Operoval Havla i Klause. „Zeman je neopatrný,“ říká doktor, který ho léčil

Autor: Jakub Veinlich - 
31. 5. 2018
05:20

Mezi ortopedy patří k českým esům. Léčil všechny tři české prezidenty i další prominentní pacienty z řad herců nebo tanečníků. Za což si vysloužil také státní vyznamenání. Lékařská kariéra přednosty ortopedické kliniky Nemocnice Na Bulovce Pavla Dungla (70) se ale chýlí k samému závěru. Sám přemýšlí, jak se svým životem naložit. Koketuje proto s politikou. Na podzim bude proto zřejmě kandidovat za TOP 09 s podporou STAN do Senátu, kam chce jezdit i na motorce. Blesk Zprávám řekl víc o pacientském triu Havel, Klaus, Zeman i o tom, který z nich kašlal na lékařská doporučení.

„Vše si zanáším do operačních knih – je v nich třináct a půl tisíce odoperovaných pacientů,“ pochlubil se svým celoživotním výkonem Dungl, který operuje už od roku 1972. Mezi pacienty měl nejen starší občany, ale také prominentní tváře. Byli mezi nimi například Jan Werich, Jiří Sovák, zpěvák Petr Novák a další. Asi největšími pacientskými esy ale byli všichni tři čeští prezidenti.

Strach z Havlovy narkózy

„Milý byl pan prezident Havel, který měl zlomený krček kosti stehenní,“ popsal jeden ze zdravotních trablů Václava Havla Dungl. Havel tehdy v Tchaj-wanu uklouznul, zlomenina šla podle ortopeda ale naštěstí řešit konzervativně – tedy bez operace. „Trnul jsem ale hrůzou, že bude třeba anestezie, kterou by těžko snášel,“ popisuje profesor, kterého informoval Havlův tým o jeho zdravotním stavu i během cesty ze státní návštěvy. „Choval se ale ukázněně a ležel s tím asi šest týdnů ve vojenském apartmánu ve vojenské nemocnici a uzdravil se,“ vzpomíná lékař.

Poslušný Klaus

Potíže měl i Václav Klaus, velký milovník tenisu a lyžování. Přesně před deseti lety mu profesor Dungl operoval kyčelní kloub. Operace trvala asi dvě hodiny. „Prezident Klaus, to je muž sportovního ducha a železné disciplíny, který se do toho pustil po jistém váhání,“ vzpomíná dnes ortoped, podle kterého byl Klaus vzorný pacient, v určitých momentech prý až puntičkář. „Ale nebyly žádné problémy s jakoukoliv spoluprací a kázní,“ pochvaloval si pro Blesk Zprávu Klausovu léčbu.

Zemanova předvolební operace

Horší už je to prý ale se současným prezidentem Milošem Zemanem, kterému se v roce 2012 těsně před prezidentskou volbou příliš nechtělo na operaci pakloubu 1. záprstní kosti v palci. „Přitom měl obrovský nález,“ prozradil bez větších podrobností Dungl. Zeman ale do poslední chvíle vzdoroval. „Ne, operovat se nenechám,“ tvrdil prý Zeman rezolutně.

„Pokud chcete jít kandidovat a budete kandidovat v nějakých bačkorách, nebo láptích, tak to nebude žádný plusový bod u vašeho publika,“ oponoval mu lékař, který mu sice nemohl operaci nařídit, ale bez ní by na tom Zeman mohl být s chůzí ještě hůř, než je teď. Tehdy budoucí prezident chtěl ale záruku, že do šesti týdnů bude opět fit. Zaručit se mu profesor nemohl, ale řekl, že to zkusí. „Tak jsem se o to pokusil a ono to vyšlo,“ vzpomíná dnes na vzpurného Zemana.

Dnes už má Zeman jiný tým lékařů a na Bulovku dorazí jen sporadicky. „Když je potřeba, tak se tu jednou za rok objeví. Je ale na sebe tak nehorázně neopatrný, že veškerou soustavnou péči odmítá,“ tvrdí lékař a hlavě státu by doporučil ze svého pohledu více rehabilitace.  

I přesto, že dnes není Dungl se Zemanem v kontaktu, v roce 2014 od něj dostal vyznamenání. Podle profesora za to ale může spíš Zemanův předchůdce Klaus, který ho zřejmě na ocenění navrhl.

„Asi sám věděl, že to těžko může udělat on sám, aby oceňoval svého ošetřujícího lékaře,“ řekl Dungl a dodává: „Člověk musí být samozřejmě poctěn, ne že mu to předává nějaká konkrétní osoba, ale proto, že je to ocenění toho vašeho celoživotního snažení.“ Od té doby má Dungl vyznamenání uklizené v trezoru. „Přeci ho nebudu nosit na klinice jako řád zlaté vařečky,“ dodal se smíchem.

Silný volební obvod

Kandidovat do Senátu bude přednosta ortopedické kliniky Nemocnice Na Bulovce v silném obvodu v Praze 8. Protikandidáty mu budou například za KDU-ČSL Hayato Okamura – starší bratr šéfa SPD Tomia Okamury a za Piráty bývalý první náměstek ministra financí Andreje Babiše Lukáš Wagenknecht. Všechny tři spojuje právě kritický pohled na dnešního premiéra v demisi. 

Video Hayato Okamura: Tomio prosazuje nesmysly. Kvůli jménu mi roztrhali vizitku. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Dungl má několik oblastí, kterým by se chtěl v případě volebního úspěchu věnovat. Proč se rozhodl kandidovat, a jak by se postavil jako lékař například k toleranci alkoholu za volantem a na čem by jezdil do Senátu? To popsal ve zbylé části rozhovoru pro Blesk Zprávy. Chtěl by se však mj. také zasadit o to, aby skončilo pravidelné střídání letního a zimního času.

Co vás přimělo ke kandidatuře? 

Prakticky padesát let jsem pracoval bez jakéhokoliv přerušení, a protože bych měl příští rok svou klinickou kariéru podstatně redukovat a jsem aktivní člověk, tak si říkám, co dál. Navíc mě nemůže nechat klidným taková apatie, která tu vládne. A to jsou veřejné věci. A nejde o nic jiného, než aby na to člověk poukazoval a nebál se ty věci pojmenovávat a pokusit se o nějakou nápravu.

S čím konkrétně nejste spokojený?

Například s tím, že jsou neustále díry na silnicích, že je tu neustále dopravní chaos, že žijeme v nevlídném ovzduší, které v Praze panuje, že jsou v katastrofálním stavu pražské lávky a mosty. Neříkám, že za to může jedna osoba a to paní Krnáčová, ale myslím si, že je to velmi neradostné zjištění. Před pár dny jsem se vrátil z Neaopole a řeknu vám, že Neapol je příšerné město, mají tam k tomu asi 10 tisíc běženců, čili je to o to komplikovanější, ale ta Praha není o mnoho lepší bohužel.

Překvapuje mě, že jste v těch neduzích nevyjmenoval nic ze zdravotnictví…

Naše zdravotnictví, na to, jak je financováno, podává mimořádný výkon. Protože za to procento HDP, které se u nás na zdravotnictví věnuje, je pro mě zázrak, že to funguje, jak to funguje. Je to dáno tím, že je tady velmi kvalitní personální základna. Lékaři a další lékařský personál je na tom dobře jak po stránce vzdělanosti, tak i po stránce etické, ale i morální.

Finanční stránka je samozřejmě horší. Není tak výrazná jako v jiných zemích, ale musíme si uvědomit, že žijeme v prostředí státu, kde je dán spotřební koš a nabídka i poptávka.

Od svých 15 let jezdí uznávaný lékař na motorce. Teď aktuálně má harleye, nejvíc prý proti jeho koníčku protestovala vždy jeho maminka. „Měla strach, že se někde něco stane. V roce 1998 mi přeřízli řetěz a mojí oblíbenou brutální Nikitu TDM850 mi ukradli. A moje matka zapálila v kostele z vděčnosti svíčku. Říkala, že ten zloděj měl větší rozum než já, vzpomíná dnes s humorem Dungl, který by prý na dvou kolech jezdil i do Senátu.

Teď se opět řeší povolení malého množství alkoholu za volantem nebo za řídítky motorek. Máte jako lékař pocit, že jsme na to v Česku připravení?

To je to, čeho se obávám. V Rakousku a v Německu každý ví, že je daná jasná tolerance. Ale každý také ví, že když je účastníkem nehody, tak ví, že je zachrání jen nula promile v krvi. Že mohli jet, je jedna věc, že ale riskovali, když se něco stane, je věc druhá. U nás, když dáte toleranci 0,3, tak budou i tací, kteří budou mít 0,8 a nebude to žádný velký přínos, ale spíš ohrožení všeobecné bezpečnosti.

I vy sám jste říkal, že občas ošetřujete opilé pacienty a narážel jste na to, že i v takovém případě, když si způsobí zranění, mají léčbu v podstatě zdarma. Mělo by se to změnit?

Pochopitelně. Dřív byl takzvaný regres. Pokud to byl pracovní úraz, musel za léčení platit zaměstnavatel, pokud to byl úraz způsobený vlastním zaviněním, tak to bylo na krácení dávek – bylo to limitované samozřejmě, ale jsem pro to, aby se to změnilo. Když nabouráte pod vlivem alkoholu, tak vám pojišťovna také sníží krytí. Proč by to tedy nemohlo platit i pro pacienty, když se uvedou sami do stavu snížené příčetnosti.

Vezměte si, že se opijí, rukou prorazí sklo baru, rozřežou si šlachy, doktor to dává dohromady třeba tři hodiny, vše dohromady stojí 100 tisíc korun a vše jde z pojištění. Samozřejmě, každému se může stát, že se někde opije, ale nějaké změny musí přijít, i když se do toho nikomu moc nechce, protože je to politicky nepopulární.

Doporučujeme
honzazchaIoupky ( 31. května 2018 15:43 )

na překlepy vám seru, píšu z mobilu a spěchám. Kdo chce, ten to pochopí i s překlepama

honzazchaIoupky ( 31. května 2018 15:41 )

kdyby byl po revoluci zvolen prezidentem pes Filipes, tak bu všude zvali jeho a to jen poroto, že to byl první postkomunistický prezident. Jinak Havel a zeman byli po revoluci dva nejhorší prezidenti jaké jsme mohli mít, protože oba hráli do noty svým kumpánům. Chrchlák to uměl maskovat za svůj přichlastaný úsměv a hlášku pchrrrravda a láska zvítězí. Zeman se nepřetvažuje, ten prostě je buranem a podrazákem s plnou parádou. Rozdíl mezi nim je pouze v tom, že Zeman udělil mislost jen hrstce gaunerů, zatím co Havel udělil milost stovkám gaunerů a mnoha lidem tím udělal ze života peklo. Jinak oba prospěchářský ožralý obludy a Havel navíc nevzdělaný.

jentakjen ( 31. května 2018 15:34 )

Píše o letišti a ne o městské části, burane!!!

jentakjen ( 31. května 2018 15:31 )

http://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-krimi/545956/zdenek-k-41-utekl-z-bohnicke-lecebny-muz e-byt-nebezpecny.html A kašpar zdenekk v prochcaných teplácích jim vzal zase kramle.

tase ( 31. května 2018 14:03 )

Jani souhlasím

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa