Středa 30. září 2020
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 15°C

Komentář: Zeman vlepil ČSSD další facku. Z téhle už se možná nevzpamatuje

Autor: Petr Holec - 
15. srpna 2019
05:01

Tak už je konečně oficiálně venku, co všichni stejně věděli: prezident Miloš Zeman prostě nejmenuje místopředsedu ČSSD Michala Šmardu ministrem kultury, protože podle něj není dost „kulturní“. To aspoň vyplývá z vyjádření Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka. V něm se píše, že prezident považuje Šmardu za nekompetentního vést kulturu a od šéfa ČSSD Jana Hamáčka proto žádá jiné jméno.

Hamáček by ho samozřejmě měl mít dávno po ruce. Že Šmardu ministrem kultury nikdy nejmenuje, mu totiž Zeman řekl už na jejich poslední schůzce, i když si to vicepremiér radši nechal pro sebe a vyhlásil jistý stav milosti: ČSSD už od prvního srpna předstírá, že čeká na jmenování Šmardy v soudný den někdy v půlce srpna, kdy prezident slíbil (ne)ministerskou agónii ukončit. Teď soudný den přišel a míč je znovu v Lidovém domě, zatímco na kultuře chybí ministr.  

„Budeme trvat na dodržování ústavy,“ komentoval nejmenování Šmardy ministrem Hamáček, jako obvykle ale neřekl, jak. Je sice ministrem vnitra, ani on ale nemůže na Hrad poslat těžkooděnce, aby si dodržování ústavy vynutili, když si ji prezident začne vykládat po svém. ČSSD tak bude znovu čekat na příští týden, kdy se sejde její předsednictvo. A kdy se taky z dovolené vrátí premiér a šéf ANO Andrej Babiš, který napsal, že i on bude problém jménem Šmarda řešit až příští týden.

Je zajímavé, že Hrad vypustil informaci o Šmardově nejmenování pouhý den poté, co poslanec a donedávna i místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna veřejně řekl, že by ve sněmovně podpořil rekonstruovanou Babišovu vládu bez ČSSD, čímž se vlastně přihlásil k Zemanovu plánu. Ve sněmovně se totiž pomalu rýsuje těsná většina pro vládu ANO i bez SPD, jíž by mohli podpořit dva členové Trikolóry Václava Klause mladšího, tři odpadlíci z SPD a kromě Foldyny i „popravený“ exministr kultury a poslanec ČSSD Antonín Staněk, Zemanův oblíbenec. K nim pak stačí další poslanec a Babiš pokračuje jako premiér i bez ČSSD.

ČSSD se pročekala do pasti

Ta se mezitím pročekala až do pasti, z níž existují jen samé špatné úniky. Pokud zůstane ve vládě, což si nyní kvůli obsazení ministerstev i úřadů údajně přeje vlivná pražská ČSSD, jíž zezadu bačuje Miroslav Poche a kam patří i ministři ČSSD Jana Maláčová a Tomáš Petříček, nemusí už nikdy nic říkat, protože jí už nikdy nikdo nebude věřit jediné slovo. A když se strana rozhodne z vlády odejít, jak opakovaně vyhrožuje, už to nejspíš nestihne uhrát na spory s ANO o sociální dávky, což nedávno rozehrála, protože ty jsou vždy důstojnější důvod než Šmarda: příští týden se totiž její předsednictvo musí k situaci postavit více čelem než nyní Hamáček. S dodržováním ústavy už si nevystačí.

ČSSD se dlouho spoléhala na to, že ji Babiš potřebuje i v její bídné situaci, kdy jde od jednoho volebního debaklu ke druhému a pohromadě ji nejvíc ze všeho drží nenávist. Jenže vnitrostranická nenávist už nese plody v podobě štěpění jejího poslaneckého klubu, který již tradičně patří k pádu i vzniku vlád. Pro ČSSD by to ostatně nebylo poprvé, kdy by její poslanci pomohli ke vzniku vlády bez ČSSD. Poprvé by to ovšem mohlo ČSSD v dalších volbách vyvést i ze sněmovny. A to by byl definitivní konec. 

12x36je_dostt ( 18. srpna 2019 20:38 )

Jen více Zemanů a Babišů, vy SLUNIČKÁŘSKEJ odpade Ten kdo alespoň trošku myslí na budoucnost svých dětí, ten chce aby tento stát i nadále řídil Zeman s Babišem.👍❤️ Nejlepší politici po roce 1989, JEDNOZNAČNĚ si toto myslí všichni rozumní a chytří v ČR

Pulkin1 ( 15. srpna 2019 19:58 )

Přesně tak👍

Pulkin1 ( 15. srpna 2019 19:55 )

Ať ČSSD už konečne jde tam kde patří .Zeman má pravdu že nechce ŠMARDA. Ten je ne vzdělaný má jen obyčejný gymnázium. Ať Šmarda sedi kde je.A tohle se nemuselo stát kdyby Babiš nebyl jesitnost sama!mel jít do vlády s SPD a moh Mít klid!

Bedoslav ( 15. srpna 2019 19:37 )

Zaplať Pánbůh za Zemana, koho bys tam chtěl, prozraď

Bedoslav ( 15. srpna 2019 19:31 )

Pod to bych se houslisto podepsal.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud