Hilšer jde do dalších voleb. Poražený prezidentský kandidát zkusí dobýt Senát

Autor: ČTK, kal - 
5. 2. 2018
14:50

Marek Hilšer, který skončil pátý v lednové prezidentské volbě, bude na podzim kandidovat do Senátu. O hlasy voličů se bude ucházet v Praze, zatím se ale nerozhodl, ve kterém ze čtyř pražských senátních obvodů to bude. V současné době ještě jedná s politickými stranami o případné podpoře, řekl ČTK. Politické strany zatím teprve kandidáty na senátory oslovují, podporu některých uchazečů o mandát v horní komoře Parlamentu zatím ohlásily KDU-ČSL nebo STAN.

„Ozvali se mi představitelé různých politických stran,“ řekl Hilšer. Podle Hospodářských novin jednal se zástupci ODS a TOP 09, podle serveru iDnes.cz by se měl setkat také s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Hilšer před prvním kolem prezidentských voleb vyhrál ve vnitrostranické anketě Pirátů, z TOP 09 zaznívala spíš podpora Jiřího Drahoše nebo Pavla Fischera a ODS se před prvním kolem na stranu žádného z kandidátů nepřiklonila.

Hilšer podotkl, že v prezidentské volbě dostal poměrně vysokou voličskou podporu, a nechtěl by ji proto „zahodit“. V úvahu podle něj připadalo zapojení do komunální politiky nebo do Senátu. „Celospolečenská témata mi jsou přeci jen bližší,“ řekl lékař, který skončil v prezidentských volbách na pátém místě se ziskem 455 tisíc hlasů (8,8 procenta).

Video Rozhovor s Markem Hilšerem. Jak bude vypadat jeho další politická kariéra a co ho spojuje s piráty? - zuzana zelenková
1080p 720p 360p

Senát chce zkusit Bek i Bělobrádek

Další známou osobností, která se bude ucházet o senátorský mandát, bude bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek, kterého podpořili Starostové a nezávislí. Jedním z jeho soupeřů v souboji o křeslo po senátorce Elišce Wagnerové (Zelení) bude brněnský kadeřník Jan Špilar, kterého nominovala KDU-ČSL. Do Senátu bude chtít vstoupit také předseda lidovců Pavel Bělobrádek, který chce kandidovat na Náchodsku.

Strany ale kandidáty pro senátní volby teprve oslovují a jednají o možné spolupráci i s dalšími uskupeními. Například podle lidovců je tak předčasné říkat, jaká bude stranická strategie v celé republice nebo kdo všechno se bude o křesla v horní komoře ucházet. „Jednání probíhají,“ řekla ČTK mluvčí strany Petra Hrušová.

Starostové uvedli, že by se nebránili společným nominacím kandidátů s jinými stranami, jako tomu bylo při doplňovacích volbách v lednu na Trutnovsku, kde nakonec zvítězil Jan Sobotka podporovaný STAN, ODS, KDU-ČSL a TOP 09. „Trutnovský model samozřejmě rádi zopakujeme, pokud někdo z kolegů přijde s kvalitním kandidátem, aby nedocházelo ke tříštění sil,“ řekl ČTK mluvčí Starostů Karel Kreml.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
reiner ( 9. února 2018 10:22 )

Další Macron - ještě si pořídit místo té mladé gerontku a je to v cajku

olympic ( 9. února 2018 04:44 )

Co takhle dělat medicínu, kterou vystudoval? Ale asi odhadl své možnosti, učení mu moc nešlo a než pracovat jako špatný lékař, tak je pohodlnější tlachat o ničem mezi dědky. Bude mít čistou hlavu, nemůže nic zkazit, neb za něj budou rozhodovat jiní a on bude jen hlasovat dle předem připravených not. Nebude se muset dál vzdělávat a bude mít imunitu, až to někam napere vožralej autem. Bude mít víc peněz, tak vo co go? Tak kdo to má? Já mu asi rozumím.

chatar ( 8. února 2018 17:26 )

To bych se na to podíval. Že bych neurval koryto někde jinde.

ivoadler ( 8. února 2018 15:56 )

Pokud mám převzít odpovědnost za řízení státu a vstoupit do politiky, tak jedině přes Senát. Tam se ho vno dělá.

defakto ( 7. února 2018 16:16 )

... proč chce jít právě do senátu ? Větší popularitu a podporu by získal u lidí kdyby se podílel na zrušení senátu !!! Je to zbytečná instance , kde se umístnují přestárlé a zasloužilé perzony , aby si ještě vydělali před nástupem do důchodu , zároven se podívají do světa (tzv. nejdražší cestovka ) . Tuhle malou republiku stojí provoz senátu ročně spoustu peněz , které by se měli dát raději do zdravotnictví nebo školství. Pan Hilšer by se nad tím vším měl ještě zamyslet !

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa