Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Číňané už se zase zlobí. Naštval je projev Kubery na oslavě Tchaj-wanu

Autor: ČTK, tva - 
11. října 2019
17:55

Čínská ambasáda v Praze si v Senátu stěžovala na středeční projev předsedy horní parlamentní komory Jaroslava Kubery (ODS) na tchajwanské oslavě, kde vyzdvihl ekonomickou spolupráci a vyfotil se s představiteli Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v ČR. Prezident Miloš Zeman a další ústavní činitelé Kuberu, který má v plánu příští rok i návštěvu Tchaj-wanu, následně varovali, že jeho jednání může zhoršit vztahy s Čínou. Uvedl to v pátek server Deníku N.

„Ambasáda reagovala řediteli mé kanceláře, že se jí to nelíbí,“ potvrdil deníku Kubera.

Podle webu Kuberovy styky s Tchaj-wanem ve čtvrtek řešili na schůzce k zahraniční politice spolu se Zemanem premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a ministři zahraničí a vnitra Tomáš Petříček a Jan Hamáček (oba ČSSD).

Kubera: Jsem opoziční politik

Podle Kubery politici situaci srovnávali s Prahou, která se nyní dostala do diplomatické roztržky s Čínou kvůli sesterské smlouvě s Pekingem. Pražská rada tento týden rozhodla o jejím vypovězení. Důvodem bylo vypovězení článku, podle něhož měla česká metropole uznávat politiku jedné Číny. Peking reagoval oznámením o vypovězení smlouvy ze své strany.

Předseda Senátu se ale tomuto srovnání brání. „Senát je svébytný a kromě toho jsem opoziční politik a politika této vlády mě k ničemu nezavazuje,“ uvedl.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ani Hamáček schůzku nechtěli komentovat, její ostatní účastníci na dotaz Deníku N nereagovali.

Nováková nechala vykázat zástupce Tchaj-wanu

V souvislosti se svou plánovanou cestou na Tchaj-wan Kubera uvedl, že to „není nic protičínského“. „Tchaj-wan je třetí největší obchodní partner z Asie. Asijští velvyslanci si velice stěžovali na naši jednostrannou orientaci,“ odůvodnil svou cestu Kubera.

Čína kvůli Tchaj-wanu tlačila na české představitele už v minulosti. Počátkem roku například tehdejší ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) na popud čínského velvyslance nechala vykázat zástupce Tchaj-wanu z jednání zahraničních investorů se zástupci ministerstva.

tekyla ( 14. října 2019 09:01 )

santas Čína nepohřbí slávii ale politické hruzy udavaču pirátu jako jelita Hřib­,Mar­vano­vá,Ku­bera a další vypatlanci kteří si honí vlastní mozek jako demokraté přitom ničí slávi­i,byz­nys,e­kono­miku,­živnos­tníky a to jenom proto že dej hovadu funkci a je vymalováno!

tekyIa ( 12. října 2019 13:28 )

Já měl raději zůstat v ústavu. Jak jsem se zase dostal k internetu může mě trefit picek. Asi se z toho zjebnu. Z int. kavárně mně vyhodili, že jsem zaprskal monitor a ohryzal myš. Asi se oběsím

tekyla ( 12. října 2019 11:41 )

buh nám poslal Babiše Zemana dva poctivé politiky kteří dostali náš stát po 25 letech rabo­vání,­rozkrá­daní,­tune­lová­ní mezi elitu evropy,zvedli platy,­ducho­dy,či­votní uroven,ekonomiku AA3 je vám málo vy svoloč kritiku!! A co se zeptat politických hruz­,tune­lářu,­kmotru opozice co tedy zde prováděli 25 let že skromný poctivý makáč za 5let dokázal tento zázrak!! holoto a mužete křepčit špinit,pomlouvat kvičet na náměstí s ovcemi náměstí jelitem Minářem Rollem fetáky,neplatiči dani,­zlodě­ji,u­dava­či,pi­rátu,­akti­visti atd kvičte!!!

bohdan ( 12. října 2019 08:34 )

Pravil Ovar....

Frantisek13 ( 11. října 2019 19:03 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud