Senátní volby 2020: Ve kterých obvodech budou Češi volit nové senátory?

V kterých senátních volebních obvodech letos proběhnou volby?
Autor: mah - 
14. ledna 2020
10:50

V roce 2020 proběhnou volby do Senátu ve třetině volebních obvodů. Přinášíme vám jejich kompletní přehled. Volby se konají ve stejnou dobu jako krajské volby, konají se ovšem i v několika pražských volebních obvodech. Volí se letos senátor i ve vašem obvodě?

| Cheb (obvod číslo 3) | Louny (6) | Plzeň-město (9) | Strakonice (12) | Pelhřimov (15) | Příbram (18) | Praha 5 (21) | Praha 9 (24) | Praha 1 (27) | Kladno (30) | Děčín (33) | Česká Lípa (36) | Trutnov (39) | Kolín (42) | Hradec Králové (45) | Rychnov nad Kněžnou (48) | Žďár nad Sázavou (51) | Znojmo (54) | Vyškov (57) | Brno-město (60) | Přerov (63) | Olomouc (66) | Frýdek-Místek (69) | Ostrava-město (72) | Karviná (75) | Zlín (78) | Uherské Hradiště (81) |

Volební obvod číslo 3 – Cheb

Současný senátor: Miroslav Nenutil (ČSSD) od roku 2008

Jde o severní část okresu Cheb ohraničenou na jihu obcemi Lázně Kynžvart, Valy, Velká Hleďsebe, Drmoul, Tstěnice a celý okres Tachov.

Obvod je složený ze severní části okresu Cheb, na jih sahá po Lázně Kynžvart, Valy, Velkou Hleďsebe, Drmoul a Tstěnice. Do obvodu zároveň patří celý okres Tachov

Všechny obce spadající do obvodu najdete ZDE

Volební obvod číslo 6 – Louny

Současná senátorka: Zdeňka Hamousová (ANO) od roku 2014

Volební obvod je tvořen okresy Louny a Rakovník. Kromě toho spadají do obvodu i obce Drnek, Malíkovice, Jedomělice, Řisuty, Ledce, Smečno, Přelíc, Hrdlív a Hradečno z okresu Kladno.

Všechny obce spadající do obvodu najdete ZDE

Volební obvod číslo 9 – Plzeň-město

Současný senátor: Lubomír Aschenbrenner (ODS) od roku 2014

Tento volební obvod je tvořen skoro celým okresem Plzeň-město. Nepatří do něj ovšem městský obvod Plzeň 2-Slovany a obce Chrást, Dýšina, Kyšice, Letkov, Tymákov, Mokrouše, Starý Plzenec, Štáhlavy, Losiná, Nezvěstice, Nezbavětice, Chválenice a Štěnovický Borek.

Volební obvod číslo 12 – Strakonice

Současný senátor: Karel Kratochvíle (ČSSD) od roku 2014

Obvod tvoří okres Strakonice a části okresů Písek a Prachatice. Z okresu Písek do obvodu patří západní část ohraničená Protivínem, Pískem, Čížovou, Cerhonicemi, Miroticemi, Rakovicemi a Mišovicemi. Z prachatického okresu k obvodu náleží rovněž západní část, kterou ohraničují obce Strážný, Lenora, Horní vltavice, Buk, Šumavské Hoštice, Lažiště, Dvory, Husinec, Těšovice, Vitějovice, Hracholusky a Strunkovice nad Blanicí.

Všechny obce spadající do obvodu najdete ZDE

Volební obvod číslo 15 – Pelhřimov

Současný senátor: Milan Štěch (ČSSD) od roku 1996

Volební obvod tvoří celý okres Pelhřimov a část okresu Jindřichův Hradec ohraničený z jedné strany obcemi Novosedly nad Nežárkou, Stříbřec, Chlum u Třeboně, Hamr a Suchdol nad Lužnicí a z druhé obcemi Volfířov, Český Rudolec a Nová Bystřice.

Všechny obce spadající do obvodu najdete ZDE

Volební obvod číslo 18 – Příbram

Současný senátor: Jiří Burian (ODS) od roku 2014

Obvod tvoří okres Příbram, část okresu Benešov po Vrchotovy Janovice, Olbramovice, Vojkov, Heřmaničky, Smilkov a Červený Újezd a část okresu Praha-západ po Mníšek pod Brdy, Řitku, Líšnice, Davle, Petrov, Libeř a Psáry.

Všechny obce spadající do obvodu najdete ZDE

Volební obvod číslo 21 – Praha 5

Současný senátor: Václav Láska (KDU-ČSL a SZ) od roku 2014

Obvod je tvořen územím Prahy 5 kromě katastrálního území Malé Strany ležící na jejím území a zároveň městskými částmi Praha 13 a Praha-Řeporyje.

Volební obvod číslo 24 – Praha 9

Současný senátor: David Smoljak (STAN) od roku 2019

Tento obvod je tvořen městskou částí Praha 9 s výjimkou Hrdlořez, Hloubětína a Malšeic. Kromě toho pod tento obvod spadají i městské části Praha 14, Praha 19, Praha 20, Praha 21, Praha - Běchovice, Praha - Dolní Počernice, Praha - Klánovice, Praha - Koloděje, Praha - Satalice a Praha - Vinoř.

Volební obvod číslo 27 – Praha 1

Současný senátor: Václav Hampl (KDU-ČSL a SZ) od roku 2014

Obvod tvoří území městských částí Praha 1 a 7, Praha - Suchdol a Praha - Troja. Do obvodu ale spadá i Nové Město a Vyšehrad z Prahy 2, Malou Stranou z Prahy 5 a Hradčany, Bubenčí, Sedlecem a Střešovicemi z Prahy 6.

Volební obvod číslo 30 – Kladno

Současný senátor: Jiří Dienstbier (ČSSD) od roku 2011

Obvod kladno tvoří části okresů Kladno a Praha-západ. Z kladenského okresu spadá do obvodu jižní část po Stochov, Kačice, Libušín, Svinařov, Třebichovice, Jemníky, Knovíz, Podlešín, Zvoleněves, Kamenný Most a Neuměřice. Z okresu Praha-západ pak jde o jižní část ohraničenou na severu obcemi Okoř, Lichoceves a Statenice.

Všechny obce spadající do obvodu najdete ZDE

Volební obvod číslo 33 – Děčín

Současný senátor: Zbyněk Linhart (STAN) od roku 2014

Obvod je tvořen okresem Děčín.

Volební obvod číslo 36 – Česká Lípa

Současný senátor: Jiří Vosecký (SLK)

Obvod tvoří okres Česká Lípa a obce Mšeno, Chorušice, Kadlín, Kanina, Lobeč, Nosálov, Stránka, Dobřeň, Vidim, Medonosy, Cítov, Dolní Beřkovice, Horní Počaply, Liběchov, Želízy, Tupadly, Dolní Zimoř, Kokořín, Vysoká, Lhotka, Střemy, Nebužely, Hostín, Řepín, Byšice, Mělnické Vtelno, Hořín, Býkev, Spomyšl a Lužec nad Vltavou. Poslední částí obvodu je západní část libereckého okresu, kterou na východě ohraničují obce Chrastava, Nová Ves, Kryštofovo Údolí, Světlá pod Ještědem, Janův Důl, Osečná a Všelibice.

Všechny obce spadající do obvodu najdete ZDE

Volební obvod číslo 39 – Trutnov

Současný senátor: Jan Sobotka (STAN) od roku 2018

Obvod tvoří okres Trutnov a část okresu Náchod, která je na jihu ohraničená obcemi Teplice nad Metují, Jetřichov, Hynčice a Meziměstí.

Všechny obce spadající do obvodu najdete ZDE

Volební obvod číslo 42 – Kolín

Současná senátorka: Emilie Třísková (ČSSD) od roku 2014

Obvod tvoří celý okres Kolín, jih okresu Nymburk po Přerov nad Labem, Semice, Ostrou, Hradištko, Sadskou, Zvěřínek, Hořátev, Kovanice, Poděbrady a Sokoleč a obce Čelákovice, Mochov, Zápy, Svémyslice, Zeleneč, Nehvizdy a Vyšehořovice z okresu Praha-východ.

Všechny obce spadající do obvodu najdete ZDE

Volební obvod číslo 45 – Hradec Králové

Současný senátor: Jaroslav Malý (ČSSD) od roku 2014

Obvod je tvořen částí okresu Hradec Králové po Sovětice, Čístěves, Máslojedy, Neděliště, Předměrice nad Labem a Hradec Králové na severu a Lužec nad Cidlinou, Nepolisy, Mlékosrby, Kosice, Kosičky, Káranice, Obědovice, Kratonohy, dobřenice, Osičky a Osice na jihu.

Všechny obce spadající do obvodu najdete ZDE

Volební obvod číslo 48 Rychnov nad Kněžnou

Současný senátor: Miroslav Antl (ČSSD) od roku 2008

Obvod je tvořen okresem Rychnov nad Kněžnou, Částí okresu pardubice na západě ohraničenou obcemi Plch, Staré Ždánice, Stéblová, Srch, Staré Hradiště, Kunětice, Sezemice, Dašice, Kostěnice a Úhřetická Lhota, částí okresu Ústí nad Orlicí na jihu ohraničenou obcemi Radhošť, Týnišťko, Dobříkov, Sruby, Choceň a Koldín a obcemi Jílovice, Vysoký újezd a Ledce z okresu Hradec Králové

Všechny obce spadající do obvodu najdete ZDE

Volební obvod číslo 51 – Žďár nad Sázavou

Současný senátor: František Bradáč (KDU-ČSL) od roku 2014

Jde o celý okres Žďár nad Sázavou.

Volební obvod číslo 54 – Znojmo

Současný senátor: Pavel Štohl (ČSSD) od roku 2014

Obvod je tvořen celým okresem Znojmo a obcemi Loděnice, Šumice, Branišovice a Troskotovice z okresu Brno-venkov.

Volební obvod číslo 57 – Vyškov

Současný senátor: Ivo Bárek (ČSSD) od roku 2002

Obvod je tvořen Částí okresu Vyškov ohraničenou na východě Drysicemi, Pustiměří, Hošticemi-Herolticemi, Medlovicemi, Moravskými Mlákovicemi, Orlovicemi, Hvězdlicemi, Kozlany, Kojátky a Bučovicemi a částí okresu Brno-venkov z jihu ohraničenou Bílovicemi nad Svitavou a Jihozápadě Popovicemi, Rajhradem, Holasicemi, Vojkovicemi a Židlochovicemi

Všechny obce spadající do obvodu najdete ZDE

Volební obvod číslo 60 – Brno-město

Současný senátor: Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL) od roku 2014

Obvod tvoří městské části Brno-Žabovřesky, Jundrov, Komín, Královo Pole, Řečkovice, Medlánky, Ivanovice, Jehnice, Ořešín, Útěchov a Brno-sever.

Volební obvod číslo 63 – Přerov

Současná senátorka: Jitka Seitlová (KDU-ČSL a SZ) od roku 2014 a v letech 1996 až 2007

Obvod tvoří východní část okresu Přerov po obce Kokory, Přerov, Bochořov a část okresu Nový Jičín ohraničená na východě Heřmanicemi u Oder, Odrami, Chuchdolem nad Odrou, Mankovcemi, Jeseníkem nad Odrou a Starým Jičínem.

Všechny obce spadající do obvodu najdete ZDE

Volební obvod číslo 66 – Olomouc

Současná senátorka: Alena Šromová (KDU-ČSL) od roku 2014

Olomoucý obvod je tvořen částí okresu Olomouc, kterou na východě ohraničují obce Bystročice, Hněvotín, Ústín, Těšetice, Skrbeň, Horka nad Moravou, ˇ3těpánov, Štarnov, Bohuňovice, Bělkovice-Laštany, Domašov u Šternberka, Hraničné Petrovice, Moravský Beroun a Norberčany. Do obvodu spadá i jižní část okresu Šumperk po obce Drozdov, Zábřeh, Leština, Hrabová, Police, Úsov a Klopina.

Všechny obce spadající do obvodu najdete ZDE

Volební obvod číslo 69 – Frýdek-Místek

Současný senátor: Jiří Carbol (KDU-ČSL) od roku 2014

Obvod je tvořen západní částí okresu Frýdek-Místek po obce Kaňovice, Bruzovice, Pazderna, Horní Domaslavice, Vojkovice, Dobratice, Nižní Lhoty, Janovice, Krásná, Pražmo a Staré Hamry.

Všechny obce spadající do obvodu najdete ZDE

Volební obvod číslo 72 – Ostrava-město

Současný senátor: Peter Koliba (ANO) od roku 2014

Obvod sestává z ostravských obvodů Poruba, Plesná, Martinov, Krásné Pole, Pustkovec, Svinov a Třebovice, kromě toho do něj spadají i obce Velká Polom, Horní Lhota, Čavisov a Čavisov. Do obvodu patří i východní část opavského okresu ohraničená obcemi Hať, Vřesina, Kozmice a Dobroslavice.

Všechny obce spadající do obvodu najdete ZDE

Volební okres číslo 75 – Karviná

Současný senátor: Radek Sušil (ČSSD) od roku 2008

Obvod tvoří Karviná a obce Dětmarovice, Doubrava, Orlová, Horní Suchá, Albrechtice, Těrlicko, Stonava a Petrovice u Karviné.

Volební okres číslo 78 – Zlín

Současný senátor: Tomáš Goláň (SEN 21) od roku 2018

Obvod tvoří část okresu zlín na jihu ohraničená Nedašovem, Návojnou, Valašskými Klobouky, Křekovem, Vlachovou Lhotou, Újezdem, Vizovcemi, Zádveřicemi-Rakovou, Lípou, Zlínem, Sazovicemi a Machovou a jižní částí vsetínského okresu po obce Hošťálková, Liptál, Seninka, Leskovec, Valašská Polanka, Lužná, Lidečko, Horní Lideč a Střelná.

Všechny obce spadající do obvodu najdete ZDE

Volební okres číslo 81 – Uherské Hradiště

Současný senátor: Ivo Valenta (SsČR) od roku 2014

Obvod tvoří jih okresu Uherské Hradiště po obce Velehrad, Jalubí, Huštěnovice, Kněžpole, Mistřice, Popovice, Veletiny, Vlčnov, Nivnice, Suchá Loz a Březová. Zároveň do obvodu patří i západní část hodonínského okresu po Moravský Písek, Veselí nad Moravou, Kozojídky, Žeraviny, Horznovou Lhotu a Hrubou Vrbku.

Všechny obce spadající do obvodu najdete ZDE

Video  Pavel Fischer o úloze Senátu  - Nikola Forejtová, Jan Jedlička

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud