Po „mejdanu“ na ambasádě přišla z Ruska odpověď. Sníží počet diplomatů v Praze?

10. 5. 2019
18:04

Ministerstvo zahraničí již dostalo od Ruska odpověď na žádost o snížení počtu diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze. Serveru Seznam Zprávy to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), podrobnosti ale prozradit odmítl. O zmenšení ruského diplomatického sboru v Česku a omezení počtu diplomatických vozidel mluvil Petříček už loni. Podle dřívějších vyjádření bezpečnostních expertů je ruské velvyslanectví vzhledem k počtu obyvatel Česka personálně předimenzované. Právě na ruské ambasádě se přitom ve čtvrtek ve velkém slavilo. A to i za účasti prezidenta Miloše Zemana.

Podle Petříčka zatím není namístě jednání s Ruskem komentovat. „V tuto chvíli jsme ještě v jednání s ruskou stranou, máme celou řadu otázek jak technických, tak politických, které chceme s ruskou stranou řešit, řekl. 

Ministr nechtěl ani prozradit, kdy by mohly nějaké změny nastat, podle něj to veřejnost pozná. „V tuto chvíli řešíme celou řadu majetkoprávních otázek, řešíme technické náležitosti, jako jsou například diplomatická vozidla. Počet zaměstnanců ruské ambasády je něco, co chceme také otevřít, ale musíme si také uvědomit, že to jsou záležitosti, které se řeší recipročně. A v tomto směru si musíme vyhodnotit, jaké jsou adekvátní kroky z naší strany,“ řekl.

Už dříve Petříček upozorňoval, že v diplomacii je zvykem reagovat na vyhoštění diplomatů jednou zemí vyhoštěním stejného počtu diplomatů z druhé země. Česko má přitom v Moskvě výrazně menší personální zastoupení, než je tomu naopak. Případné vypovězení velkého množství českých diplomatů by mohlo ohrozit provoz velvyslanectví v Rusku.

Petříček také uvedl, že Česko má zájem o to vést s Ruskem dialog a nechce ho izolovat. „Nemůžeme připouštět to, že se Rusko dopouští některých kroků, které jsou v rozporu s mezinárodním právem, že porušuje suverenitu svých sousedů a jejich územní celistvost. To jsou věci, které pro nás jsou nepřijatelné. Na druhou stranu v oblasti kultury, v oblasti sportu, v ekonomických otázkách je potřeba se nějakým způsobem s ruskou stranou bavit o tom, jak můžeme spolupracovat,“ řekl ministr.

Na ambasádě se slavilo 

Jako každý rok se přitom včera prezident Miloš Zeman (74) objevil na oslavě konce druhé světové války právě na ruské ambasádě v Praze. Nechyběl ani bývalý prezident Václav Klaus (77), který se ale během proslovů tvářil, že by nejraději byl někde jinde. Zeman ve svém projevu, který si střihl v ruštině, připomněl význam Rudé armády při osvobození Evropy od nacismu. „Nepodařilo se mi, bohužel, přesvědčit všechny, že (islámský) terorismus má stejnou váhu jako terorismus nacistický. Pokud se nám ho nepodaří zastavit v jeho počátcích, oběti budou stejné jako v případě nacistického Německa,“ říkal do mikrofonu už poněkolikáté zopakovanou myšlenku Zeman.

Video Oslava na ruské ambasádě - redakce Blesk
1080p 720p 360p

Slova pronášel na dvoře ambasády u dlouhého stolu, kde po jeho pravici seděl šéf Sněmovny Radek Vondráček (45, ANO), po jeho levici ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij (62) a úplně na druhém konci exprezident Klaus. Ten se zasmušilým výrazem poslouchal, co říká jeho nástupce na Hradě. Jelikož jeho institut už v minulosti kritizoval obsah některých Zemanových projevů.

Na oslavu na ambasádu přišli i manželé Nečasovi či řada další obvyklých návštěvníků, mezi které se počítají rovněž poslanci KSČM Miroslav Grebeníček a Stanislav Grospič, lídryně komunistů pro eurovolby Kateřina Konečná. Dorazil i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna či tanečník Vlastimil Harapes, exministři průmyslu a obchodu Marta Nováková a Jan Mládek, někdejší šéfka Energetického a regulačního úřadu Alena Vitásková, bývalá asistentka pěti amerických prezidentů Eliška Hašková-Coolidge, astronaut a dnes již také bývalý velvyslanec v Moskvě Vladimír Remek či bývalá šéfka pražského ANO Radmila Kleslová.

satanas ( 11. května 2019 17:40 )

Fakt Stalin rozpoutal 2 SV?? NEbyl to spis Masaryk??? On podepsal Mnichov????

ausak ( 11. května 2019 17:29 )

Putin už na Miloše dlabe.

satanas ( 11. května 2019 15:45 )

Tak akorat!!

barda ( 11. května 2019 14:25 )

luder: Velká či malá?

anonym01 ( 11. května 2019 14:13 )

ano, jsou, mas pravdu! jsou to podobni tem co rozpoutali valku . hitler za ultrapravici a stalin za ultralevici . http­s://fo­rum24­.cz/ge­neral-petr-pavel-skutecna-nebezpeci-jsou-ta-neviditelna/

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa