Exministr Ruml skončil v nemocnici. Mozkové příhodě předcházelo ostré slovo

Autor: simao, jko, ČTK - 
11. 4. 2018
11:30

Exministr vnitra a někdejší senátor Jan Ruml se chce po čtrnáctileté pauze vrátit do aktivní vysoké politiky. U Pirátů usiluje jako registrovaný příznivec strany o kandidaturu do Senátu v obvodu, který zahrnuje okresy Rokycany a Plzeň-sever a západní část okresu Beroun. Stihly ho však zároveň zdravotní obtíže. S drobnější mozkovou příhodou skončil v nemocnici. 

„Měl jsem menší mozkovou příhodu, ale jsem v pořádku. Koncem týdne mě pustí,“ řekl ve středu Blesku exministr Jan Ruml.

O záměru kandidovat do Senátu mluvil s Blesk Zprávami již v únoru. „Senát není moc populární, to je pravda. Politici, kteří ho chtějí zrušit, k jeho popularitě nepřidávají a říkají, že je zbytečný, drahý, zdržuje atd. Ale já jsem proti tomu, aby se zrušil,“ uvedl tehdy.

Ruml: Demokratické síly dostávají na p*del

Podle Rumla je Senát dnes jediným tělesem, které je schopno čelit tlakům vlády a Sněmovny. „Demokratické síly dostávají na prdel a je potřeba je stmelit a spojit a bojovat dál,“ říká nyní bez obalu Ruml.

Ruml chce kandidovat na Rokycansku za Piráty. O tom, zda strana pod vedením Ivana Bartoše Rumla jako svého kandidáta vybere, rozhodnou příští týden členové Pirátů v Plzeňském kraji elektronickým hlasováním, uvedl Ruml a předseda krajského sdružení Pirátů Lukáš Bartoň.

I když po ukončení mandátu v Senátu v roce 2004 nebyl aktivním politikem, zcela se od veřejného života neodstřihl. „Já jsem přednášel, jezdil na besedy,“ uvádí Ruml. Připustil ale, že po politice se mu stýskalo. „Ideje, za které jsme bojovali proti komunismu, a potom já, jako ministr vnitra v 90. letech, pomalu mizí. Jsem nakloněn tomu za ty ideály zpátky bojovat. Demokratické síly by se měly spojovat a vzájemně na sebe spoléhat,“ dodal.

Rozhodnou primárky Pirátů

Pětašedesátiletý bývalý disident Ruml je jednou z nejvýraznějších postav české, respektive československé politiky 90. let. Někdejší vlivný člen ODS a ministr vnitra stál po rozkolu ODS u zrodu Unie svobody. Senátorem za obvod zahrnující Prahu 6 byl v letech 1998 až 2004, v letech 2000 až 2004 byl místopředsedou Senátu.

Video V kotelnách nás za komunistů pracovalo víc, vzpomíná exministr Jan Ruml - Jaroslav Šimáček, Petr Soukup
1080p 720p 480p 360p 240p

Podle Bartoše je Ruml na Rokycansku v primárkách jediným kandidátem Pirátů pro senátní volby. Aby byl skutečně oficiálně nominován jako kandidát, musí v elektronickém hlasování dostat nadpoloviční většinu všech hlasujících členů strany v kraji. To samé platí i o dalším uchazeči v Plzeňském kraji Viktoru Krutinovi, který usiluje o kandidaturu do Senátu na Domažlicku a Klatovsku.

Pokud by kandidát v primárkách nezískal nadpoloviční většinu hlasů, nominaci by nedostal. Podle Bartoše by se tak mohlo i stát, že by strana senátního kandidáta vůbec neměla, případně by se hledal nový kandidát.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
doktormediciny ( 31. května 2018 14:55 )

Tak, tak..spravner... Dej si hezci NIK

sovca ( 12. dubna 2018 08:17 )

Vem ho čert,belzebuba.

karlos107 ( 12. dubna 2018 06:52 )

Dobrý chlap ... ale kokoooot jak Plzeň

starypes ( 12. dubna 2018 05:08 )

Zestárl, když "studoval" v Plzni (nebo když se tam prochlastal k titulu)?

arne100 ( 11. dubna 2018 22:35 )

NordicSX:A ty zdechneš s nimi ubožáku.Ty musíš mít ten mozek vypatlaný.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa