ UZDRAVENÍ!
jde jen o kšeft a o to prodat duši..ale to si musí každý rozhodout sám...