Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Polojasno 20°C

Komentář: Zaorálek si Babišovu vládu musí rychle oblíbit. Hádky ČSSD škodí

Autor: Petr Holec - 
22. srpna 2019
05:02

Tak dlouho prezident Miloš Zeman odmítal jmenovat místopředsedu ČSSD Michala Šmardu ministrem kultury, až svou kandidaturu radši vzdal sám. A rychle ho v „čekatelské“ funkci, v níž vloni kvůli Zemanovi skončil i Miroslav Poche, vystřídal exministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek. Toho Zeman naopak okamžitě slíbil ministrem kultury jmenovat, ministrem ho ostatně jmenoval už jednou.

Je v tom kus ironie. Zaorálek měl zaprvé podle tehdejšího místopředsedy ČSSD Jiřího Zimoly v dlouhé letní nouzi zaskočit už před rokem za zmíněného Pocheho. Toho Zeman pro změnu odmítl jmenovat ministrem zahraničí. Lídr ČSSD ve sněmovních volbách v roce 2017, v nichž strana utržila sedmiprocentní výsledek, to ovšem tehdy odmítl s tím, že „neaspiruje na žádnou funkci“.

Pravda, tentokrát ministerská funkce spíš aspirovala na něj, protože Šmardovo čekání na (ne)jmenování ministrem se měnilo ve frašku. A vlastně to úplně neskončilo ani poté, co Šmarda se svou ministerskou kandidaturou sám sekl. Hned poté totiž začal ČSSD vyzývat k odchodu z vlády.

Video  ČSSD chce jako ministra kultury Lubomíra Zaorálka  - Jan Jedlička
Video se připravuje ...

A zadruhé patří i Zaorálek podobně jako Šmarda k odpůrcům účasti ČSSD ve vládě s ANO, takže si ji teď bude muset rychle oblíbit: žádný ministr nemůže bojovat proti vlastní vládě. Na rozdíl od rétoricky i prakticky „regionálního“ Šmardy má naopak bohaté zkušenosti s celostátní i vládní politkou, takže do ministerské funkce nemusí „dorůstat“, jak to na Šmardovu adresu řekla ministryně práce a sociálních věcí ČSSD Jana Maláčová. Ze současných ministrů strany je vlastně nejzkušenější.

ČSSD teď sice zbavila problému jménem Šmarda, s ním ale nezmizel hlavní problém strany: vnitřní nejednotnost, nevraživost a rozhádanost, což ji poslední dobou škodí nejvíc. Po několika volebních sjezdech i bouřlivých grémiích voličům slíbila, že se bude ve vládě věnovat jen jim. Načež hned musel Milan Chovanec nebo někdo jiný se svým výpadem na twitter či facebook a rázem bylo po slibu. Prvním testem ČSSD proto bude páteční jednání jejího předsednictva, kde si oranžoví mají tváří v tvář vyříkat události posledního čtvrt roku.

marmat ( 22. srpna 2019 16:02 )

Slon v porcelánu-HADR...

marmat ( 22. srpna 2019 16:00 )

anonym01: Jste troll chráněny redakcí...nebo jste přímo příbuzní s adminem !???

marmat ( 22. srpna 2019 15:58 )

PPP150W: sorry jako, ale trolli : anonym01 = admin ? nebo jeho FAMILY ???

PPP150W ( 22. srpna 2019 14:04 )

Řádek a dost. A celkem tří denně. Admin blb nastavil počet znaků.

marmat ( 22. srpna 2019 12:05 )

Cenzor usoudil (SÁM A BEZ DRŽENÍ ?) "marmat" 1x denně -až nad hlavu

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa