Hejtman Běhounek znovu povede ČSSD do voleb na Vysočině, získal podporu v kraji

Autor: ČTK - 
26. října 2019
17:25

Kandidátku sociálních demokratů na Vysočině příští rok v krajských volbách znovu povede nestraník Jiří Běhounek. V kraji už dovedl ČSSD třikrát k vítězství, hejtmanem je od roku 2008. O tom, že bude znovu lídrem, rozhodla sobotní krajská konference ČSSD v Jihlavě. Novinářům to řekl předseda krajského předsednictva Petr Krčál.

Do senátních voleb na Žďársku sociální demokraté podle očekávání za rok pošlou novoměstského starostu Michala Šmardu, jehož nedávno strana prosazovala na ministra kultury. Na Pelhřimovsku bude obhajovat mandát dlouholetý senátor z ČSSD Milan Štěch.

„Kraj Vysočina je v sociální demokracii nejdál, co se týče přípravy voleb do krajského zastupitelstva a také do Senátu,“ řekla novinářům ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která se konference zúčastnila.

Celou kandidátní listinu pro krajské volby na Vysočině bude konference schvalovat 21. března. Jiný návrh na lídra kandidátky sociálních demokratů v kraji nepadl, Běhounek podle Krčála získal od delegátů konference velmi silný mandát. „Naším cílem je v krajských volbách uspět velmi dobře,“ řekl.

Post šéfa na Vysočině obhájil Krčál

Krajská konference se podle Krčála také zabývala základním návrhem volebního programu pro krajské volby, který připravil hejtmanův náměstek Vladimír Novotný (ČSSD). Zveřejněn bude rovněž po krajské konferenci příští rok v březnu. Do června pak o programu chtějí sociální demokraté diskutovat i s veřejností v kraji.

Krajská konference také volila patnáctičlenné krajské předsednictvo, Krčál obhájil pozici jeho předsedy.

Krajskou koalici v posledních třech letech tvoří sociální demokraté s hnutím ANO, ODS a Starosty pro Vysočinu. Volby v roce 2016 na Vysočině vyhrála ČSSD před ANO a KDU-ČSL. Ze 45 mandátů v krajském zastupitelstvu jich sociální demokraté mají 11. Hnutí ANO má devět křesel, lidovci sedm. V zastupitelstvu je také šest zástupců KSČM. Pět křesel má ODS, koalice Starostové pro Vysočinu čtyři a koalice SPD a SPO tři.

Video Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček o rozpočtu - Blesk - Nikola Forejtová

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud