Úterý 11. května 2021
Svátek slaví Svatava, zítra Pankrác
Polojasno 28°C

Zimola ukázal ČSSD cestu ven z vlády. Kraje v boji s Hradem podporují Hamáčka

Autor: ČTK, tva - 
15. srpna 2019
15:15

Předseda ČSSD Jan Hamáček by měl na nominaci místopředsedy strany Michala Šmardy na ministra kultury trvat, míní většina oslovených regionálních představitelů sociální demokracie. Zástupci menší vládní strany zpravidla vyjádřili Hamáčkovi podporu. Bývalý místopředseda ČSSD Jiří Zimola obvinil z rozpoutání krize v sociální demokracii statutárního místopředsedu Romana Onderku a bývalého europoslance Miroslava Pocheho. Do současné situace, ve které se ČSSD ocitla, stranu podle něj přivedly mocenské zájmy této dvojice stranických představitelů. A podobnou rétoriku zvolil i jihomoravský exhejtman Michal Hašek.

Brněnský předseda ČSSD Oliver Pospíšil řekl, že postup vedení ČSSD je správný. „Všichni jsme nuceni se řídit zákony, i kdybychom s některým z nich nesouhlasili. I prezident je povinen dodržovat ústavu,“ uvedl Pospíšil. Ústava podle něj nedává možnost prezidentovi hodnotit odbornost navržených ministrů. „Nejde to ‚okecat‘ tím, že Šmarda je z malého města,“ dodal Pospíšil. Jihomoravská předsedkyně strany Naděžda Křemečková už ani nechtěla situaci komentovat. Komentář neposkytli ani karlovarští představitelé.

Hlasy z krajů jsou spíše na Hamáčkově straně

Také podle Jiřího Říhy z královéhradecké ČSSD má Hamáček trvat na Šmardovi. Podle něj je předseda strany ve složité situaci, kdy se prezident snaží ČSSD uškodit. „Na tahu je premiér, který by měl jednat, měl by prezidenta dotlačit k tomu, aby ctil ústavu,“ řekl Říha, podle kterého by měla sociální demokracie vládu opustit.

Také podle hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána má ČSSD trvat na Šmardovi. „Problém ohledně ministerstva kultury není problémem ČSSD, sociální demokracie svého kandidáta navrhla. Je to problém pana premiéra a pana prezidenta,“ uvedl.

Místopředseda krajského výboru Plzeňského kraje Zdeněk Honz nebyl příznivcem vstupu ČSSD do vlády, nyní ale setrvání v kabinetu považuje za jedinou hypotetickou záchranu strany. „Protože v krajských volbách nevím, jak uspějeme, a pokud se týká parlamentních, tak je třeba nastartovat nějaký proces. To znamená, že v této chvíli je odchod z vlády špatný. Je to (neopustit vládu) jediná možná záchrana, jak se před voliči pozitivně ukázat,“ poznamenal.

Hamáček podle něj dosud řešil situaci diplomaticky. „Ale nevíme, jaké jednání proběhlo mezi Hamáčkem a prezidentem v době, kdy šlo o to, zda (bývalý ministr kultury Antonín) Staněk (ČSSD) zůstane, či nikoliv.“ Honz se domnívá, že Hamáček prezidentovi slíbil, že Staněk zůstane a že nikoho jiného navrhovat nebude, což porušil.

Žatecká se navezla do ministra Vojtěcha, chce konec vlády

Také podle předsedy středočeské ČSSD Robina Povšíka by sociální demokracie neměla kvůli sporu o ministra kultury opouštět vládu. Hamáčkova „pověstná“ trpělivost je podle něj proto namístě.

„Možná bychom měli být ještě chvíli trpěliví a zkoušet dosáhnout svého,“ soudí Povšík. Na dotaz, zda by Hamáček měl trvat na Šmardovi jako ministerském kandidátovi, nebo navrhnout někoho jiného, nechtěl přímo odpovědět. „Pan předseda Hamáček můj názor na tuhle záležitost zná, ten názor jsem mu sdělil už před měsícem a nechtěl bych to teď komentovat,“ dodal.

Naopak Vysočina je podle krajského šéfa Petra Krčála pro odchod z vlády, přestože původně vstup do ní podporovala. Podmínky spolupráce se razantně změnily, míní. O tom, zda opustit kabinet, bude podle něj vedení strany diskutovat. „Protahování této agónie ani pro sociální demokracii nemá smysl,“ řekl. Šmarda podle něj zůstává jediným kandidátem na ministra. Varianty řešení by měl nyní předkládat premiér Andrej Babiš (ANO), na němž leží odpovědnost za vládu.

Romana Žatecká, bývalá kandidátka na předsedkyni ČSSD, starostka České Lípy Romana Žatecká, bývalá kandidátka na předsedkyni ČSSD, starostka České Lípy | Karel Kopáč

Kandidátka na šéfku ČSSD z loňského sjezdu Romana Žatecká řekla, že podporuje trvání na Šmardovi. „Znám ho a věřím, že by v kulturní oblasti obstál líp než zpěváček (ministr Adam Vojtěch, za ANO) ve zdravotnictví. Setrvání ve vládě? Důvěru v úspěšnost tohoto koaličního projektu pro ČSSD jsem nikdy neměla a teď už je to úplně přesolená bramboračka, která si zaslouží jen vylejt,“ konstatovala.

Zimola: Za krizi můžou Onderka a Poche

Bývalý místopředseda ČSSD Jiří Zimola sice byl v minulosti zastáncem vstupu do kabinetu, nyní se ale k účasti ve vládě staví kriticky, protože z ní podle něj profitují především „někteří sociálnědemokratičtí šíbři“. Odvolání Staňka byla chyba a stály za ním mocenské zájmy kolem bývalého europoslance Miroslava Pocheho a místopředsedy ČSSD Romana Onderky, dodal.

Tisková konference po jednání Předsednictva ČSSD. Na snímku místopředseda ČSSD Roman Onderka (vlevo) a kandidát na post ministra kultury Michal Šmarda (15. 7. 2019) Tisková konference po jednání Předsednictva ČSSD. Na snímku místopředseda ČSSD Roman Onderka (vlevo) a kandidát na post ministra kultury Michal Šmarda (15. 7. 2019) | Blesk:Karel Kopáč

„I když jsem bojoval za to, aby šla ČSSD do koaliční vlády a v ní se svou prací rehabilitovala, v současné době se domnívám, že by ČSSD měla vládu opustit. Především proto, že jediný zisk z toho mají někteří sociálnědemokratičtí straničtí šíbři, kteří se nechali zaměstnat na ministerstvech a jimi spravovaných organizacích, a nikoli ČSSD, jak jsem si přál a očekával,“ uvedl Zimola.

Jihočeský exhejtman také podotkl, že mocenské zájmy Pocheho a Onderky straně ubližují. „Jsou to právě tito lidé, kteří jsou za současnou situaci odpovědní a kteří přispěli k dalšímu pádu preferencí ČSSD,“ řekl Zimola.

Hašek: Krizi odstartoval Onderka kritikou Staňka

Podobný názor má bývalý sociálnědemokratický jihomoravský hejtman Michal Hašek. Na svém facebookovém profilu uvedl, že Onderka krizi odstartoval, když v květnu v televizních debatách útočil na Staňka. „Dnes stejný statutární místopředseda ČSSD vyzývá premiéra k žalobě na prezidenta republiky? Zřejmě další pokus o odraz ode dna, kdy dno má nový level,“ napsal Hašek.

Onderka ve středu v ČT řekl, že by premiér Andrej Babiš měl podat kompetenční žalobu na prezidenta nebo jej přimět, aby změnil názor, pokud jde o jmenování nového ministra kultury. Kdyby se tak nestalo, měli by podle Onderky ministři sociální demokracie podat demise.

Podle pardubického hejtmana Netolického má řešení situace v rukou Šmarda. Měl by sám zvážit, jak bude postupovat. Zablokované jednání by mohla vyřešit i výměna ministerstva kultury s hnutím ANO, ČSSD má dlouhodobě zájem o ministerstvo pro místní rozvoj.

Předseda sociálních demokratů ve Zlínském kraji Lubomír Vaculín nedokáže říci, zda by ČSSD měla opustit vládu. Hamáček má ale jeho podporu a měl by podle něj trvat na Šmardovi.

hejhej ( 15. srpna 2019 19:33 )

Hloupý Hamáček se obklopil stejně hloupými.

hejhej ( 15. srpna 2019 17:04 )

corsa:
Ano - Onderka, Poche a Hamáček - hlupáček jim je zavázán.
Kdyby měli socani solidního, vzdělaného kandidáta na post MK, nemusela být tato šaškárna. Stejná šaškárna byla s Pochem. Nejvyšší čas, aby už konečně socani dodrželi slovo a odešli z vlády.

adeso ( 15. srpna 2019 17:00 )

no vidíš a já za ně kandidoval, aby měli počet - bylo mi líto jednoho kandidáta. Když vidím jak to tihle borci tupí prasí, tak se opravdu, ale opravdu stydím, jak by řekl Klaus.

corsa ( 15. srpna 2019 16:28 )

Konečně pravda vyplouvá na povrch! Onderka a Poche potřebovali vypíchat čestného Staňka, který jim zkazil peněžní toky..... A protože je (ne)pochopitelně Hamáček poslechl, tak jsou teď akorát pro smích. A pokud nechce ČSSD úplně ztratit svoji tvář, měla by se všech tří zbavit. Bohužel i Hamáčka, když se těm dvěma neuměl postavit... Zavařili si to sami a ať to nesvalují na Zemana a na Babiše. Zeman svým návrhem dát na kulturu Birkeho taky šlápl vedle...Pokud to je pravda. Aby si udržel pozici rovného hráče, měl by rychle od Birkeho dát ruce pryč....

Evka4 ( 15. srpna 2019 16:26 )

Socani jsou trapáci jeden vedle druhého.Nevzdělaný Hamáček,upocený Onderka, podvodník Zimola.Jediný, co za něco stojí je Foldyna.Já blbec jsem je tak dlouho volila.Dneska vše doprasí šaškem Šmardou. Socany již nikdy víc...

Zobrazit celou diskusi
Další videa