Úterý 11. května 2021
Svátek slaví Svatava, zítra Pankrác
Polojasno 28°C

Jandák potkal Zaorálka za komunistů v seriálu: „Byl velký šéf, vztah k umělcům má“

Autor: Nikola Forejtová - 
24. srpna 2019
07:05

Budoucí možný šéf kultury Lubomír Zaorálek a exministr Vítězslav Jandák se v minulosti nepotkali jen v ČSSD či Sněmovně. Před svým politickým působením se jejich osudy protly i na filmovém place. A to při natáčení komunistického televizního seriálu Velké sedlo. Jandák nyní zavzpomínal na natáčení i na to, že Zaorálek - někdejší dramaturg Československé televize - byl tehdy obávaným „velkým zvířetem“. Vztah k umělcům dle něj Zaorálek má, řízení ministerstva kultury pak zvládne lépe než v resortu zahraničních věcí, řekl Blesk Zprávám Jandák, podle kterého se prezident Miloš Zeman zachoval správně a MIchala Šmardu ušetřil před vržením do „tygří klece“.

Blesk: S novým kandidátem na ministerstvo kultury Lubomírem Zaorálkem máte společnou minulost. Potkali jste se během natáčení televizního seriálu Velké sedlo, který vycházel ze scénáře Jaroslava Dietla. Vy jste spolu s Pavlem Novým, Janou Krausovou, Jitkou Smutnou či Ivanem Vyskočilem byl mezi herci, Lubomír Zaorálek byl tehdy dramaturgem. Jak na tuto dobu vzpomínáte?

Jandák: Já moc nevzpomínám na něj, on byl ten, co dohlížel na to, aby se dobře mluvilo, takže jako s dramaturgem jsem se s ním moc nesetkal. Asi tam nedělal nic špatně, protože se tam pracovalo dobře, možná i lépe než v Praze. Celkově Ostrava, kde jsme natáčeli, měla vždycky dobré jméno. Věděl jsem o něm, že je to velký šéf a že se ho trošku bojí, ale nestýkali jsme se tolik. Poznali jsme se až ve Sněmovně.

Nyní budete mít možná další společnou věc, a to sedění ve vládě. Myslíte si, že má Zaorálek ony předpoklady, které by měl ministr kultury mít a na jejichž absenci u Šmardy Zeman ukazoval?

Já si myslím, že Luboš bude lepším ministrem kultury, než ministrem zahraničních věcí. Tam jsem k němu měl velké připomínky jako poslanec a myslím si, že kultura bude jeho parketa. Má vztah k mnoha umělcům, jak se říká, pravdoláskařského typu. Myslím, si že ho budou mít rádi a pokud se bude demonstrovat za peníze na kulturu, tak on půjde s nimi. Je to dobře a já jako občan mu budu držet palce jako každému ministrovi, aby tato země dál fungovala.

Myslíte si, že se i na vládě budou Zaorálka bát, jako při natáčení Velkého sedla?

Já myslím, že ne, žijeme v jiné době. Dneska už se ho nikdo bát nebude. V  této zemi si už neváží nikdo nikoho, v tomhle liberálním chaosu je to už v podstatě jedno.

Vítězslav Jandák s hereckou kolegyní Jitkou Smutnou v jednom z dílů seriálu Velké sedlo Vítězslav Jandák s hereckou kolegyní Jitkou Smutnou v jednom z dílů seriálu Velké sedlo | Reprofoto ČT

„Ministerstva bych rušil, celé to byla šaškárna"

Co říkáte na události posledních týdnů okolo ministerstva kultury?

Je to samozřejmě šaškárna. Je to ale logická šaškárna, protože vyplývá z koaliční vlády. Tady se každý přetahuje o pár centimetrů a svádí se tolik věcí na prezidenta. Já myslím, že Zeman chtěl naopak pomoc, protože si uvědomuje, co to resort kultury je a co by tam kolegu Šmardu čekalo. Post starosty je sice těžká a odpovědná práce, ale tohle je tygří klec.

Myslím si, že Zeman velmi správně říkal, že ho neschválí.  ČSSD, která je „vybzíkaná“, ho vůbec nepochopila. Já si myslím, že se sociální demokracie dopustila mnoha chyb. Tam vůbec nešlo o žádnou politiku. A novináři pak co mohou dělat, protože jsou vděční za každou politickou blbost. Tohle ale není o prezidentovi.

Lubomír Zaorálek z ČSSD (19.12.2018)se možná brzy chopí ministerstva kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD (19.12.2018)se možná brzy chopí ministerstva kultury | Foto Blesk - Robert Klejch

Exkandidát na prezidenta Michal Horáček v rozhovoru pro DVTV naznačil, že ministerstvo kultury není tím tahounem, jak vnímáte ministerstvo kultury vy?

Měl pravdu. Uvědomte si, že ministerstvo kultury má jen 23 zemí v EU. Je to ministerstvo, když to řeknu na plný pecky, úplně zbytečné. Tím se neměří kultura národa. Navíc ministerstvo bydlí - a to mi přijde jako hrozná škoda – v tak nádherným paláci, který by podle mě mělo sloužit lidem, mělo by se jim otevřít, aby lidé viděli, co je tam za klenoty, určitě by to bylo lepší než pro úředníky.

Myslím si, že bychom měli zastavit bobtnání státní správy. Kultura je kumšt a umění není o ministerstvu. Ministr tam není od toho, aby říkal umělcům, co mají dělat. Aktivity živého umění se mohou přenést na krajské spolky. Já moc nemám rád úřady, víte, a přijde mi, že na to, jak jsme malá země, máme moc úřadů a ministerstev.

Jaká je nyní cesta?

Když jsem byl ministr, sháněl jsem objekt, kam ministerstvo přestěhovat, je to opravdu zbytečně nabotnalý úřad. Samozřejmě jsou tam nutný dotáhnout věci zákonné – památkový zákon má například špatně vykročen, stejně tak financování příspěvkových organizací. Pořád jedeme na modelu 30 let starým. Zaorálek si ale povede dobře, nevím ale, kdo to tam bude počítat, protože on bude spíš s umělci filosofovat. 

Vítězslav Jandák na představení Fantom opery Vítězslav Jandák na představení Fantom opery | Martin Hykl


illenne ( 24. srpna 2019 15:49 )

Stokrát lepší Lubomír Zaorálek jako ministr kultury než Jandák. Ten by rád v důchodu přilepšil, ale pro mne určitě ne jako ministr kultury .

padouch236 ( 24. srpna 2019 12:34 )

Blesku, ty nemáš cenzora, ty tam máš posazeného korunového VOLA....

a-z- ( 24. srpna 2019 10:56 )

ZaOrálek udělá cokoliv.

Taurus70 ( 24. srpna 2019 10:00 )

Vetsina ministerstev je uplne zbytecnych tak jako Praha😂😂😂😂

5nastolevceskych ( 24. srpna 2019 09:35 )

Předlistopadový cenzor jako kvalifikace na ministra kultury - nad tím si samozřejmě chorobně mstivý hradní ochlasta musí mlaskat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa