„Zeman Rusům podkuřuje,“ čílí se Vondra. A Novotný to schytal za „válku na trakaři“

Autor: Nikola Forejtová - 
30. listopadu 2019
06:00

Akce starosty Řeporyjí Pavla Novotného (ODS), který vyjel v multikáře předat na ruskou ambasádu dopis pro Ruskou federaci a prezidenta Vladimira Putina, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) reakcí na slabou vládu. Nesouhlasí ale jak s přístupem Novotného, tak i s přístupem prezidenta Miloše Zemana. Současná situace ho prý velmi trápí. Podobně se Blesk Zprávám vyjádřili i další europoslanci Kateřina Konečná (KSČM) nebo Ondřej Kovařík (ANO). 

„Já jsem zodpovědný člověk, celoživotně. Tohle mě trápí. Naše politika je tragická ve vztahu k Číně i Rusku. Prezident podkuřuje způsobem, který je zbytečný a oslabuje nás. Z druhé strany starostové i jiní komunální politici vyhlašují velmoci válku,“ pobuřuje se nad současnými česko-ruskými vztahy a problémy europoslanec Saša Vondra.

Vondra: Vyhlásil válku z trakaře

Vondra naráží na akci starosty Řeporyjí Pavla Novotného (ODS), který se rozhodl aktivně se zapojit do zahraniční politiky a na multikáře vyjel k ruské ambasádě. Zde předal dopis pro ruského prezidenta Vladimíra Putina, kde jej vyzývá, aby se nepletl do plánované stavby pomníku vlasovcům. 

„Já rozumím, proč to Novotný udělal, naši voliči jsou naštvaní, že někdo leze Rusům do zadku, ale není normální, aby vyhlásil starosta z trakaře válku,“ míní Vondra pro Blesk Zprávy. Podle Vondry by tohle silná vláda nikdy nedovolila.

Motivace Novotného chápe i europoslanec Ondřej Kovařík (ANO). Jsme svobodná země, máme občanské právo se vyjádřit a rovněž zvolit formou. Já možná s formou Novotného včetně volby dopravního prostředku možná ne úplně souhlasím, ale aspoň vidíme, že i z úrovně lokálních samospráv probíhá diskuze,“ zmínil Kovařík Blesk Zprávám.  

„Platí ale že klíčové slovo v zahraniční politice má mít vláda České republiky a pověření mistři by měli být informováni, aby na to mohli případně reagovat,“ neschvaluje podání Novotného Kovařík.

Video  Pavel Novotný sestřih 

Starosta Řeporyjí naopak nadzvedl ze židle komunistickou europoslankyni. Kateřinu Konečnou„Já tyhle typy reakcí nemám ráda, myslím, že se to dá řešit na diplomatické úrovni, ale zvolili si cestu „tak si to pojďme vrátit“. Na diplomatické úrovni to nikomu nepomáhá, a to ani z jedné strany,“ konstatuje Konečná Blesk Zprávám.

Lezení do zadku i protimluv

Oslovení europoslanci se shodují v jednom. Novotného čin je akcí vyvolaná reakce. Vondra pak nešel pro ostřejší slova daleko. 

„Dneska funguje komunikace na tom, kdo dá „boxerštější“ vyjádření, to je zhoubná politika. Novotný a voliči reagují na podbízení se Rusku. Je to ale od jednoho extrému ke druhému,“ míní Novotného stranický kolega, který 30 let strávil v zahraniční politice.

Extrém je tak podle Vondry jak reakce Novotného, tak i reakce prezidenta Zemana. Miiloš Zeman to zmínil v souvislosti s problémem delegace ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Důvodem, proč delegaci nepovolili přelet z Moskvy do Kazaně, je podle hlavy státu odplata. 

„Je možné, že je to odvetná akce. V takovém případě s tím nesouhlasím, ale musíme znát i ten impuls,“ uvedl Zeman v televizi Barrandov. 

Kovaříkovi vadí i Zemanův přístup k Rusku, ptali jsem se i Kovaříka, co. „Já to za správný přístup nepovažuji, je ale dost možné, že má Miloš Zeman informace, které my nemáme. Prezident  je zastáncem ekonomické diplomacie, tedy pomáhat zemědělcům se dostat na jiné trhy a ten ruské federace je atraktivní. Podobné kroky ale tomu brání,“ míní a dovysvětluje. „Vidím v tom protimluv, když Zeman přiřkne vinu českému subjektu.“

Kovařík doufá, že se vláda odhodlá k tomu, aby správně reagovala jak na spor ohledně pomníku vlasovcům, tak i v případě předčasné ukončené mise ministra. „Doufám, že česká vláda zaujme evropský postoj a dá najevo, že podobné projevy považuje za nepřípustné,“ konstatuje.

Vondra se modlí, Konečná je optimistka

Více než o reakci ČR se ale oslovený Vondra obává reakce Ruska.„Já si myslím, že je normální udělat památník vlasovcům, ale ne že na trakaři vyhlásím válku. A já se teď jen modlím, aby to s námi dopadlo dobře,“ zmínil určitý strach.

Pesimisticky ale nepřemýšlí Konečná. „Já si myslím, že Rusové nejsou tak málo nad věcí, aby řešili nějakého starostu. Tenhle člověk vyzývá k likvidaci někoho zvoleného, staví pomník lidem, kteří vraždili české občany – celé to je vlastně úplně špatně a přijde mi, že to Rusové nemusí brát vážně,“ konstatovala europoslankyně pro Blesk Zprávy.

Celý spor začal ve chvíli, kdy se starosta pražských Řeporyjí rozhodl, že postaví pomník vlasovcům, tedy příslušníkům Ruské osvobozenecké armády pod vedením generála Andreje Andrejeviče Vlasova. 

Proti tomuto činu se ale ohradila ruská ambasáda. Velvyslanectví uvedlo, že by pomník byl porušením mezinárodních závazků Česka vyplývajících z úmluvy o nepromlčitelnosti válečných zločinů. Na to reagoval Novotný příjezdem na multikáře. 

Čin rozproudil debatu o česko-ruských vztazích. Médii se pak skloňuje již zmíněný komentář Zemana k BiS. 

Starosta Novotný přivezl dopis pro Putina v multikáře (27. 11. 2019)Starosta Novotný přivezl dopis pro Putina v multikáře (27. 11. 2019) | Blesk:Jakub Poláček

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

reifik ( 14. prosince 2019 17:03 )

A kdopak platí a úkoluje tebe Vondro?? Sotva jsme se vyrabali z pozadí Sovětského
Svazu,hned jsme se dostali do podstatně smradlavější a hlubší "zádele" Západu!!
Jasně za vším hledej prachy a o tom také něco víš,že,Sašenko.....

dobryclovek ( 2. prosince 2019 12:54 )

tlustý prase s ODS odkláněč milionu! jak by vypad s Novotnýmu s prde.e!

Evka4 ( 1. prosince 2019 15:32 )

Vondra vypadá jak z knihy E.Štorcha Lovci mamutů

1912 ( 1. prosince 2019 06:03 )

Vidět havlistu smradocha Vondru a tu sebranku vyvrhelů z Hrádečku který tento zmetek patří mezi ně se dodnes přiživují na jakési revoluci která nikdy nebyla ale Sorošův a CIA převrat který co dodnes slouží zakrváceným dolarům i v EU !!!

air_ ( 30. listopadu 2019 16:20 )

To je dobře, fugas popsal stránku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud