Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

Kde se bude volit do Senátu? Seznam volebních obvodů a obcí pro volby v roce 2018

Autor: mah - 
18. června 2018
15:20

Na podzim čekají Českou republiku komunální volby, ke kterým se přidají i volby senátní. V těch se jednou za dva roky volí třetina horní komory parlamentu, tedy 27 senátorů. Při sledování toho, zda letos jdete k senátním volbám, je nezbytné pohlídat si hranice volebních obvodů.

Hranice senátních volebních obvodů se totiž ne vždy shodují s hranicemi běžných okresů a někdy překračují i hranice jednotlivých krajů.Obvody jsou vymezeny zákonem č- 247/1995 Sb., přehled těch, kde se volí letos, vám přinášíme zde.

Senátní obvod č. 2 – Sokolov

Obvod je tvořen celým okresem Sokolov. Zasahuje ale i do části okresu Cheb, kde do něj spadají obce Mariánské Lázně, Mnichov, Ovesné Kladruby, Prameny, Teplá, Vlkovice a Zádub-Závišín. Kromě toho zasahuje obcemi Toužim a Otročín i do okresu Karlovy Vary.

Senátní obvod č. 5 – Chomutov

Obvod tvoří celý okres Chomutov.

Senátní obvod č. 8 – Rokycany

Obvod tvoří celé okresy Rokycany a Plzeň-sever. Zároveň k němu náleží i západní část okresu Beroun, ohraničená obcemi Broumy, Kublov, Březová, Drozdov, Záluží, Osek, Hvozdec, Chaloupky, Malá Víska, Zaječov a Olešná. V osmém obvodě volí i obyvatelé severovýchodní části okresu Plzeň-město, kterou tvoří obce Chrást, Dýšina a Kyšice.

Senátní obvod č. 11 – Domažlice

Obvod tvoří okres Domažlice a část okresu Klatovy, která je ze severu ohraničená obcemi Chudenice, Dolany, Klatovy, Předslav, Bolešiny, Myslovice, Obytce, Číhaň, Kolinec, Hrádek, Budětice, Rabí a Hejná.

Senátní obvod č. 14 – České Budějovice

Do obvodu spadá východní část okresu České Budějovice ohraničená na západě obcemi Bečice, Čenkov u Bechyně, Dobšice, Žimutice, Dolní Bukovsko, Drahotěšice, Vlkov, Hosín, Hrdějovice, České Budějovice, Srubec, Ledenice, Borovany a Petříkov. Zároveň sem spadá západní část okresu Jindřichův Hradec, kterou na východě ohraničují obce Cep, Majdalena, Třeboň, Lužice a Klec.

Senátní obvod č. 17 – Praha 12

Senátní obvod zahrnuje území městských částí Praha 12, Praha 16, Praha - Lipence, Praha - Lochkov, Praha - Slivenec, Praha - Velká Chuchle, Praha – Kunratice, Praha – Šeberov, Praha – Újezd, Praha – Libuš, Praha – Petrovice a část území Prahy 4 tvořenou k. ú. Hodkovičky a k. ú. Lhotka.

Senátní obvod č. 20 – Praha 4

Tento obvod zahrnuje celé území městské části Prahy 4 s výjimkou k. ú. Hodkovičky a k. ú. Lhotka, které spadají pod obvod č. 17.

Senátní obvod č 23 – Praha 8

V tomto senátním obvodu jsou sdruženy území městských částí Praha 8, Praha – Březiněves, Praha Ďáblice, Praha – Dolní Chabry, Praha Čakovice a Praha 18.

Senátní obvod č. 26 – Praha 2

Pod šestadvacátý obvod spadá území Prahy 2 s výjimkou k. ú. Nové Město a k. ú. Vyšehrad. Zároveň k obvodu patří Vinohradská část Prahy 10 a městké část Praha 3. V obvodě ale budou volit i obyvatelé k. ú. Hrdlořezy, k. ú. Hloubětín a částí k. ú. Malešice, které leží na území Prahy.

EMBED_OFF

Senátní obvod č. 29  - Litoměřice

Obvod tvoří část okresu Litoměřice, ze západu ohraničená obcemi Libochovany, Malé Žernoseky, Lhotka nad Labem, Vchynice, Jenčice, Třebenice a Vlastislav. Obvod zasahuje i do severní části okresu Kladno, kterou ohraničují obce Vraný, Vrbičany, Klobuky, Hořešovičky, Zichovec, Bílichov, Pozdeň, Plchov, Libovice, Tuřany, Studeněves, Slaný, žižice, Velvary a Uhy.

Senátní obvod č. 32 – Teplice

Dvaatřicátý obvod je tvořený celým okresem Teplice.

Senátní obvod č. 35 – Jablonec nad Nisou

Obvod se skládá z okresu Jablonec nad Nisou a částí okresu Semily, kterou na západě ohraničují obce Záhoří, Chuchelna, Radostná pod Kozákovem a Rovensko pod Troskami.

Senátní obvod č. 38 – Mladá Boleslav

Obvod tvoří okres Mladá Boleslav a západní část okresu Semily, kterou z východu ohraničují obce Mírová pod Kozákovem, Karlovice, Hrubá Skála a Ktová.

Senátní obvod č. 41 – Benešov

Tento obvod tvoří část okresu Benešov, kterou na jihu ohraničují obce Křečovice, Maršovice, Bystřice, Popovice, Postupice, Chotýšany, Struhařov, Třebešice, Litichovice, Divišov, a obcí Divišov, kterou tvoří část obce Zdebuzeves. Z východu pak benešovský obvod ohraničují obce Chocerady, Vodslivy, Choratice, Xaverov a Drahňovice.

K obvodu zároveň patří obce Průhonice a Jesenice z okresu Praha-západ a část okresu Praha Východ, kterou na severu ohraničují obce Šestajovice, Jirny a Horoušany.

Senátní obvod č. 44 – Chrudim

Obvod Chrudim tvoří část okresu Chrudim, ohraničená na východě obcemi Čankovice, Hrochův Týnec, Přestavlky, Zájezdec, Řestoky, Zaječice, Horka, Vrbatův Kostelec, Leštinka, Prosetín, Raná, Pokřikov, VOjtěchov, Kladno, Dědová a Kameničky. K urnám zároveň vyrazí i obyvatelé jihovýchodní části okresu Havlíčkův Brod, která je ohraničemá obcemi Jeřišno, Víska, Maleč, Chotěboř, Čachotín, Horní Krupá, Knyk, Havlíčkův Brod, Hurtova Lhota, Okrouhlička, Kochánov, Úhořilka, Úsobí a Skorkov.

Senátní obvod č. 47 – Náchod

Tento obvod se skládá z části okresu Náchod, kterou na severu ohraničují obce Heřmínkovice, Hejtmánkovice, Křinice, Police nad Metují, Žďár a Česká metuje. Zároveň do obvodu patří severní část okresu Hradec Králové, kterou na jihu ohraničují obce Hněvčeves, Benátky, Hořiněves, Sendražice, Lochenice, Skalice, Černilov, Divec, Blešno a Běleč nad Orlicí.

Senátní obvod č. 50 – Svitavy

Senátní obvod tvoří část okresu Svitavy, kterou na severozápadě ohraničují obce Bohuňovice, Sedliště a Litomyšl. Součástí obvodu je i východní část okresu Chrudim, kterou na západě ohraničují obce Chroustovice, Rosice, Chrast, Skuteč, Předhradí a Krouna. Hranice obvodu se ale rozpínají i do západní části okresu Ústí nad Orlicí, kterou tvoří obce Stradouň, Vinary, Řepníky, Leština a Nové Hrady.

Senátní obvod č. 53 – Třebíč

Tento obvod kopíruje hranice okresu Třebíč.

Senátní obvod č. 56 – Břeclav

Obvod tvoří okres Břeclav a jižní část okresu Brno-venkov, ohraničená na severu obcemi Cvrčovice, Pohořelice, Přibice, Vranovice a na západě obcí Vlasatice.

Senátní obvod č. 59 -  Brno – město

Do obvodu spadá část okresu Brno – město tvořená městskými částmi Brno – střed, Kohoutovice, Nový Lískovec, Starý Lískovec a Bosonohy.

Senátní obvod č. 62 – Prostějov

Obvod je tvořený okresem Prostějov a západní častí okresu Přerov, kterou na východě ohraničují obce Brodek u Přerova, Rokytnice a Troubky.

Senátní obvod č. 65 – Šumperk

Do obvodu spadá část okresu Šumperk, na jihu ohraničená obcemi Kamenná, Rohle, Lesnice, Postřelmov, Rovensko, Svébohov, Jedlí, Štíty a celým okresem Jeseník.

Senátní obvod č. 68 – Opava

Do opavského obvodu patří část okresu Opava, na západě ohraničená obcemi Opava, Slavkov, Štáblovice, Mikolajice, Melč, Moravice, Radkov a Vítkov a na východě obcemi Píšť, Závada, Bohuslavice Dolní Benešov a Háj ve Slezku.

Senátní obvod č. 71 – Ostrava – město

Do jednoho ze tří ostravských obvodů patří městské obvody Ostrava – Jih, Proskovice a Polanka nad Odrou.

Senátní obvod č. 74 – Karviná

Obvod tvoří obce Dolní Lutyně, Bohumín, Rychvald, Petřvald a Havířov v okrese Karviná.

Senátní obvod č. 77 – Vsetín

Obvod je tvořen částí okresu Vsetín, ohraničenou na jihu obcemi Kateřinice, Ratiboř, Lhota u Vsetína, Ústí, Hovězí, Zděchov a Francova Lhota.

Senátní obvod č. 80 – Zlín

Obvod tvoří jižní část zlínského okresu, na severu ohraničená obcemi Tlumačov, Otrokovice, Tečovice, Oldřichovice, Karlovice, Lhota, Bohuslavice u Zlína, Březnice, Březůvky, Provodov, Horní Lhota, Slopné, Loučka, Haluzice, Vlachovice a Brumlov – Bylnice. Pod zlínský obvod spadá i severní část okresu Uherské Hradiště, které na jihu ohraničují obce Lopeník, Bánov, Uherský Brod, Drslavice, Hradčovice, Nedachlebice, Bílovice, Topolná, Babice, Sušice, Traplice a Jankovice.

Kompletní seznam obcí v jednotlivých obvodech najdete ZDE

Seznam kandidátů na senátory podle obvodů najdete ZDE

Video  Hayato Okamura: Tomio prosazuje nesmysly. Kvůli jménu mi roztrhali vizitku  - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa