Protiústavní fraška, zuří kvůli Šmardovi opozice. Fiala přidal smutný ping-pong

Autor: Nikola Forejtová, ČTK - 
14. srpna 2019
17:29

Prezidenta Miloše Zemana nezastavila ani hrozící ústavní žaloba a dál odmítá jmenovat místopředsedu  ČSSD  Michala Šmardu na post ministra kultury. Předsedu „oranžových“ Jana Hamáčka vyzval, aby hledal jiného šéfa resortu. Rozhodnutí hlavy státu rozproudilo koalici i opozici. Zákonodárci znovu upozorňují na Zemanův neobratný tanec s ústavou. Podle Petra Fialy (ODS) se jedná o ping-pong, šéf TOP 09 Jiří Pospíšil tvrdí, že Zeman jedná protiústavně. Ozvali se i senátoři. 

„Prezident republiky Miloš Zeman konstatoval, že pan Michal Šmarda se nikdy nezabýval problematikou české kultury. Z tohoto důvodu není odborně kompetentní pro výkon funkce ministra kultury České republiky,“ uvedl tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček s dodatkem, že Miloš Zeman požádal předsedu ČSSD Jana Hamáčka, aby přišel s jiným kandidátem.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat, mezi prvními byli předsedové stran a senátoři. Řada z nich pak vyzývá poslance, aby se přidali k ústavní žalobě na prezidenta, která už parkuje ve Sněmovně. 

Pospíšil: Protiústavní fraška

Rozhořčení nad zprávou neskrývá především opozice. „Prezident Zeman se znovu snaží rozehrát spor mezi ním a ČSSD, ale ve skutečnosti jde o kompetenční spor mezi premiérem Babišem a prezidentem- Smutný pohled na této politický ping-pong,“ reagoval šéf ODS Petr Fiala.

„Fraška kolem výměny ministra kultury pokračuje. Miloš Zeman se dál chová protiústavně. Za výběr ministra a jeho odbornost odpovídá předseda nominující strany a premiér. Prezident má právo odmítnout jmenovat ministra jen ze závažných důvodů a ty zde nevidím,“ uvedl Jiří Pospíšil (TOP 09) na twitteru.

Vysmátý pozdrav z Colours: Na festivalu se potkali místopředsedové ČSSD Šmarda a PetříčekVysmátý pozdrav z Colours: Na festivalu se potkali místopředsedové ČSSD Šmarda a Petříček | Instagram M. Šmardy

Pro ČT okomentoval situaci i senátor Michael Canov, který se původně nepřidal k ústavní žalobě na hlavu státu, nyní ale podle něj je skutečně důvod. „Prezident porušuje hrubě ústavu dle mého názoru od začátku srpna. K původní žalobě jsem se nepřidal, ze svých důvodů. Říká se, že ten návrh byl podán na konci května, ale oficiální návrh premiéra jsem viděl až teď. Od odvolání Staňka  už vidím hrubé porušování,“ uvedl. 

Výborný: směšná telenovela

Blesk Zprávy zapátraly po reakcích i na sociálních sítích. Reagovali hlavně předsedové stran. Mezi nimi byl i Marek Výborný (KDU-ČSL).

„Asi nikdo neočekával, že pan prezident Zeman pana Šmardu ministrem nakonec jmenuje. Pánové Babiš a Hamáček i přes první silná gesta a nespočet schůzek s „hradem“ pouze akceptovali nové a nové termíny a pak odjeli na dovolenou. Doufám, že na ni oba přemýšleli nad dalším postupem k naplnění ústavy a možným řešením této předvídatelné situace. Ještě stále jsme parlamentní demokracii,“ rozlítil se další předseda Ivan Bartoš, tentokrát z řad Pirátů.

Ozval se i šéf STAN Vít Rakušan. „Teď je to zcela jednoznačně věc premiéra: Buď podá kompetenční žalobu, nebo je naprostý slaboch, a navíc napomáhá ohýbání ústavy,“ napsal ČTK v SMS zprávě Rakušan. Babiš žalobu na prezidenta k ústavnímu soudu v minulosti odmítl podat. Samotný předseda oranžových ale žalobu jako řešení nevidí. 

Reakci se nemohl vyhnout ani předseda vlády Andrej Babiš, který zaslal vyjádření sms zprávou do všech médií, ve které zmiňoval, že o situaci ví, ale bude jí řešit až po dovolené. 

Premiér Andrej Babiš s manželkou Monikou relaxují na Krétě, po návratu jej čekají rozlícení politici.Premiér Andrej Babiš s manželkou Monikou relaxují na Krétě, po návratu jej čekají rozlícení politici. | Instagram Moniky Babišové

Šmarda zmínil, že bude respektovat rozhodnutí svého předsedy. Jan Hamáček na jeho jmenování nadále trvá. Uvedl, že jeho postoj se od začátku léta nezměnil, ale po předsedovi vlády nebude požadovat kompetenční žalobu. Ve vládě by jeho strana poté, co si nedokáže prosadit ministra, neměla co dělat. 

Ústavní žaloba čeká na poslance

Zemanovi přitom hrozí ústavní žaloba, která čeká na zákonodárce ve Sněmovně. Žaloba už úspěšně prošla Senátem. Jak bylo zmíněno výše, někteří senátoři se po středečním vyjádření Zemana rozhodli žalobu zpětně podpořit. Případně vytvořit další žalobu týkající se pouze „Šmardova případu“.

„Zeman dělá to, co po celou dobu svého mandátu, porušuje ústavu. Z procesního hlediska je ale druhá žaloba hloupostí. Nechci komentovat to, co má dělat premiér Babiš, ale je jeho povinnost hájit ústavu,“ uvedl senátor Václav Láska (SEN 21), jenž byl také iniciátorem žaloby.

Blesk Zprávy si o ústavní žalobě zjišťovaly informace již dříve. Podle oslovené právničky Petry Fialové nemá šanci na úspěch. S ohledem na skutečnost, že ústavní žaloba na prezidenta republiky je v první řadě politickou otázkou, přičemž s ohledem na rozložení sil v Poslanecké sněmovně ČR, lze předpokládat, že podání ústavní žaloby nebude podpořeno,“ uvedla pro Blesk Zprávy expertka několik dní předtím, než Zeman prostřednictvím sociálních sítí uveřejnil své rozhodnutí.

Skeptický byl i předseda Petr Fiala. Po středečním vyjádření se ale možná karty mohou obrátit. 

Video Fiala o ústavní žalobě na prezidenta Miloše Zemana - Blesk - Nikola Forejtová


hejhej ( 15. srpna 2019 14:46 )

Pokud se má pan prezident podepsat pod jmenováním ministra ( i pod cokoliv), musí s tím souhlasit. Jinak se nepodepíše - to by mělo být jasné i opožumpě.

pooresh ( 15. srpna 2019 13:04 )

mamrde,neplet si parlament s kralovstvim! Notabene,Zeman,to je parodie jakekoliv funkce!

pooresh ( 15. srpna 2019 13:01 )

hejhola,tys obcan v socialni nouzi,tedy platis jen kulovy!

pooresh ( 15. srpna 2019 12:58 )

Soudjuzi,a ma ten defektni obcan Zeman vubec proverku? Mezi agenty KGB se nachazi jakysi "razvedcik M.Sem­jon",p­ragnos­tik.

fotrhol ( 15. srpna 2019 11:11 )

Zemana nemusím, ale jak ty uřvaný kašpary nasírá mě baví.

Zobrazit celou diskusi
Další videa