Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, bouřka 21°C

Zeman na ruské ambasádě: Na oslavu přišli i Nečasovi, Harapes či Grebeníček

Aktualizováno -
9. května 2019
12:00
Autor: ČTK, jt - 
9. května 2019
09:54

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek dorazil tradičně na oslavu výročí konce 2. světové války na ruské velvyslanectví v Praze, kde stejně jako loni vystoupil s projevem. Přirovnal nacismus k islamistickému terorismu a vyzval k boji proti islamistům, dokud si jejich činy nevyžádají stejně obětí jako činy nacistů. Rusko si Den vítězství připomíná 9. května, tedy o den později než západní země včetně Česka. Na oslavu na ambasádu přišli i Václav Klaus, manželé Nečasovi či řada další obvyklých návštěvníků.

Miloš Zeman se tradiční recepce na ruské ambasádě účastní pravidelně, projev v minulosti také měl několikrát. Zatímco ještě v roce 2016 ještě stál u mikrofonu a s ruskou vlajkou v pozadí, dnes seděl za stolem - po boku ruského velvyslance a šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO).

Loni ve své řeči Zeman srovnával rasovou nenávist, kterou nacisté vyvolali a následně použili k rozpoutání druhé světové války, k náboženské nenávisti dneška. Letos český prezident v úvodu své řeči přednesené kompletně v ruštině připomněl význam Rudé armády pro osvobození Evropy od nacismu. 

Prezident Miloš Zeman a ruský velvyslanec v Česku Alexandr Zmejevskij na oslavách výročí konce druhé světové války na ruské ambasádě v Praze (9.5 2019) Prezident Miloš Zeman a ruský velvyslanec v Česku Alexandr Zmejevskij na oslavách výročí konce druhé světové války na ruské ambasádě v Praze (9.5 2019) | ČTK

Varoval zároveň před opakováním historie a hrůz, které rozpoutalo nacistické Německo. Tentokrát ale podle něj nemá hrozba podobu nacistické ideologie, ale náboženského, konkrétně islámského fundamentalismu. A nezapomněl zmínit oběti nedávného teroristického útoku na Srí Lance.

Se Zemanem dorazili na velvyslanectví i členové jeho hradního týmu - kancléř Vratislav Mynář, šéf protokolu Vladimír Kruliš či ekonomický poradce Martin Nejedlý.

Video  Oslava na ruské ambasádě  - redakce Blesk
Video se připravuje ...

Velvyslanec zmínil zkreslování dějin

Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij ve svém projevu zmínil, že letos si svět připomíná 80 let od začátku druhé světové války, a připomněl, že se její předehrou stalo rozbití Československa mnichovskou dohodou v roce 1938. „Události roku 1938 jsou výstižným příkladem toho, k jakým katastrofálním následkům přivádí zanedbávání norem mezinárodního práva, víra ve vlastní neomylnost, sázka na národní a rasovou nadřazenost,“ řekl.

Zmejevskij také kritizoval, že podle něj v řadě evropských zemí včetně Česka dochází k pokusům o zkreslení dějin a zamlčuje se role Sovětského svazu při osvobození velké části Evropy. „Chtěl bych obzvlášť ocenit osobní přínos prezidenta České republiky Miloše Zemana k zachování historické pravdy,“ řekl.

Klaus, Nečasovi, Grebeníček, Remek i Harapes

Častým návštěvníkem recepce ke Dni vítězství je i bývalý prezident Václav Klaus. Stejně jako on nechyběli ani další tradiční účastníci, mezi které se již počítají rovněž manželé Petr a Jana Nečasovi.

Oslavy konce druhé světové války na ruské ambasádě v Praze: Expremiér Petr Nečas s manželkou Janou (9.5 2019) Oslavy konce druhé světové války na ruské ambasádě v Praze: Expremiér Petr Nečas s manželkou Janou (9.5 2019) | Jakub Poláček

Ale také poslanci KSČM Miroslav Grebeníček a Stanislav Grospič, lídryně komunistů pro eurovolby Kateřina Konečná, poslaenc ČSSD Jaroslav Foldyna či tanečník Vlasimil Harapes. Dorazili i exministři průmyslu a obchodu Marta Nováková a Jan Mládek, někdejší šéfka Energetického a regulačního úřadu Alena Vitásková, bývalá asistentka pěti amerických prezidentů Eliška Hašková-Coolidge, astronaut a dnes již také bývalý velvyslanec v Moskvě Vladimír Remek či bývalá šéfka pražského ANO Radmila Kleslová.

Rudá armáda nesla hlavní zátěž bojů proti nacistickému Německu a jeho spojencům. Od nacistické okupace osvobodila většinu území Československa, kde padlo na 150 000 sovětských vojáků. V rámci připomínky konce bojů na československém území se dnes uskuteční také piety v několika městech, například v Brně či Prostějově.

luder ( 10. května 2019 10:21 )

Němečtí nacisti , HKL6P,
povraždili 480 000 Čechů, amíci zabili 1200 občanů při náletech na Prahu a Plzeň a okolí a dneska se jim klaníme a lezeme jim do ***e.

Taurus70 ( 10. května 2019 09:07 )

Eisenbieger prestante zas placat ty Zidobolsevicke blbosti,druha svetova valka zacala v okamziku zrazenim tech vasich slavnych spojencu u Mnichova a naslednym obsazenim Ceskoslovenska Nemeckou,Polskou a Madarskou armadou ,co se delo potom byly jen dusledky tohoto svinstva mudrlante😉😉😉😕😕

snehulak ( 10. května 2019 08:32 )

Nejen pro Rusy, ale i pro nás, skončila válka až 9 května v Praze. Ale poslušně jsme se sklonili a slavíme (až na několik hrdých a nestádních) ještě i toho devátého. U nás se osmého u památníčku sešlo šedesát oslavovatelů včetně novinářů. Ale po pravdě, my byli osvobozeni už sedmého.

a-z- ( 10. května 2019 07:07 )

Jaterní testy v pohodě, poněvadž už žádný játra nemá. Játra mu nahrazuje játro Ovčáček.

Eisenbieger_Otto ( 10. května 2019 04:47 )

tak pan zapomnel pripomenout , ze ruda armada v cele s molotovem a nemeckou armadou v cele s ribbentropem prepadli 1.9.1939 polsko a ze nemci meli tanky a pohonne hmoty na leasing ....chtelo by to lepe prostudovat ....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa