Zeman na ruské ambasádě: Na oslavu přišli i Nečasovi, Harapes či Grebeníček

Aktualizováno -
9. 5. 2019
12:00
9. 5. 2019
09:54

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek dorazil tradičně na oslavu výročí konce 2. světové války na ruské velvyslanectví v Praze, kde stejně jako loni vystoupil s projevem. Přirovnal nacismus k islamistickému terorismu a vyzval k boji proti islamistům, dokud si jejich činy nevyžádají stejně obětí jako činy nacistů. Rusko si Den vítězství připomíná 9. května, tedy o den později než západní země včetně Česka. Na oslavu na ambasádu přišli i Václav Klaus, manželé Nečasovi či řada další obvyklých návštěvníků.

Miloš Zeman se tradiční recepce na ruské ambasádě účastní pravidelně, projev v minulosti také měl několikrát. Zatímco ještě v roce 2016 ještě stál u mikrofonu a s ruskou vlajkou v pozadí, dnes seděl za stolem - po boku ruského velvyslance a šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO).

Loni ve své řeči Zeman srovnával rasovou nenávist, kterou nacisté vyvolali a následně použili k rozpoutání druhé světové války, k náboženské nenávisti dneška. Letos český prezident v úvodu své řeči přednesené kompletně v ruštině připomněl význam Rudé armády pro osvobození Evropy od nacismu. 

Prezident Miloš Zeman a ruský velvyslanec v Česku Alexandr Zmejevskij na oslavách výročí konce druhé světové války na ruské ambasádě v Praze (9.5 2019)Prezident Miloš Zeman a ruský velvyslanec v Česku Alexandr Zmejevskij na oslavách výročí konce druhé světové války na ruské ambasádě v Praze (9.5 2019) | 

Varoval zároveň před opakováním historie a hrůz, které rozpoutalo nacistické Německo. Tentokrát ale podle něj nemá hrozba podobu nacistické ideologie, ale náboženského, konkrétně islámského fundamentalismu. A nezapomněl zmínit oběti nedávného teroristického útoku na Srí Lance.

Se Zemanem dorazili na velvyslanectví i členové jeho hradního týmu - kancléř Vratislav Mynář, šéf protokolu Vladimír Kruliš či ekonomický poradce Martin Nejedlý.

Video Oslava na ruské ambasádě - redakce Blesk
1080p 720p 360p

Velvyslanec zmínil zkreslování dějin

Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij ve svém projevu zmínil, že letos si svět připomíná 80 let od začátku druhé světové války, a připomněl, že se její předehrou stalo rozbití Československa mnichovskou dohodou v roce 1938. „Události roku 1938 jsou výstižným příkladem toho, k jakým katastrofálním následkům přivádí zanedbávání norem mezinárodního práva, víra ve vlastní neomylnost, sázka na národní a rasovou nadřazenost,“ řekl.

Zmejevskij také kritizoval, že podle něj v řadě evropských zemí včetně Česka dochází k pokusům o zkreslení dějin a zamlčuje se role Sovětského svazu při osvobození velké části Evropy. „Chtěl bych obzvlášť ocenit osobní přínos prezidenta České republiky Miloše Zemana k zachování historické pravdy,“ řekl.

Klaus, Nečasovi, Grebeníček, Remek i Harapes

Častým návštěvníkem recepce ke Dni vítězství je i bývalý prezident Václav Klaus. Stejně jako on nechyběli ani další tradiční účastníci, mezi které se již počítají rovněž manželé Petr a Jana Nečasovi.

Oslavy konce druhé světové války na ruské ambasádě v Praze: Expremiér Petr Nečas s manželkou Janou (9.5 2019)Oslavy konce druhé světové války na ruské ambasádě v Praze: Expremiér Petr Nečas s manželkou Janou (9.5 2019) | 

Ale také poslanci KSČM Miroslav Grebeníček a Stanislav Grospič, lídryně komunistů pro eurovolby Kateřina Konečná, poslaenc ČSSD Jaroslav Foldyna či tanečník Vlasimil Harapes. Dorazili i exministři průmyslu a obchodu Marta Nováková a Jan Mládek, někdejší šéfka Energetického a regulačního úřadu Alena Vitásková, bývalá asistentka pěti amerických prezidentů Eliška Hašková-Coolidge, astronaut a dnes již také bývalý velvyslanec v Moskvě Vladimír Remek či bývalá šéfka pražského ANO Radmila Kleslová.

Rudá armáda nesla hlavní zátěž bojů proti nacistickému Německu a jeho spojencům. Od nacistické okupace osvobodila většinu území Československa, kde padlo na 150 000 sovětských vojáků. V rámci připomínky konce bojů na československém území se dnes uskuteční také piety v několika městech, například v Brně či Prostějově.

dobraduse ( 10. května 2019 11:15 )

Semeniště v čele se Zemanem a Vondráčkovou.

satanas ( 10. května 2019 10:27 )

Vojaku Rude armady padlo za svobodu Ceska 150 000!! Americanu 154. Ti zadny boj, skutecny v Cesku nevedli..Pominemali bomby na Plzen a ,Prahu,Kladno a dalsi,..

luder ( 10. května 2019 10:21 )

Němečtí nacisti , HKL6P,

povraždili 480 000 Čechů, amíci zabili 1200 občanů při náletech na Prahu a Plzeň a okolí a dneska se jim klaníme a lezeme jim do ***e.

satanas ( 10. května 2019 09:55 )

SLusni ano, coz ovsem na tebe bneplati..Ty jsi ukazka ze i kolboranti soustali s povolenim Heydricha!

satanas ( 10. května 2019 09:18 )

Kdyz si uvedomime Kolik Cechu Hitlera vitalo jako "Osvoboditele" od Masarykovske "Demokracie2 a poslusne kolaborovalo s nacisty vubec nelze odsuzovat ty, co jako vitezove ve valce tenhle odpad lidske spolecnosti pronasledovali a trestali..Dodnes jsou tu jejich pohrobci, ruzna PrasatkaPepicci, Porreshove, Turbiny atd. co shvaluji nacisticke zlociny a znevazujim obeti diky kterym maji vubec moznost zit..Pochybuji ze v opacnem pripade byse lip citili nekde na Sibiri v koncentraku , pokud by vubec prezili..

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa