Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Jak a kdy volit v senátních volbách 2018?

Volby do Senátu 2018 budou v říjnu.
Volby do Senátu 2018 budou v říjnu.  (Autor: ČTK/Michal Krumphanzl)
Autor: ixs - 
8. října 2018
00:15

První kolo voleb do jedné třetiny Senátu skončily v sobotu 6. října ve dvě hodiny odpoledne. Termín senátních voleb vyhlašuje prezident republiky nejpozději 90 dnů před jejich konáním. Jak a kdy volit a jak si zažádat o voličský průkaz?

Termín voleb do Senátu 2018

První kolo voleb do Senátu Parlamentu České republiky se konalo ve dnech 5. a 6. října 2018. Volební místnosti byly podle zákona zákona otevřé v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Za týden následuje druhé kolo ve stejných časech, tedy 12. a 13. října. Termín senátních voleb vyhlašuje prezident republiky nejpozději 90 dnů před jejich konáním.

Kdo může volit

V senátních volbách 2018 může volit každý svéprávný občan České republiky, který dosáhl v době konání voleb věku 18 let. V současné době může volit zhruba 8,4 milionu voličů.

Jak se volí ve volbách do Senátu

V případě voleb do Senátu v roce 2018 si volič ve volební místnosti za zástěnou vybere jeden hlasovací lístek kandidáta, kterého chce podpořit. Obálku s lístkem poté vhodí do hlasovací urny. Senátní volby jsou tajné.

Volební lístky

Nejpozději tři dny před začátkem prvního kola voleb dostal každý volič do schránky ve svém trvalém bydlišti obálku s hlasovacími lístky. Spolu s volebními lístky najde volič v obálce i instrukce ke správnému vyplnění. Pro každého kandidáta je vždy jeden hlasovací lístek. Hlasovací lístky si může volič vyžádat i v samotné volební místnosti.

Volební lístky pro druhé kolo vám do schránek již nedorazí. Dostanete je až ve volební místnosti.

Seznam kandidátů na senátory najdete ZDE

Kde se volí

Volby proběhnou v předem vybraných volebních místnostech, o kterých příslušný obecní úřad své voliče informuje. Jedná se o obvyklé místo, kde volby probíhají pokaždé. V případě závažného zdravotního důvodu může volič požádat obecní úřad o hlasování mimo volební místnost - za voličem přijdou dva členové volební komise s přenosnou hlasovací schránkou.

Adresu své volební místnosti lze najít online. Buď na webových stránkách a sociálních sítích konkrétního města či využitím chytrých app-map, které po zadání adresy trvalého bydliště zobrazí příslušnou volební místnost.

Voličský průkaz

Nachází-li se volič ve dnech voleb z jakéhokoliv důvodu na území jiného volebního obvodu nebo v zahraničí (třeba kvůli nemoci nebo kvůli služební cestě), volit nemůže. Volit mohou pouze voliči, kteří jsou zapsáni ve zvláštních seznamech voličů na zastupitelských nebo konzulárních úřadech České republiky v zahraničí. Korespondenční volbu zákon nepřipouští.

Pokud se volič v době voleb nachází mimo trvalé bydliště a chce se voleb zúčastnit, musí si s předstihem vyřídit voličský průkaz. Voličský průkaz se předkládá volební komisi spolu s dokladem totožnosti (občanským průkazem, cestovním pasem).

Systém a pravidla voleb do Senátu

Volby do Senátu se konají každé dva roky, kdy se vymění třetina senátorů, tedy 27 z nich. a platí dvoukolový většinový volební systém. Kandidovat může každý svéprávný občan České republiky starší 40 let.

Senátní volby se dle zákona musejí konat ve třicetidenní lhůtě končící dnem uplynutí volebního období senátorů. Poslední volby do Senátu ČR se konaly 7. a 8. října 2016, zároveň s krajskými volbami.

O tom, jaké pravomoci má Senát ČR se dočtete více ZDE

Více o volbách do Senátu ČR čtěte ZDE

O druhém kole senátních voleb čtěte ZDE

Doporučujeme
Video se připravuje ...
Další videa