Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno, sněžení -3°C

Zeman ostře vyhrožuje Kuberovi: „U mne skončíš!“ Odporný nátlak, ozval se Topolánek

Aktualizováno -
29. listopadu 2019
10:55
Autor: ČTK, for - 
29. listopadu 2019
08:31

Plánováním cesty na Tchaj-wan předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) jedná proti ekonomickým zájmům České republiky. V televizi Barrandov to ve čtvrtek večer řekl prezident Miloš Zeman. Dodal, že pokud do země opravdu pojede, skončí jejich relativně přátelské vztahy. A na twitteru si přisadil i prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček. Podle expremiéra Mirka Topolánka se jedná o odporný nátlak, kdy prezident nejedná v zájmu ČR. Blesk Zprávám reaguje i Kubera, podle něj je to zbytečné eskalování. 

Kubera dal podle Zemana plánovanou cestou přednost své politické straně, tedy ODS, před národními zájmy. „Protože i velmi umírnění lidé před touto cestou varují,“ uvedl prezident.

Dodal, že Čína je druhá největší ekonomika světa a návštěva Tchaj-wanu podle něj „přinejmenším“ zhoršuje podmínky uplatnění českých výrobců na českých trzích. „Je to jednání proti národním, v daném případě ekonomickým zájmům České republiky,“ poznamenal Zeman.

Proti národním zájmům ale podle bývalého premiéra Mirka Topolánka jedná naopak prezident, nikoliv předseda Senátu.

„Vzhledem k tomu, že Tchaj-wan je u nás čtrnáctinásobným investorem oproti Číně, prezident svými preferencemi vystupuje proti zájmům ČR. A forma nátlaku na druhého nejvyššího činitele je fakt odporná,“ uvedl Topolánek na twitteru.

Přidal se i poslanec Marian Jurečka (KDU-ČSL), ten ale použil trochu jiné slovo než Topolánek. „Pan prezident vydírá předsedu Senátu, takový přístup prezidenta je nechutný,“ komentoval Jurečka na Facebooku.

Uvedl také tvrdá čísla. „Čína dle posledních dostupných dat vykazovala stav přímých investic v českém zpracovatelském průmyslu ve výši zhruba 410 milionů korun. Tchaj-wan měl nainvestováno 5,69 miliardy korun. Tedy bezmála 14krát více,“ doplnil. 

Kubera tento týden potvrdil deníku Právo, že na Tchaj-wan pojede příští rok. S jejím plánováním čeká na výsledek tamních lednových prezidentských voleb. Návštěvu chce pojmout jako obchodní cestu. Podnikatelé o ni mají podle něj eminentní zájem. 

Zeman si myslí, že existuje riziko, že proti firmám, které by byly součástí Kuberovy delegace, mohou být ze strany Číny uplatňována odvetná opatření. Kubera v minulosti poukazoval na to, že Tchaj-wan je pro Česko třetím největším asijským obchodním partnerem.

Kubera to schytal i od Babiše

Premiér Babiš dnes uvedl, že ambice některých politiků se zviditelnit mohou znamenat problémy pro české firmy. Babiš řekl, že Kubera se chce stát slavným a být prvním na světě, kdo navštíví napřed Tchaj-wan a poté Čínu. „Ještě se to nikomu nepovedlo, nevím, proč to dělá,“ konstatoval premiér. Z minulosti jsou podle něj známé případy, kdy Čína kvůli vztahům s Tchaj-wanem ekonomické vztahy s příslušnou zemí zmrazila.

Premiérovi vadí to, že různé české subjekty konají v zahraničních otázkách různě. „Je špatně, pokud vláda má nějakou politiku, prezident, Senát a ještě pan primátor dělá nějakou zahraniční politiku, místo aby se staral o Prahu. To našim firmám neprospívá, máme konkrétní případ, že naše firmy přicházejí o zakázky,“ řekl s narážkou na Piráta Zdeňka Hřiba.

Zdůraznil, že v Číně podniká řada firem, například Škoda Auto. „Čína je náš druhý největší dodavatel, deficit je gigantický. Místo, abychom se snažili ho vyrovnat tím, že tam budeme něco prodávat, tak děláme politiku,“ dodal Babiš.

„Mohli bychom si říkat velká čtyřka," přivítal prezident Miloš Zeman předsedu Senátu, Poslanecké sněmovny a premiéra na společné koordinační schůzce na Pražském hradě. (30. 1. 2019) „Mohli bychom si říkat velká čtyřka," přivítal prezident Miloš Zeman předsedu Senátu, Poslanecké sněmovny a premiéra na společné koordinační schůzce na Pražském hradě. (30. 1. 2019) | Blesk

Bez povšimnutí nenechal Kuberovu cestu ani hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Předseda Senátu a ODS přebírají plnou odpovědnost za možné ekonomické dopady cesty na Tchaj-wan. A ve hře je opravdu hodně. Investice firem z ČR v Číně, dopad na tuzemskou ekonomiku. Asi zapomněli, že Čína je již devět let největším světovým trhem značky Škoda,“ poznamenal Ovčáček. 

A přisadil si ještě jednou: „Co myslíte, zaplatí ODS ze svého tuzemským podnikům zmařené investice v Číně? Nebo se všem vysměje do obličeje?“

Konec přátelství?

Podle deníku Právo Zeman na jednom ze setkání řekl, že pokud Kubera na Tchaj-wan pojede, tak u něj skončil. „Pokud tam pojede, tak v tomto smyslu to přátelství opravdu končí,“ řekl na Barrandově prezident.

Kuberu v minulosti Čína kritizovala za jeho účast na recepci tchajwanského zastoupení v Praze. Podle předsedy českého Senátu musí ale Peking respektovat, že je Česko suverénní země a nemůže k němu přistupovat z pozice síly.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Kubera: Také Zemanovi nezakazuji, kam má jezdit

Blesk Zprávy: Jak vnímáte včerejší poznámku prezidenta Miloše Zemana k Vaší cestě na Tchaj - wan?

Jaroslav Kubera: Narozdíl od jiných nemám potřebu se zaměřovat na každou větu pana prezidenta. Je to zbytečné eksalování. Nemám potřebu se k tomu hlouběji vyjadřovat. Plánovaná cesta rozhodně není protičínská, to určitě ne. Pokud by mě do Číny pozvali, rozhodně tam pojedu.

A co samotná poznámka o konci přátelství?

Neberu to jako poznámku na mě. Je to důsledek eksalování vztahu s Čínou. Já také panu prezidentovi nezakazuji kam má jezdit. Konec přátelství to není.

Neobáváte se tedy, že by Vaše cesta mohla opravdu ohrozit obchodní vztahy s Čínou?

Ne, to si nemyslím. A pro Čínu nejsme tak důležití, jak si někteří lidé myslí.

Hokejová legenda Jaromír Jágr v Číně v doprovodu první dámy Ivany Zemanové (25. 4. 2019) Hokejová legenda Jaromír Jágr v Číně v doprovodu první dámy Ivany Zemanové (25. 4. 2019) | Jiří Ovčáček - Twitter

Drahoš: Nevhodná Zemanova kritika

Pro Blesk Zprávy současné spory kolem Číny a Tchaj-wanu okomentoval i senátor Jiří Drahoš. „Nepřijde mi vhodné, aby prezident kritizoval cestu šéfa Senátu. Nevidím důvod, proč by měl pan Kubera uposlechnout pana prezidenta. Jsem si vědom toho, že do Číny se jezdívá jinak. My jsme ale suverénní stát a suveréni stát má přece právo na to, vyslat svého představitele kamkoliv uzná za vhodné,“ uvedl Drahoš.

Kubery a jeho tchajwanské mise se zastal. „Pokud je mi známo, tak jde o cestu, která má posílit obchodní vztahy a ty my s Tchaj-wanem máme. Té cestě je přikládán politický význam, který tam není. Aspoň pan Kubera řekl, že by tam chtěl vzít podnikatele a má to podpořit obchody. Tchaj-wan je pro nás navíc důležitější obchodní partner a tím pádem i z vyjádření Kubery je zřejmé, že nejde o debatu o politice jedné Číny, ta cesta má obchodní charakter. To, co jsem řekl, si myslí řada lidí a jak říkám, nemám rád, když nám někdo nařizuje i kolikrát nezdvořilou formou,“ pokračuje Drahoš.

Obává se čínské odvety? „S čínskými představiteli jsem nikdy nejednal, na rozdíl od Zemana. Znovu ale opakuji, že jsem suverénní stát a to je z mého pohledu klíčová věc. Čína se může rozhodnout k nějaké akci, ale to my neovlivníme,“ vzkázal senátor a Zemanův rival z poslední prezidentské volby.

josemu ( 30. listopadu 2019 10:55 )

Pokud by bylo referendum,byla by konírna prázdná!

josemu ( 30. listopadu 2019 10:50 )

Zrušit senát!

techtIe_mechtle ( 29. listopadu 2019 23:14 )

Už půl hodiny odchází, ale nějak se nemůže urvat.😂😂😂😂

techtIe_mechtle ( 29. listopadu 2019 23:03 )

😂😂😂😂👍👍👍👍👏👏👏👏

marmat ( 29. listopadu 2019 22:40 )

Miliony chvílek degradují listopad 1989 na přesně stejném místě a Svět a ani my ostatní to nechápeme...
Co chce vzkázat SÓLISTA bez podpory vlády zase Světu????😱
Že Napoleonský komplex existuje😜 a není výsadou Francie 👎Že jsme nadčasová demokracie 🙊

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud